Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 2 | autor: Michal Kolařík
V téměř patnáctileté historii fungování hejtmanství se zatím nestalo, aby policie přistoupila ke stahování dat z počítačů úřadu.
A jeho ředitel upozorňuje na nerovnost šetření.
V historii fungování krajského úřadu pro Vysočinu se dosud nestalo, aby si policie vyžádala citlivá data z počítačů politických funkcionářů a serverů krajského úřadu. V úterý k tomu přistoupila poprvé v historii.
A současný ředitel krajského úřadu, který je ve funkci od jara roku 2008, za celou dobu svojí funkce takový zásah policie nepamatuje. „Spolupráce s policií byla v mnoha případech, u mnoha záležitostí, ale za mého funkčního období nikdy ne tak, aby se dělala něčí prohlídka, a nikdy se takovýmto způsobem nestahovala data z počítačů. To, co bylo předtím, se asi nikdy netýkalo funkcionáře kraje ani žádného vedoucího úředníka, z tohoto pohledu to pro mě byla nová věc,“ uvedl Kadlec.
Používá policie dvojí metr?
„Překvapuje mě jedna věc, a také jsem to policii říkal a říkal jim to i pan hejtman, že jsme tenkrát dávali s panem hejtmanem Běhounkem trestní oznámení na neznámého pachatele, které se týkalo předchozího nákupu techniky sypačů,“ připomněl Kadlec. Tehdy šlo o nákup vozů Tatra. Jeden z tehdejších zaměstnanců havlíčkobrodského cestmistrovstí Vladimír Prokeš na diskusních fórech krajského webu tvrdil, že zakázka byla manipulovaná. „Tehdy tam psal, že byl členem komise a byl nabádán k tomu, aby rozhodnutí komise podepsal, a že v té době už přitom nové Tatry byly na dvoře silničářů. Nás potom zaujalo, že zakázka byla vypsána tak, že ve výběrovém řízení byla předepsána kritéria jako třeba vzduchem chlazené motory, které mohla splnit pouze Tatra,“ připomněl Kadlec. „V každém případě to zavánělo tím, že to je šité na míru Tatry a není možné, aby bylo dodáno cokoliv jiného, také to pak dodávkou Tatry skončilo,“ dodal. A domnívá se, že policie v kontextu se současným postupem při vyšetřování možná měří dvojím metrem. „Já nevím, jestli tato zakázka, která je nyní předmětem šetření, je absolutně čistá. Ale je mi divné, že šetření toho trestního oznámení, co jsme tenkrát podali, bylo odloženo. Přitom tehdy policisté nešli při vyšetřování do takovýchto podrobností jako nyní. Samozřejmě k tomu mohou mít nějaký důvod, ale přijde mi to jako docela nerovnovážné,“ nelíbí se Kadlecovi. Stejně se vyjádřil i náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). „Může to naznačovat mírně nerovnostářský přístup a zpochybňovat přiměřenost a rovnost šetření jednotlivých podání,“ uvedl včera v tiskovém prohlášení Joukl.
Exhejtman a současný senátor a opoziční zastupitel kraje Miloš Vystrčil (ODS) je ale naopak názoru, že by činovníci kraje měli být během vyšetřování s podobným hodnocením postupu policie opatrní. „Pokud se někomu z jeho pozice nelíbí postup policie, tak ať se vzdá své funkce a jde vyšetřovat k policii. Podobná vyjádření atmosféru zbytečně jitří,“ je názoru Vystrčil.
***
„Pokud se někomu nelíbí postup policie, tak ať se vzdá funkce a jde k policii.“ Miloš Vystrčil, senátor (ODS)
FAKTA Otazníky Libora Joukla Krajské dotace pro ženu Cukrárna Fontána v Přibyslavi, kterou spoluvlastnila žena náměstka hejtmana Joukla, si za roky, kdy už byl politik ve funkci, přilepšila o statisícové dotace z krajského rozpočtu. Do roku 2009 byl Joukl i spolumajitelem cukrárny. Jak se MF DNES podařilo zjistit, cukrárna čerpala z takzvaného Fondu Vysočiny skoro 450 tisíc korun. Podpořen byl mimo jiné nákup stroje na výrobu zmrzliny. Proti tomu se ohradil za nevládní protikorupční organizaci Transparency International právník Petr Leyer. Silničáři inkasovali odměny Joukl na sebe upozornil i vánočním darem zaměstnancům krajských silničářů – v době, kdy jejich šéf Jan Míka kandidoval na starostu Havlíčkova Brodu. Neúspěšně. Joukl společně s Míkou se tehdy, když napsali dopis sedmi stovkám silničářů, dostali pod palbu krajské opozice. V dopise silničářům oznámili, že dostanou mimořádnou odměnu deset tisíc korun. Na tyto prémie bylo sociálními demokraty pod taktovkou Joukla připraveno 10 milionů korun. Podle oficiálního vysvětlení Joukla dostali silničáři odměnu za zvýšenou pracovní aktivitu. Náměstek Joukl a šéf silničářů Míka (oba ČSSD) však v dopise silničářům kritizovali chování minulého vedení kraje z ODS a KDU-ČSL. Opozici se navíc nelíbilo ani dosazení Jouklova spolustraníka Míky do čela krajských silničářů. „To byl víc stranický než odborný tah sociální demokracie," okomentoval tehdy tento krok opoziční zastupitel Václav Kodet (KDU-ČSL). Jízda bez značky Dalším střípkem do mozaiky dění kolem náměstka Joukla byl jeho přešlap s vědomou a opakovanou jízdou bez přední registrační značky na voze. Po uveřejnění série snímků vozu bez značky v MF DNES se do případu vložila policie. Náměstek hejtmana Libor Joukl pak na půl roku přišel o řidičák. Sociální demokrat po tu dobu využíval především služeb řidiče krajského úřadu. Revolta v ČSSD Styl Jouklova jednání vedl před krajskými volbami k revoltě ve vlastních řadách ČSSD. Dokonce se v době jeho afér z řad sociální demokracie ozývaly hlasy o jeho rezignaci či vyškrtnutí z kandidátky strany. Joukl vše ustál.