V Luhanské oblasti hoří elektrárna. Plně důvěřuji naší vládě, řekl Miloš Vystrčil o krizi na Ukrajině. Předseda Senátu promluvil také o sankcích

23.02.2022

 zivotvcesku.cz | Rubrika: Aktuality | Autor: Josef Šťastna


Ukrajinské a proruské separatistické síly pokračují ve vzájemném ostřelování. Podle mluvčího ukrajinské armády padl nejméně jeden ukrajinský voják. V obci Ščastia v Luhanské oblasti hoří tepelná elektrárna. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) pro ŽivotvČesku.cz řekl, že sankce proti Rusku musí být jasné, tvrdé a rychlé.

Záběry hořící elektrárny v obci Ščastia se objevily na sociálních sítích. Podle ukrajinských zdrojů byly zasaženy transformátory při ostřelování ze strany separatistů. Obě strany konfliktu hovoří o tom, že přibývají zranění. V akci jsou minomety a granátomety. Podle mluvčího ukrajinské armády padl při obraně ukrajinského území nejméně jeden voják.

Situace na východě Ukrajiny eskalovala poté, co ruský prezident Vladimir Putin (69) uznal samostatnost Doněcké a Luhanské lidové republiky a do oblasti poslal vojenské jednotky. Demokratický svět tento akt chápe jako invazi na svobodnou Ukrajinu.

Podle předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila je zásadní, aby západní svět postupoval proti Putinovi a jeho režimu tvrdě a koordinovaně. Předseda Senátu nechtěl přesně specifikovat, jak by měla vypadat sankce proti Rusku, uvedl, že plně důvěřuje české vládě.

"V tomto směru plně důvěřuji naší vládě a spolupráci v rámci Evropské unie. Jsem přesvědčený, že nejdůležitější je, abychom v této věci postupovali jednotně a koordinovaně, aby se ten přístup nelišil stát od státu. Právě koordinovaný postup je zásadní. Já v tuto chvíli nebudu říkat, co by se mělo a nemělo stát, jsem ale přesvědčený, že ty sankce by měly být jasné, tvrdé a rychlé, měly by směřovat k tomu, aby si pan prezident Putin uvědomil, že agresivní politika je pro členské země NATO a pro Evropskou unii nepřijatelná. Nebudu přesně říkat, co by se mělo stát, důvěřuji lidem, kteří se tím dlouhodobě zabývají a kteří ty sankce připravovali," uvedl Miloš Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz.

Americký prezident Joe Biden (79) sdělil, že stále existuje šance na to, aby byl na Ukrajině odvrácen nejtemnější scénář. Podobu sankcí americká strana konzultovala s evropskými partnery.

Americký prezident v projevu oznámil, že sankce jsou namířené proti dvěma velkým finančním institucím: bance VEB a jejich vojenské bance, čímž měl zřejmě na mysli ruskou Promsvjazbank, která je terčem i nových sankcí ze strany Evropské unie. Dále se americký postup týká ruského státního dluhu. "Odstřihli jsme ruskou vládu od západních financí. Už nemůže brát peníze ze Západu a nemůže obchodovat se svými novými dluhy na našich nebo evropských trzích," vysvětlil v projevu americký prezident.

 

Odkaz na článek.

Přílohy