Sněmovna zvýšila důchody, nejvíc porostou lidem nad 85

23.08.2018

Jihlavský deník | Rubrika: Česko | Strana: 6 | autor: (pac)


Důchodci si od ledna přilepší v průměru o 904 korun měsíčně. Senioři nad 85 let navíc dostanou tisícovku. Lidé starší 85 let se mohou připravit na to, že se jim od ledna výrazně zvýší penze. Poslanecká sněmovna totiž včera schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, podle které dostanou měsíčně o tisícovku více. „Je to hranice věku, kdy lidé potřebují více péče, mají větší náklady a výdaje na zdravotní pomůcky a také léky,“ okomentovala to ve sněmovně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Věkové zvýhodnění se u penzí bude týkat téměř dvou set tisíc lidí a jenom v příštím roce si ze strany státu vyžádá 2,4 miliardy korun. Proto se našli i kritici, podle kterých to do budoucna může znamenat výraznou zátěž pro státní kasu.

LEPŠÍ PRO ŽENY

Vládní novele, kterou nakonec poslanci odhlasovali, včera ovšem konkuroval návrh senátní. Zákon už totiž jednou sněmovna schválila, ale Senát ji vrátil zpět s pozměňovacím návrhem. I ten počítal s tím, že si takzvaní starodůchodci přilepší. Ale nikoliv ti, kteří jsou starší 85 let. Tisícovku měsíčně měli podle něj dostat všichni, kdo jsou v penzi aspoň dvacet pět let. Podle předkladatelů to mohlo pomoci lidem s nejnižšími penzemi, hlavně pak seniorkám. „Vezměme si ženu, která vychovala dvě děti a šla do důchodu v padesáti pěti. Protože část doby byla na mateřské dovolené, tak ten její důchod byl nižší v průměru o dva tisíce korun,“ hájil tento návrh ve sněmovně senátor Miloš Vystrčil (ODS). Této ženě je podle něj nyní osmdesát let, má menší důchod než její mužský protějšek, ale kvůli tomu, že jí není 85, nemá na tisícovku navíc nárok. „Senátní návrh je mnohem spravedlivější zejména k ženám,“ podporoval ho poslanec Petr Gazdík (STAN).

ZMĚNA PARAMETRŮ

Ale marně, vládní strany senátorskou iniciativu smetly s tím, že by bylo složité dohledat všechny, kdo by na tisícovku měli nárok. Navíc by prý počet příjemců vzrostl oproti vládní verzi na dvojnásobek. Návrh, který poslanci schválili, ale znamená zvýšení penzí i pro ostatní důchodce. Změní se totiž základní výměra důchodů z dosavadních devíti procent na deset procent průměrné mzdy. Penzisté tak dostanou navíc 300 korun. Spolu s pravidelnou valorizací tak průměrný důchod stoupne o devět stovek. Tento krok by měl příští rok vyjít zhruba na 11 miliard korun, zákonná valorizace pak asi na 24 miliard.

ZPOMALENÍ RŮSTU

Sněmovna také včera pustila do dalšího projednávání návrh, který má zabránit prudkému nárůstu výplat českých politiků. Příští rok by se totiž měl zvýšit platový koeficient, ze kterého se vypočítává jejich plat, z 2,5násobku na 2,75násobek. To by znamenalo, že by se odměny politiků zvýšily až o dvacet procent. Základní plat zákonodárců by tak vzrostl ze 75 900 na 83 400 korun. Vláda chce tento růst zpomalit. Projednávání ovšem včera prosadili na program Piráti. „Tento návrh jsme měli v Poslanecké sněmovně už několikrát na programu. Bohužel nebyla vůle nebo čas nebo energie ho projednávat,“ konstatoval jejich předseda Ivan Bartoš. Sněmovna nakonec návrh poslala do dalšího čtení. Což znamená, že se jím budou poslanci zabývat i nadále. Ale zkrácení dvouměsíční lhůty pro projednání ve výborech na polovinu neprošlo. Přesto ho poslanci stačí projednat do konce listopadu. Schválit ho ovšem musí i senátoři.

Co schválila sněmovna

Základní výměra vyplácených penzí se zvýší z devíti na deset procent průměrné mzdy.
přilepší si lidé s nízkými penzemi, ostatním porostou důchody pomaleji.
od ledna se tak důchody zvýší kvůli změně výpočtu průměrně o 904 korun.
U lidí nad 85 let vzroste penze o 1000 korun měsíčně.

Přílohy