Senát vyzval politiky, aby nenadřazovali své zájmy nad státní

11.10.2017

Zpravodajství ČTK | 21:54 | Rubrika: for pol pod mak bur buk sur


Praha 11. října (ČTK) - Senát dnes vyzval v souvislosti se spory kolem těžby lithia politiky zejména z hnutí ANO a KSČM, aby nenadřazovali své politické zájmy a způsob vedení volební kampaně nad zájmy Česka. Usnesení v horní komoře prosadil zhruba po 3,5hodinové diskusi předseda senátorů ODS a zpravodaj Miloš Vystrčil.

Senát na jeho návrh také vyzval ministry průmyslu a životního prostředí, aby lépe koordinovali činnost svých ministerstev za účelem co nejvyššího využití nerostného bohatství ve prospěch dotčených území a celé země.

Senátoři rovněž požádali vládu, aby změnila nařízení o sazbách úhrad za vytěžené nerosty. Sazba se má vztahovat v souladu s horním zákonem na druhy vydobytého nerostu, a nikoli za čistý kov, jak stojí v poznámce k vládnímu nařízení. S tímto návrhem přišli Jitka Seitlová z klubu KDU-ČSL a Michael Canov (SLK). Tím, že se poplatek odvíjí od získaného čistého kovu, se podle nich stát připravuje o peníze. Podle Canova je takto stanovená cena neuvěřitelně a nehorázně nízká.

Seitlová uvedla, že stát by dostal za tunu lithia sedm desetin procenta jeho tržní ceny. Varovala, že pokud se bude úhrada odvozovat od ceny čistého kovu, a nikoli nerostu, bude stanovená v rozporu se zákonem.

Také další senátoři poukazovali v debatě na sazby. "Co má stát v ruce, jsou úhrady z vydobytých nerostů," uvedl Zbyněk Linhart (STAN), jenž nynější spor označil za neuvěřitelnou vládní přestřelku. Nezařazený Ladislav Kos soudí, že současná sazba je skutečně krádež za bílého dne, jak označil memorandum s australskými těžaři, které podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), předseda hnutí ANO Andrej Babiš. KSČM kvůli dokumentu iniciovala mimořádnou sněmovní schůzi, je svolána na pondělí.

V úvodu debaty o lithiu vystoupil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který mluvil v souvislosti s možnou těžbou lithia na Cínovci o nekorektním útoku na Havlíčka. Dal jej do souvislosti s nadcházejícími volbami. Babišovým tvrzením Sobotka nepřikládá žádnou váhu, jeho argumenty pokládá za lživé. Debatu o lithiu před volbami nikdo zneužít nechtěl, reakce vyvolalo až memorandum, oponoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ohradil se proti tvrzení sociálních demokratů, že hnutí ANO chce překrýt podle něho "pseudokauzu" Čapí hnízdo.

Ministr také nesouhlasil se Sobotkovým vyjádřením, že udílení licencí k průzkumu je v pravomoci ministerstva životního prostředí. Vyžaduje se podle Brabce stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu, které má posoudit strategii a zájmy státu v nerostných surovinách.

Společnost Geomet, kterou vlastní australská EMH, bude podle Brabce shánět povolení k těžbě lithia na Cínovci nejméně pět let. Nebylo podle Brabce nutné, aby Havlíček podepisoval memorandum dva týdny před volbami bez projednání ve vládě. Sociální demokraté naopak trvají na tom, že memorandum posílí pozici státu.

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek oživil debatu mimo jiné historickými údaji o tom, že právo přednosti těžby po úspěšném průzkumu existuje v tuzemsku už od roku 1249 a zavedl ho král Václav I. "V zásadě si, milí kolegové, myslím, že lithium potřebujeme. A ten důvod, proč si myslím, že ho potřebujeme, je, že, jak víte, lithium je klíčový prvek v tabletkách určených pro léčení depresí," prohlásil. Když pozoruje debaty, soudí, že právě výroba lithia by podle něj mohla být blahodárná.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia, které se používá k výrobě baterií. Většina je na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese.

Přílohy