Ústavní soud dostane příští týden stížnost ČSSD na zrušení sKaret

01.02.2013

Zpravodajství ČTK | 1.2.2013 | 13:49 | Rubrika: Politika - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: mhm


Praha 1. února (ČTK) - ČSSD už má hotov návrh k Ústavnímu soudu na zrušení kontroverzních sKaret. Podepsalo jej během jediného dne 51 senátorů, což dnes předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) označil za rekordní počet. Ústavní stížnost by rád předal osobně v polovině příštího týdne, chce se kvůli tomu sejít s předsedou soudu Pavlem Rychetským. Uvedl to na dotaz ČTK.

"Jsme přesvědčeni, že to má velikou naději na úspěch, protože se prokazuje dnes a denně, že ten projekt sKaret nemá žádnou oporu v zákonech," uvedl Štěch. Podle něj je protiprávní smlouva s Českou spořitelnou jako provozovatelem sKaret, neboť zasahuje do soukromí příjemců dávek.

Stížnost byla podle Štěcha dokončena ve stejný den, kdy se Senát ztotožnil se snahou sociálních demokratů zrušit projekt sKaret zákonem. Tento způsob ale asi zmaří ve Sněmovně vládní koalice, která projekt prosadila kvůli úspoře nákladů na výplatu sociálních dávek. ČSSD se bude chybný projekt, který diskriminuje desetitisíce sociálně slabých a postižených, snažit zastavit všemi dostupnými prostředky, uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Na stížnosti se podílela Národní rada osob se zdravotním postižením, uvedl její předseda Václav Krása. Vyzval ministryni práce a sociálních věcí Ludmilu Müllerovou (TOP 09), aby vydávání sKaret zastavila. Organizace podle něj navíc chystá žaloby na pracovníky úřadů práce za to, že prý vyhrožují příjemcům dávek, že bez převzetí karty o dávky přijdou. Krása připomenul, že projekt sKaret stále řeší i antimonopolní úřad a má expertní posudky o protiprávnosti postupu ministerstva, které při výběru použilo obchodní zákoník namísto koncesního zákona nebo zákona o veřejných zakázkách.

Úmysl předložit ústavní stížnost ohlásili sociální demokraté už loni v říjnu. Považují je za zásah do soukromí příjemců příspěvků a podpor od státu. Důvodem je to, že citlivé údaje o příjemcích dávek by měla k dispozici Česká spořitelna jako provozovatel sKaret, a to bez dostatečné opory v zákoně. Projekt kvůli zásahu do soukromí kritizoval i ombudsman, Úřad pro ochranu osobních údajů již vyzval ministerstvo k nápravě.

Štěch také uvedl, že stížnost podepsali zástupci všech senátorských frakcí vyjma vládních stran a také bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), která měla zrušení sKaret ve svém volebním programu. Štěch také upozornil na to, že návrh zákona po zrušení sKaret pomohli ve čtvrtek v Senátu prosadit také dva ze sedmi zástupců ODS - Miloš Vystrčil a Milan Pešák.

Přílohy