Vystrčil na Slovensku: Koronavirovou krizi jsme zvládli dobře

24.06.2020

ČT 24 |  Autor: drk


Česko i Slovensko se dobře vypořádaly s krizí kolem koronaviru, stejně úspěšně je však nutné zvládnout i další vývoj včetně nastartování ekonomiky. Šéf tuzemského Senátu Miloš Vystrčil to řekl během návštěvy Slovenska, na své první zahraniční cestě od únorového zvolení šéfem horní komory českého parlamentu.

„Velmi dobře jsme zvládli koronavirovou krizi. Nyní je potřeba, abychom stejně dobře zvládli i díky vzájemné spolupráci to, co nás čeká po krizi. Opětovné nastartování ekonomiky, všech dalších procesů, které souvisí s chováním a rozvojem svobodného demokratického státu, nás čeká a je před námi,“ uvedl Vystrčil po schůzce se šéfem slovenské sněmovny Borisem Kollárem.

„Kollár poděkoval Vystrčilovi za to, že oplatil návštěvu na Slovensku,“ přiblížil zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský. Oba předsedové se dohodli na spolupráci parlamentů a slíbili si vzájemnou pomoc při nastartování ekonomiky.  

Kollár ocenil, že Vystrčil na svou první zahraniční návštěvu zavítal právě na Slovensko. „Jsem velmi rád, že pokračujete v tradici čelných představitelů, ať na slovenské, či české straně. Vnímáme vás jako bratry, přes 70 let jsme žili ve společné domácnosti,“ řekl Kollár, který spolu s Vystrčilem také zahájil na Bratislavském hradě výstavu zlatých exponátů z říše Inků a dalších jihoamerických civilizací.

S prezidentkou se nesetká, ta je v preventivní karanténě

Oba zmínění politici se setkali již dříve v tomto měsíci v Praze, kdy Kollár zavítal do Česka na svou první zahraniční cestu po zvolení šéfem slovenského parlamentu. Kollár je předsedou jedné ze čtyř stran nové slovenské vládní koalice, která nastoupila do úřadu po únorových volbách. Od úterý Kollár čelí kritice za údajné plagiátorství ve své diplomové práci. Jeden z ministrů vlády slovenského premiéra Igora Matoviče se nechal slyšet, že Kollár by měl kvůli kauze odstoupit z čela sněmovny. Předseda slovenského parlamentu rezignaci dříve odmítl.

Z programu návštěvy Vystrčila na Slovensku nakonec vypadla schůzka se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Její mluvčí ve středu ráno oznámil, že hlava státu zrušila svůj pracovní program a do pátku zůstane preventivně v domácí karanténě. Důvodem je, že jeden z pracovníků prezidentské kanceláře přišel do kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na koronavirus.

 

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3126665-vystrcil-na-slovensku-koronavirovou-krizi-jsme-zvladli-dobre

Přílohy