Vysočina se chystá na velkou delegaci z Číny

10.09.2014

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: (rl)


JIHLAVA Vedení hejtmanství dnes v Praze domlouvá detaily velké čínské návštěvy desítek podnikatelů a dalších hostů na Vysočině. Krajská vláda sociálních demokratů navazuje spolupráci s čínskou provincií Hubei, kde žije více než 57 milionů lidí. Náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) informoval i o možnostech studia mladých lidí z Vysočiny na čínských univerzitách. Ve hře je i možnost budování čínských poboček firem z Vysočiny, jež se zabývají sklářstvím, letectvím, životním prostředím či působí v automobilovém průmyslu. Už včera krajští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci s čínskou stranou.

Opozice: A co stav demokracie v Číně?

Zástupci opoziční ODS ale míní, že vysočinská ČSSD ve vedení kraje Číně až příliš podlézá a s navázáním těsnějších kontaktů moc spěchá. „Hospodářská spolupráce s Čínou je nutná, to je naprosto v pořádku. Není ale nutné, abychom byli – lidově řečeno – kamarádi,“ uvedl senátor a krajský zastupitel Miloš Vystrčil (ODS). Nelíbí se mu hlavně formulace v memorandu, že obě strany budou usilovat o těsnější spolupráci na základě rovnoprávnosti, vzájemného pochopení, úcty a důvěry.
„Nevím, proč bychom toto měli zmiňovat při navázání hospodářské spolupráce. Nemyslím si, že demokracie v Česku a v Číně je na stejné úrovni. To v žádném případě,“ doplnil Vystrčil. Memorandem podle něj vedení kraje říká, že stav demokracie v Číně přehlíží.
„Dozvídáme se, že už je domluvena možnost zdarma studovat na čínských vysokých školách. Nevím, co dalšího už je domluveno. Je to vše příliš rychlé,“ dodal Vystrčil. Představitelé kraje v čele s hejtmanem Jiřím Běhounkem (nestraník za ČSSD) se už na konci srpna účastnili Čínského investičního fóra na Pražském hradě.
První delegace zástupců provincie Hubei už kraj navštívila. Hosté si prohlédli centrálu záchranné služby a novou část jihlavské nemocnice. Na letišti v Henčově si vyzkoušeli ultralehká letadla, o která je prý na čínském trhu velký zájem. „Z našich bilaterálních jednání vzešlo mnoho společných témat a prostor pro vzájemnou spolupráci nejen v oblasti obchodu, ale i v kultuře a vzdělávání,“ uvedl náměstek Joukl. Ve hře je i možnost, že by krajské město Jihlava navázalo partnerství s městem Wuhan, které je metropolí provincie Hubei a žije tam několik milionů obyvatel.

Přílohy