Senát zřejmě bude řešit výzvy z demonstrací na dubnové schůzi

15.03.2018

Zpravodajství ČTK | 18:21 | Rubrika: for pol pod sko


Praha 15. března (ČTK) - Senát se pravděpodobně bude na dubnové schůzi zabývat politickou situací v ČR včetně dnešní výzvy studentů, aby důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí. Klub Starostů chce kvůli tomu připravit návrh usnesení horní komory. Vyplynulo to z reakcí představitelů senátorských frakcí na dotazy ČTK.

"Cením si toho, že studenti nejsou lhostejní k veřejnému dění a stejně tak, že své názory prezentují v souladu s právem shromažďovacím," uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pokud mu bude výzva doručena, k jejímu posouzení svolá vedení Senátu a předsedy klubů, aby se poradili o dalším postupu.

"Že se Senát na svém příštím jednání bude zabývat také aktuální politickou situací, je velmi pravděpodobné, ale zda něčemu napomůže shoda na případném usnesení, je v tuto chvíli velkou otázkou," uvedl předseda senátorů ČSSD Petr Vícha, který stojí v čele nejpočetnější frakce v dolní komoře. Ocenil ale, že přibývá lidí, kterým vadí trestně stíhaný premiér, a také to, že vláda je dlouho bez důvěry a činí nejen udržovací kroky.

Senát podle předsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila bude moci apelovat na to, aby prezident Miloš Zeman jmenoval vládu se zajištěnou podporou Sněmovny a bez trestně stíhaného člověka v čele kabinetu. Zeman si ale "těžko nechá něco diktovat" a "těžko se Senát může snažit o nějakou převýchovu pana prezidenta", uvedl Vystrčil. Podle něj ústavní zvyklosti nejsou právními předpisy definovány, a na jejich porušování tedy nemůže Parlament reagovat v souladu s ústavou, která mu umožňuje v důvodných případech hlavu státu sesadit.

Projednávání v Senátu podpořil rovněž jeho místopředseda Jiří Šesták z klubu Starostů a nezávislých. "Jednání vlády v demisi či případné dlouhodobější vlády bez důvěry řada senátorů určitě vnímá jako problematické," uvedl. Ocenil, že studenti požadují, aby politici dodržovali ústavu i ústavní zvyklosti. "Je to účinná kontrola zvolených zástupců," dodal.

Politici by se podle místopředsedy Senátu Ivo Bárka (ČSSD) měli zamyslet nad tím, proč se mladí lidí mobilizují právě v této době. Senát se bude samozřejmě iniciativou studentů zabývat v rámci svého jednacího řádu, uvedl Bárek.

Studentskou aktivitu uvítala a podpořila také místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. "Vítám ji i z toho důvodu, že mladá generace je často a neprávem obviňována z nezájmu o politiku a věci veřejné," uvedla.

"Senát vždy dbal na dodržování ústavních zvyklostí a ctil je. V minulosti tento přístup již opakovaně prokázal. Věřím, že tak bude postupovat v případě potřeby i nadále," uvedla předsedkyně senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová.

Studentskou výzvu VyjdiVen podepsal předseda senátorského klubu Starostů a nezávislých Jan Horník. Přislíbil, že se bude snažit udělat maximum nejen pro naplnění požadavků obsažených ve výzvě. Do konce příštího týdne chce připravit návrh na usnesení Senátu. Horník připomenul, že Senát se opakovaně kriticky vyjádřil k některým krokům prezidenta Miloše Zemana už během jeho minulého funkčního období, ať už v zahraniční politice, nebo z hlediska dodržování ústavního zvyklostí.

Přílohy