Trenér Novák jako politik. Jak tím změní Sáblíkovou?

23.08.2014

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: Radek Laudin, Jan Salichov


Kandidatura do Senátu trenéra Martiny Sáblíkové je největším politickým překvapením poslední doby na Vysočině. Co bude v případě úspěchu Petra Nováka s jeho slavnou olympijskou vítězkou?


ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Překvapivá kandidatura trenéra Petra Nováka „na poslední chvíli“ lehce zneklidnila fanoušky rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Jak by případný vstup Nováka do Senátu poznamenal další kariéru trojnásobné olympijské vítězky? A kde by bral úspěšný trenér čas na dlouhé zahraniční cesty spojené s tréninkem a závoděním, když by měl různá zasedání v pražském Valdštejnském paláci?Novák se předem radil se Sáblíkovou, jestli má vstoupit do politiky. „Řekla mi: chci, abys mě dál trénoval. Odpověděl jsem: Martino, to je jasná věc. Dokázal jsem to i při jiných svých zaměstnáních, které byly náročné na čas. Třeba když jsem dělal stavbyvedoucího na plynovodu, tak jsem pracoval dvanáct hodin denně včetně sobot a nedělí. Já zkrátka dál budu trénovat Martinu. Protože to zvládnu vždycky, při kterékoliv práci,“ uvedl Novák, který kandiduje jako nezávislý.

Martina se objeví i v kampani

Sáblíková se zřejmě objeví i v jeho kampani. Už v minulosti byly různé snahy politických stran, jak využít popularity a lesku olympijské vítězky. Novák se snažil svoji svěřenkyni v tomto směru chránit.
„Já vím, že se nevyvarujeme toho, že Martina někde vedle mě bude stát, nebo budeme spolu vyfocení. Ale rozhodně bych nechtěl, aby byla na plakátech a říkala: prosím, podpořte mého trenéra. To ne. Ale jestli bude někde na fotce za mnou, tak to snad bude v pořádku. Protože patříme k sobě. Ale nechci, aby ona byla vtažená do té politiky,“ tvrdí kouč.
A má představu, že skloubením trénování s politickou funkcí by mohl Sáblíkovou lépe zabezpečit do budoucna. „Martina dává hodně svých peněz do celého našeho týmu. Jinak bych s sebou nemohl vozit tolik lidí. Teď se znovu chystáme do Itálie a povezu s sebou sedmnáct sportovců. To jsou obrovské peníze. Svaz rychlobruslení je nemá. A je mi záhadou proč, když rychlobruslení je tak úspěšný sport,“ popsal jeden z hlavních motivů své kandidatury.
Podle jeho politických soupeřů je ale práce senátora časově nevyzpytatelná a záleží na konkrétní osobnosti, jak je aktivní. „Můj názor je, že si Petr Novák v případě svého zvolení bude muset vybrat,“ míní senátor a bývalý hejtman Miloš Vystrčil (ODS).

Senátor může dělat mnoho i nic

Podle něj je sice možné, aby některý senátor v podstatě nic nedělal, aniž by se to moc poznalo. Stačí jen, když se objeví občas na zasedání výboru či jiné schůzi. A nějak si to tam odsedí a potom se věnuje jiné práci, či svým koníčkům.
„Nebo senátor práci bere vážně – studuje zákony, vystupuje na jednáních, jedná na ministerstvech, potkává se s občany, zajímá se o život regionu a je aktivní v rámci různých regionálních aktivit a rozvojových záměrů. Potom mu samozřejmě moc času na jinou práci či koníčky nezbývá,“ míní Vystrčil.
Novák je přesvědčen, že vše stihne. Prý už má i skupinu spolupracovníků, kteří ho můžou na trenérském poli v reprezentaci zastupovat.

» Pokračování na str. B3 Trenér Novák politik. Jak změní Sáblíkovou?

» Pokračování ze str. B1

„Když by potom senátorská práce vyžadovala více času, umí vyjet do ciziny beze mě. Připravuji si je jako trenéry. Ukázali to už minulý rok, kdy s Karolínou Erbanovou vyjížděli moji synové, vlastní i nevlastní. A zvládali jsme to. Mám kolem sebe lidi, na které je spolehnutí,“ doplnil Novák.
Se skloubením funkcí má letité zkušenosti senátorka a starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová (ČSSD). Působí i ve vodohospodářských organizacích. Senátorský post chce obhájit a Novák se stal tím pádem jejím nejsilnějším předvolebním konkurentem.

Senátor nemůže plánovat dopředu

Šlo by tedy podle ní smíchat dohromady trénování Sáblíkové a křeslo senátora? „Jestli něco zjistíte v Senátu jako první, tak že se nedá dopředu plánovat a sjednávat něco, co se nedá zrušit. Senát má problém s termíny zasedání. Odvíjí se od schvalování zákonů ve Sněmovně. To jde někdy rychle, někdy pomalu,“ popisuje Zvěřinová.
Senátorem na Žďársku by chtěl být v barvách ODS i ředitel školy Jaroslav Ptáček. „Práce senátora je na plný úvazek a mít tedy dvě práce na plný úvazek znamená, že buď jednu z nich šidíte, nebo pracujete sedmnáct hodin denně. Všichni ze Žďárska víme, jak vypadá situace, kdy senátor zároveň dělá například starostu velkého města. Myslím si, že taková ostuda za ty dvě výplaty nestojí,“ poznamenal. Podle něj lze dělat najednou senátora a trenéra v případě, že trénování nezabírá většinu pracovního času.
Za TOP 09 soupeří s Novákem starosta Krucemburku Jiří Havlíček. Pochybuje, že Novákovo odhodlání je splnitelné. „Každý senátor pracuje ve dvou až třech výborech a jedné komisi. Nevím, zda se dají s olympijskou vítězkou objet všechna soustředění a závody světového poháru, které musí Martina Sáblíková absolvovat od Japonska po Kanadu. Přesto souhlasím s protikandidátem, že už je na čase vážně a opravdově začít pracovat na výstavbě moderní rychlobruslařské haly,“ uvedl Havlíček.
Trenér Novák není pravicově ani levicově vyhraněný. Tvrdí, že fandí oběma těmto protipólům „přes střed“. „Mě vadí hlavně jedna věc: kdybych byl nalevo a někdo napravo navrhuje něco, co je dobré, tak jenom proto, že je to můj soupeř, to udělám jinak? Tak bych to dělat nechtěl,“ vysvětlil.

Premiéři slibují. A za rok jsou pryč

Během trenérské kariéry už potkal několik premiérů. Vždy se ho ptali, jak by mohli pomoci rychlobruslení. „Ale za rok už tam nebyli. Oni viděli, jak se v tom s našim týmem plácáme. A že bez peněz se nic dělat nedá. Rok, dva můžete bydlet pod stanem. Ale když konkurujete světové špičce, tak to nejde. Musí být podmínky,“ popsal motor svého vstupu do politiky.
Novák neskrývá, že z nové politické cesty má obavy. „Absolvoval jsem víc zaměstnání. A pak jsem teprve viděl, co to všechno obnáší. Jak člověk musí jednat s lidmi, jak pracovat. To byly všechno moje zkušenosti. A tohle bude taky jedna z nich,“ dodal.

***

FAKTA Kdo chce být senátorem na Žďársku Dagmar Zvěřinová (ČSSD) Petr Novák (nezávislý) František Bradáč (KDU-ČSL) Jiří Havlíček (TOP 09) Jaroslav Ptáček (ODS) Jiří Nekovář (Úsvit) Josef Fendrych (Strana svobodných občanů) Ivo Kaštan (Občan. konzerv. str.) Ladislav Stalmach (Starostové pro občany) Josef Mička (Strana práv občanů) Petr Stoček (KSČM) Miloš Komínek (Solidarita)

Když jsem vlevo a někdo vpravo navrhuje něco dobrého, tak jen proto, že je to soupeř, to udělám jinak?

Přílohy