V Telči zapsané v UNESCO prodávají historickou bránu vedoucí k náměstí

11.06.2019

regiony.impuls.cz |  Autor: Radek Laudin


Nebývá obvyklé, že by se prodávaly brány k náměstím. Navíc ve městech, jejichž historická jádra jsou zapsána na seznamu UNESCO. V Telči teď taková situace nastala. Soukromý majitel tam nabízí památkově chráněnou Horní bránu v Palackého ulici, jejíž historie se počítá ve staletích. 

Majitelem objektu je Antonín Kresa. MF DNES pouze potvrdil, že na prodej je opravdu celá brána, nikoliv jen byt či prodejna v ní. Bližší podrobnosti ale nesdělil. Jeho rodině patří brána již od předminulého století. V roce 1880 ji koupil předek současného vlastníka. 

Podle mluvčí telčské pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilony Ampapové se musí budoucí vlastník památky řídit zákonem. Majitel brány je povinen pečovat o její zachování, udržovat ji v dobrém stavu a chránit před poškozením. 
„Na případné obnovy je samozřejmě možné čerpat dotace. Takové programy vyhlašuje ministerstvo kultury i Kraj Vysočina,“ doplnila Ilona Ampapová. Brána je památkově chráněná už přes šedesát let, od května roku 1958. 

Telčští politici vědí, že je objekt k mání. „Žádnou oficiální nabídku jsme od majitele neobdrželi,“ uvedl Roman Fabeš, starosta více než pětitisícového města, které je častým cílem tuzemských i zahraničních turistů. 

Podle tamního senátora a zastupitele Miloše Vystrčila si budou lidé nejen z radnice všímat, co bude s památkou dál. 

„Město obecně musí zajímat osud a údržba všech nemovitostí na jeho katastrálním území. V tomto smyslu jsem přesvědčen, že bude postupovat i v případě zmiňované nemovitosti,“ uvedl Vystrčil. 

Silnice, která branou prochází, patří městu. Automobilový provoz z ní je slyšet i uvnitř objektu, což hlavně v noci působí rušivě. 

Oslovení realitní makléři si netroufli odhadnout, za jakou sumu by se mohla památka prodat. „To bych musel vidět zevnitř. Vím, že je to v nabídce, ale nikoliv přes realitní kanceláře,“ uvedl jeden z nich. 

Nicméně je skutečností, že do obnovy brány se v posledních letech významněji neinvestovalo. Před lety se opravovala střecha a fasáda. 

Historie této cenné stavby je bohatá. Stačí namátkou nahlédnout do minulého století. Někteří místní pamětníci si dodnes vybavují, jak v ní byl obchod s ovocem a zeleninou, před nímž stávaly dlouhé fronty. 

„Touto branou přijeli do města všichni prezidenti. Prošel jí nespočet pohřebních a prvomájových průvodů. Také jí projelo v padesátých letech mnoho účastníků věhlasného motocyklového závodu Mezi dvěma branami,“ popisuje kronikář Oldřich Zadražil. 

A vzpomíná si, jak právě v 50. letech minulého století přibývalo v bráně projíždějících aut a motorek. Tehdy se tam stala havárie. Následně proto vznikl pod jejím obloukem chodník pro pěší. 

Podle katalogu památkářů je přesná doba vzniku brány nejasná. Nicméně je tam uvedený letopočet 1629. Ten souvisí s její přestavbou a rovněž s opravou hradeb. Do té doby měla podle historických pramenů cimbuří a přístup k ní byl chráněn příkopem se zdvihacím mostem. 

„Jedná se o mnohokrát přestavěný pozůstatek dvojitého opevnění Telče z jižní strany,“ přibližuje Oldřich Zadražil. 

I když v Telči používají spíše označení Horní brána, její další pojmenování je také Velká brána. Nad ní stávala v nejužším místě dnešní ulice Palackého do roku 1833 ještě další brána. Most přes příkop mezi branami byl původně dřevěný i padací. Později tam vznikl kamenný most. 

Když se přestavovala v roce 1629 současná brána, která je nyní na prodej, tak cimbuří zmizelo. Brána dostala v roce 1814 nynější mansardovou střechu a fasáda sgrafitovou výzdobu. Tu ale zedníci později omítli a obnovena byla až někdy po roce 1940. 

„Brána později sloužila jako objekt k bydlení s obchodem v přízemí,“ doplnil Oldřich Zadražil. 

A přidal ještě další zajímavost. „Ulice za Velkou branou se původně jmenovala U Věže. V roce 1898, ke stému výročí narození Františka Palackého, dostala jméno po něm. Bylo to první oficiální přejmenování ulice ve městě. V roce 1902 pak zastupitelstvo stanovilo názvy všech ulic. Zvolilo ty běžně užívané a pro některé přijalo nové,“ zjistil telčský kronikář. Kvůli dalším událostem se pak v minulém století ulice a náměstí různě přejmenovávaly. 

Kromě Horní brány vede na náměstí Zachariáše z Hradce ještě ta Dolní (malá) brána. Je součástí městského opevnění a stavebně navazuje na zámek. Patří tedy státu. 

Pochází z roku 1579, kdy se zámek přestavoval. Býval tam vodní příkop překlenutý zvedacím mostem. Dolní branou se vychází z města přes hráz Štěpnického rybníka k centrálnímu parkovišti.

 

http://regiony.impuls.cz/brana-prodej-pamatka-nemovitost-reality-telc-vysocina-unesco-puy-/vysocina.aspx?c=A190611_163334_imp-vysocina_kov

Přílohy