Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

19.10.2021

CNN Prima NEWS | 20:03 | Téma: Senát | Autor: Denisa Korityáková


Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

„Rozhodnutí není časově omezeno a ani být nemůže. Když se ale ukáže, že pan prezident je v dobré zdravotní kondici a oběma komorám to oznámí, bude se hlasovat. Stačí, aby jedna z komor rozhodla, že je v pořádku, a prezidentovi se pravomoci vrátí,“ vysvětlil aktivaci a další postup článku 66 předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

V případě, že by komory zhodnotily, že prezident není nadále schopen vykonávat úřad, měl by Zeman možnost obrátit se na soud. „V okamžiku, kdy pan prezident začne komunikovat a měl by vyjádření od Ústřední vojenské nemocnice, nedokážu si představit, že by to komory neuznaly,“ doplnil Vystrčil.

Všichni účastnici podle něj při úterním setkání dostali plné znění, a to včetně lídra SPD Tomia Okamury. „Z tohoto znění je ještě více jasné, že prezident není schopen vykonávat úřad. Co se týká veřejnosti, tak některé části navrhuji pouze začernit a pak zveřejnit. Ale ten úkol zatím probíhá, uvidíme,“ doplnil Vystrčil.

Senát by o aktivaci článku 66 Ústavy mohl jednat 5. listopadu, nově zvolená Poslanecká sněmovna o něco později. O tři dny později se koná ustavující schůze Sněmovny. Ještě předtím si zákonodárci vyžádají aktuální informace od Ústřední vojenské nemocnice ohledně toho, zda je Zeman schopen vykonávat úřad.

O další zprávu by znovu požádal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Ten v pondělí na dotaz Senátu napsal, že Zeman nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

 

Odkaz na článek a rozhovor s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.

 

Přepis rozhovoru

Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!

Roman ŠEBRLE, moderátor
--------------------
Ve vysílání je teď s námi předseda Senátu Miloš Vystrčil. Dobrý večer. Pane předsedo, kdy bude stoprocentně jasné, že Senát bude o aktivaci článku rozhodovat? Mluvilo se dnes o 5. listopadu.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Dobrý večer z českého Senátu. Já předpokládám, že o tom bude jednat organizační výbor, který, předpokládám, pověří komisi pro Ústavu, aby připravila harmonogram dalších kroků, a na základě jejího návrhu potom budeme hlasovat. Tzn. já dneska nevím, jaký bude návrh té komise, takže Vám nemůžu odpovědět.


Roman ŠEBRLE, moderátor
--------------------
A pokud byste o zbavení prezidenta pravomocí hlasovali, bylo by to rozhodnutí nějak časově omezeno?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
To rozhodnutí není časově omezeno ani nemůže být časově omezeno, jediné, co platí, je, že pokud se ukáže, že pan prezident, protože to rozhodnutí je dočasné, je nazpátek v tom smyslu, že je v kondici a že je schopen úřad vykonávat, tak poté, co to oznámí jedné a druhé komoře, tak komory o tom budou hlasovat, pokud alespoň jedna rozhodne, že takto je to v pořádku, tak panu prezidentovi se vrací pravomoci, a pokud by se náhodou stalo, že by tomu tak nebylo, tak má potom pan prezident možnost obrátit se k Ústavnímu soudu, který následně rozhodne o tom, zda ta zpráva, že již je schopen vykonávat úřad, je v pořádku. Já předpokládám, že by v tom neměl být vůbec žádný problém, protože v okamžiku, kdy pan prezident by začal komunikovat a začal by se projevovat tak, že je zdráv, a měl by třeba i opět vyjádření Ústřední vojenské nemocnice, tak si nedovedu představit, že by komory toto neuznaly.


Roman ŠEBRLE, moderátor
--------------------
Pane předsedo, zveřejníte plné znění zprávy Ústřední vojenské nemocnice, kterou jste dostal, a ukázal jste ji dnes Tomiu Okamurovi, jak požadoval?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Všichni účastníci toho dnešního setkání dostali plné znění. Tomio Okamura tím pádem také. Ukázalo se a bylo to komentováno z několika stran, že to plné znění je, bych řekl, ještě více jasné v tom smyslu, že pan prezident skutečně není schopen vykonávat svůj úřad, než, řekněme, to, co jsme říkali na tiskové konferenci, a pokud se týká veřejnosti, tak já jsem zadal analýzu, zda by nebylo možné třeba některé části pouze vyčernit a jinak to celé znění toho nálezu Ústřední vojenské nemocnice zveřejnit. Ale dnes Vám na to, zda se tak stane, zase neodpovím, protože ten úkol probíhá, je plněn.


Roman ŠEBRLE, moderátor
--------------------
Tolik předseda Senátu Miloš Vystrčil. Pane předsedo, děkujeme, hezký večer.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Hezký večer, děkuju.

Přílohy