Vystrčil: Distribuce vakcín do krajů je nespravedlivá, některé kraje jsou zvýhodňovány

24.01.2021

cnn.iprima.cz | Téma: Partie II | Autor: Vojtěch Šeliga


Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Partii kritizoval distribuci vakcín do jednotlivých krajů. Podle něj jsou některé destinace zvýhodňované oproti jiným. Připomíná, že Praha a Brno dostávají nadále skoro 50 procent všech vakcín. Předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že podobně připomínky jen způsobují a prohlubují nevraživost mezi kraji.

„Některé destinace jsou s ohledem na dodávky vakcín zvýhodňovány. Praha a Brno dostali dnes 42 procent všech vakcín ze všech těch přibližně 300 tisíc, které dorazily,“ uvedl Vystrčil.

Jako příklad připomněl svou domovskou Vysočinu. „Považuji to za naprosté selhání, protože například hejtman Vysočiny vyzval 19. ledna ministra zdravotnictví, aby byly dodávky vakcín rozdělované podle počtu obyvatel v krajích. Den poté přišlo do Prahy 3120 lahviček a do Kraje Vysočina pouze 780 lahviček, což je 4krát méně, ale Praha má jenom dvakrát víc obyvatel než Vysočina,“ řekl senátor.

„Ústecký kraj je v současné době na 50 procent toho, co si zaslouží. Proč je Liberecký kraj na 80 procentech? Jak to, že je Praha na 280 procentech?," ptal se Vystrčil.

Vondráček však připomněl, že Praha a Brno slouží především jako distribuční centra. „Vše má nějaké logické vysvětlení. Tyhle připomínky - kdo chce psa bít, vždy si hůl najde - zhoršují nevraživost mezi jednotlivými kraji. Je to úplně zbytečné. V očkování jsme nad průměrem Evropské unie, akorát jsme limitováni množstvím vakcín,“ uvedl.

Vystrčil kritizoval také nedávný způsob registrace k očkování. „Lidi byli nabulíkováni, že všechno půjde rychle. Pak vyšlo najevo, že po registraci je potřebná ještě rezervace,“ řekl k systému očkování Miloš Vystrčil. „Mamince jsem to musel vysvětlit,“ doplnil.

 

Odkaz na článek.