Souboj prezidentů

07.06.2018

Mladá fronta DNES | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | autor: Robert Oppelt, Jakub Pokorný


Neúspěšní kandidáti na Hrad chtějí do Senátu – zajímavé volební střety

Strany hledají před podzimními senátními volbami kandidáty a loví, kde se dá, i mezi senátory jiných stran. První takový přestup ohlásilo hnutí ANO. MF DNES zjistila, že ANO ulovilo senátorku ČSSD Evu Sykovou.
Jako volební soupeřka se Syková v Praze 4 postaví proti finalistovi prezidentské volby Jiřímu Drahošovi. Hlavní město bude vůbec „senátním bojištěm“ pro neúspěšné uchazeče o křeslo prezidenta republiky. V Praze 2 kandiduje Marek Hilšer a v Praze 12 Pavel Fischer.

Soupeři, kteří už se znají

Souboj Evy Sykové a Jiřího Drahoše je pikantní. Neutkávají se totiž poprvé. Oba se střetli při volbě předsedy Akademie věd, kdy Drahoš zvítězil. V květnu 2016 Drahoš jako předseda Akademie věd Sykovou odvolal z funkce ředitelky ústavu kvůli kauze kolem léčby kmenovými buňkami.
V druhém kole prezidentských voleb v Praze 4 získal Jiří Drahoš 46 tisíc hlasů, tedy bezmála 70 procent tam odevzdaných hlasů. Tentokrát mu jich bude stačit i méně.
„Budu kandidovat za hnutí ANO, schválil mě krajský výbor a doporučil celorepublikovému výboru,“ potvrdila senátorka Eva Syková. Ta před šesti lety kandidovala jako nezávislá v barvách sociální demokracie. „ČSSD mi nominaci nedala, rozhodla se pro někoho jiného. Doufám, že mě podpoří alespoň v druhém kole,“ vysvětluje Syková. Podporu Drahošovi vyjádřili lidovci, TOP 09, Starostové a Zelení.
Marek Hilšer, který v Praze 2 kandiduje jako nezávislý kandidát, podporu stran odmítá. I tak je jasné, že za ním budou stát Starostové nebo TOP 09, kteří tam nemají své kandidáty. Jeho největším soupeřem bude pirátský senátor Libor Michálek. I tenhle souboj má svou zápletku. Piráti v prezidentských volbách Hilšera podpořili a on teď kandiduje proti jejich jedinému senátorovi. Známou tvář v podobě herce Vladimíra Kratiny tam postaví ODS a svého kandidáta v podobě exposlance sociologa Ivana Gabala zde mají i Zelení.
Svého kandidáta v Praze 2 zatím nemá ANO. Favoritkou na stranickou nominaci je náměstkyně pražské primátorky Eva Kislingerová. Účastník prezidentské volby nebude chybět ani v dalším pražském obvodu, bude to Pavel Fischer. Druhý nejúspěšnější protikandidát prezidenta Miloše Zemana bude kandidovat v Praze 12. I on má širokou podporu menších stran a navíc i ODS.
Utká se zde třeba s bývalým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO), ústavním právníkem Alešem Gerlochem, který kandiduje jako nezávislý, nebo bývalou ředitelkou České inspekce životního prostředí Evou Tylovou. Dříve zelená politička kandiduje za Piráty.
Senátorkou by se tam chtěla stát i exposlankyně KSČM Marta Semelová.
Pokračování na str. 2

Souboj prezidentů
Výběr nejzajímavějších duelů v podzimních volbách do Senátu

Pokračování ze str. 1

Do voleb zbývají čtyři měsíce, ale v některých obvodech to vypadá, jako by už bylo rozhodnuto. Je otázkou, kdo se Drahošovi na cestě do Senátu postaví. Některé strany, například ODS, svého kandidáta ještě neoznámily. Jiné, jako třeba Piráti, už přiznaly, že vlastního kandidáta v Praze 4 mít ani nebudou. Sociální demokraté proti Drahošovi vyšlou pravděpodobně lékařku Miroslavu Skovajsovou. V Praze 4 obhajuje Eva Syková, která těsně před volbami přešla od ČSSD do hnutí ANO. „Slyšel jsem, že paní Syková s ANO vyjednává, ale jste první, kdo mi říká, že je opravdu jejich kandidátka. No, nejvíc to asi vypovídá o ní samotné, že přešla z ČSSD k ANO,“ řekl MF DNES Drahoš.
Přestup Sykové nepřekvapil ani Petra Víchu, předsedu senátního klubu ČSSD. „Paní Sykovou určitě vylučovat z klubu nebudeme, protože je nestraničkou. Už to u nás snad nějak doklepe. Ale vůbec mě to neudivuje, že přešla k ANO, protože ze senátorů byla jediná v referendu pro smlouvu s ANO,“ uvedl.
Podobně jako Drahoš je favoritem i teplický primátor Jaroslav Kubera. „V Teplicích zvažujeme proti Jaroslavu Kuberovi kandidáta vůbec nestavět. My s ním máme dobré vztahy. Kubera je silná osobnost a my výraznou osobnost na Teplicku nemáme,“ přiznává Jan Richter, předseda ANO Ústeckého kraje, hlavní manažer hnutí.
Širokou podporu má i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který kandiduje za obvod Brno–město, kde se stávající senátorka Eliška Wagnerová mandát již obhajovat nechystá. V kandidatuře Beka podpořilo hnutí Stan, ODS, TOP 09 a Zelení.

Příliš mladí pro Senát

Volby však nebudou jen příběhem kandidátů, ale i politických stran. Třeba strana mladších voličů Piráti má delší dobu problém, protože senátorovi musí být alespoň čtyřicet let. Na Zlínsku, kde se před časem konaly doplňovací volby, hledali kandidáta s pomocí inzerátu a tentokrát vysílají své kandidáty zhruba v polovině obvodů, ve třech podpoří kandidáty jiných subjektů.

„Mohou probíhat jednání o případné podpoře jiného kandidáta, náš vlastní však již jistě nasazen nebude,“ vysvětluje mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. Piráti kandidáty vybírají v primárkách a nedávno odmítli třeba bývalého politika Jana Rumla, který plánoval kandidovat v Rokycanech. Svůj vlastní boj povede v těchto volbách hnutí ANO. V roce 2014 získalo ANO jen tři senátní posty a o dva roky později se situace opakovala. Letos neuspělo v doplňovacích volbách ve Zlíně a vlastní politickou neznalostí ze Senátu vypadl Jiří Hlavatý. Na druhou stranu hnutí nemá co ztratit, letos neobhajuje ani jeden mandát. Hnutí své kandidáty zatím oficiálně neoznámilo. Svou kandidaturu v Praze 8 MF DNES potvrdil starosta Březiněvsi Jiří Haramul. V Litoměřicích podle informací MF DNES kandiduje lékař Ondřej Štěrba, v Chomutově Martina Chodacká, primářka onkologie.Nejvíce může ve volbách ztratit ČSSD. Bude na podzim obhajovat vítězství ve 13 z 27 senátních obvodů, kde se bude volit. Pokud zaznamená výrazný neúspěch, mohla by přijít o pozici nejsilnějšího klubu a post předsedy Senátu. Voličům letos nabízí známé tváře v podobě ministryně zdravotnictví a exhejtmanky Milady Emmerové. Pozornost však na sebe strhl bývalý předseda Jiří Paroubek, ten usiluje o stranickou nominaci v Ostravě.Nejsilnějším klubem by se v případě neúspěchu socialistů mohli stát lidovci. Jejich klub má v současné době 16 členů, mandát budou letos obhajovat tři stávající senátoři – Jiří Čunek, Zdeněk Brož a Patrik Kunčar. Sněmovnu za Senát by chtěl v náchodském obvodě vyměnit jejich předseda Pavel Bělobrádek. Na východě Čech – v Chrudimi – kandiduje i bývalý ministr kultury Daniel Herman. Letos si věří i ODS. Senátní křeslo budou obhajovat senátoři Jaroslav Kubera a Jaroslav Zeman, barvy ODS chce v Senátu nově reprezentovat třeba herec Vladimír Kratina, primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati nebo bývalý policejní prezident Martin Červíček. „Kandidáty postavíme minimálně v osmnácti obvodech a minimálně v šesti naopak my podpoříme kandidáty jiných stran nebo nezávislé,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Volby ve 27 senátních obvodech se budou konat 5. a 6. října společně s volbami do zastupitelstev obcí.

Známé tváře, které chtějí do Senátu

Zdroj: MF DNES

Jiří Drahoš nezávislý, Praha 4

Marek Hilšer nezávislý, Praha 2

Pavel Fišer nezávislý, Praha 12

Petr Hannig KSČM, obvod neupřesněn

Ivan Pilný ANO, Praha 12

Eva Syková ANO, Praha 4

Jiří Paroubek nezávislý, Ostrava-město

Milada Emmerová ČSSD, Domažlice

Vladimír Kratina ODS, Praha 2

Jaroslav Kubera ODS, Teplice

Raduan Nwelati ODS, Mladá Boleslav

Martin Červíček ODS, Náchod

Jiří Čunek KDU-ČSL, Vsetín

Pavel Bělobrádek KDU-ČSL, Náchod

Daniel Herman KDU-ČSL, Chrudim

Hayato Okamura KDU-ČSL, Praha 8

Lukáš Wagenknecht Piráti, Praha 8

Libor Michálek Piráti, Praha 2

Mikuláš Bek nezávislý, Brno-město

Ivan Gabal Zelení, Praha 2

Přílohy