Senát bude řešit Zemanovo proruské vystoupení v Radě Evropy

11.10.2017

Zpravodajství ČTK | 11:14 | Rubrika: for pol pod


Praha 11. října (ČTK) - Senát se bude zabývat sporným proruským vystoupením prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Debatu senátoři zařadili dnes na návrh předsedy výboru pro záležitosti Evropské unie Václava Hampla (za KDU-ČSL) na program nynější schůze. Debatu podpořili sociální i občanští demokraté. Senát se už v minulosti postavil kriticky k podobným krokům současné hlavy státu.

"Projev prezidenta obsahoval poměrně velmi problematické pasáže, které se týkají mezinárodní situace na Ukrajině a v Rusku," zdůvodnil svůj návrh Hampl. Myšlenky, které Zeman prezentoval, jsou podle Hampla v rozporu s českou zahraniční politikou i postojem horní komory. "Je na místě, aby se Senát k této věci vyjádřil," dodal.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil zdůraznil, že Česko bude vnímáno věrohodně pouze tehdy, pokud bude mít jednotnou zahraničí politiku. Prezident by podle něj v tomto ohledu "měl přemýšlet více o České republice, ne o sobě".

Senátor a bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) připomněl, že proti Zemanovu vystoupení se už v úterý ohradili premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (všichni ČSSD). Dienstbier podobně jako premiér uvedl, že Zemanovo vystoupení bylo v příkrém rozporu s českou zahraniční politikou. Ruskou anexi ukrajinského Krymu, kterou prezident označil za hotovou věc, pokládá Dienstbier za "nejzásadnější porušení principu mezinárodního práva".

Návrh na zařazení diskuse o Zemanově vystoupení na program schůze podpořilo 38 ze 69 přítomných senátorů, devět jich bylo proti. Hlasování se zdrželo 22 členů horní komory.

Zeman označil v úterý v Radě Evropy ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Poukázal taky na údajnou neúčinnost protiruských sankcí.

Premiér Sobotka v reakci uvedl, že Zeman neměl k projevu mandát vlády. Za zachování sankcí do doby, než budou splněny minské dohody, se postavil Zaorálek. Zemanovy výroky podle něj nejsou v souladu s tím, co Česko prosazuje na mezinárodních fórech.

Prezidentovo vystoupení kritizovali i představitelé dalších vládních a některých opozičních stran.

Přílohy