Vystrčil: Některými Zemanovými výroky jsem šokován, ohrožuje bezpečnost Česka

26.04.2021

cnn.iprima.cz | Téma: Partie II | Autor: Petr Musil


Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyjádřil obavy, zda se pozadí vrbětických událostí z roku 2014 vyšetří. Reagoval tak na projev prezidenta republiky Miloše Zemana. Zeman podle Vystrčila sdělil utajované informace z živého případu a jiné naopak prý vynechal. „Jsem šokován,“ řekl Miloš v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Miloš Vystrčil zmínil, že některými sděleními prezidenta Zemana je šokován. „Jsem přesvědčen, že prezident sděloval informace z živého případu, které jsou v režimu utajení a sdělovat se nesmí. Ohrožuje tím bezpečnost republiky,“ řekl šéf Senátu. Naopak některé informace prý Miloš Zeman vynechal. „Nevím, co to mělo za smysl a k čemu směřujeme. Bylo to velmi nezodpovědné,“ dodal s tím, že Zemanova slova významně snižují pravděpodobnost, že se případ vrbětické kauzy vyšetří.

„Nejsem adresátem tajných zpráv, jsem vzorek veřejnosti. Jsme ve výjimečné situaci, těšil jsem se na debatu,“ řekl k projevu Miloše Zemana předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Podle něho se některé otázky zopakovaly, a není prý pochyb, že se na českém území ruští agenti pohybovali. „To pan prezident nezpochybnil,“ dodal Vondráček.

Můžeme narovnat vztahy

Podle Vystrčila prezident nevyloučil, že by se tendru na dostavbu Dukovan mohla zúčastnit ruská státní firma Rosatom. Rosatom by byl vyloučen jen tehdy, pokud se zapojení ruské rozvědky do vrbětické kauzy prokáže. „A že s nikým nemluvil a nikomu nepoděkoval za podporu, tím nám opravdu pomohl,“ dodal ironicky předseda Senátu.

Radek Vondráček naopak v současné krizi vidí příležitost, jak vztahy České republiky s Ruskem narovnat. Podle něho ještě nějaké telefonáty mezi oběma zeměmi proběhnou. „Chválím vládu, že si nechala ještě vyjednávací prostor,“ dodal předseda Poslanecké sněmovny.

Zeman týden studoval

K možnému zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích před více než šesti lety se v neděli vyjádřil také prezident republiky Miloš Zeman. Zeman pokládá za nutné, aby se případ řádně prošetřil a zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích se buď potvrdilo, nebo vyvrátilo. „Zda toto podezření je oprávněné, a v takovém případě, ač podporuji korektní vztahy se všemi významnými zeměmi, je zapotřebí, aby Ruská federace za tento případný teroristický čin zaplatila – například neúčastí Rosatomu v tendru na Dukovany,“ řekl Zeman ve svém mimořádném nedělním projevu.

Prezident také vyjádřil naději, že se o celé věci dozvíme pravdu. Pokud se však ukáže, že agenti ruské rozvědky ve vrbětických výbuších nefigurovali, vyplývá z toho podle Zemana, že šlo o zpravodajskou hru. „Hru, která může mít vážné důsledky pro náš vnitřní politický život. Počkejme tedy bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetřování a potom teprve rozhodněme,“ apeloval.

Zeman byl kritizován, že se k případu nevyjádřil hned po tiskové konferenci předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD), kde o možném zapojení ruské rozvědky do vrbětických událostí. „Celý týden jsem věnoval studiu materiálů, různých expertiz, rozhovorů s několika lidmi včetně policejního prezidenta,“ vysvětlil prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

 

Odkaz na člának a videozáznam Partie Terizie Tománkové.

 

Textový záznam Partie: Miloš Vystrčil (ODS), Radek Vondráček (ANO)

Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Krásné nedělní poledne vám přeju. Na CNN Prima News sledujete Partiii. Děkuji vám, že se díváte, ráda vás zdravím. Teď už živě z našeho zpravodajského studia s mými dvěma hosty. Pan Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu České republiky. Dobrý den, pane předsedo. Díky, že jste přišel.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Hezké poledne.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pan Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky z hnutí ANO. Dobrý den.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pan Miloš Vystrčil, občanský demokrat, oba pánové zároveň místopředsedové svého hnutí a své strany. Slyšeli jsme slova prezidenta republiky, týden jsme na slova čekali, na vyjádření hlavy státu k Vrběticím. Vaše bezprostřední reakce, pane předsedo, začnu u vás.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Já musím říci, že jsem některými sděleními pana prezidenta docela šokován, protože, protože jsem se také zúčastnil jako host zasedání senátního výboru pro obranu a bezpečnost, které bylo v utajeném režimu a jsem přesvědčen, že pan prezident dnes sděloval údaje z živého případu, které, protože je sděloval, tak ohrožují bezpečnost České republiky.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Mluvíte, promiňte, mluvíte o tom údajů...

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Mluvím o těch popisech, já nemohu říkat, které to jsou věci, abych to ještě blíže, blíže nespecifikoval. A zároveň, protože jsem také nějaká jednání v utajeném režimu absolvoval, respektive to jedno, tak rovněž ještě k tomu řeknu jednu věc, a to, že zase některá, některé informace vynechal, to znamená došlo tady ke sdělení utajovaných informací, a to ještě ne úplně. A já nechápu co to mělo za smysl a k čemu do budoucna dál směřujeme. Já jsem opravdu z toho konsternován a myslím si, že to bylo velmi nezodpovědné, že se to stalo o nerozumím tomu, proč to pan prezident udělal.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Abych vám úplně rozuměla, pane předsedo, vy říkáte, že pan prezident něco sdělil, ale něco zároveň zatajil z těch důležitých skutečností, které my novináři neznáme, protože tajné zprávy BIS nemáme, že to bylo matoucí nebo...

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Já říkám, že říkal informace z živého případu, které jsou v režimu utajení a sdělovat se nesmí, protože to může významně snížit pravděpodobnost, že se ten případ podaří vyšetřit. Významně to snižuje pravděpodobnost toho, že naše bezpečnostní složky budou moci nadále pokračovat tím způsobem, jak dneska postupují a myslím si, že to je velmi nezodpovědné a že došlo, že může dojít k ohrožení bezpečnosti České republiky. A zároveň k tomu dodávám, protože jsem také byl účasten jednání, kde nám informace byly sdělovány, že některé informace, které předpokládám, že pan prezident musí také určitě vědět, zároveň nesdělil. Neříkám, že to udělal úmyslně, ale vybral některé a ty sdělil a některé, které nesdělil, a to ještě ty všechny informace není možné sdělovat, protože to zásadním způsobem může ohrozit vyšetření toho případu.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkuju vám za dovysvětlení. Pro diváky, bavíme se o zprávě tajných služeb Bezpečností informační služby, proto mluvíme v takových trošičku ne úplně konkrétních větách. Pane předsedo sněmovny, vaše bezprostřední reakce na ten projev?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Možná budu mít šanci se k tomu vrátit, co říkal pan předseda, já nejsem adresátem tajných zpráv, ani jsem se neúčastnil žádného uzavřeného jednání, tak já jsem v podstatě vzorek veřejnosti, vím jenom to, co to, co se v z médií. Ten projev byl rozdělen na 2 části, na tu faktickou, kdy nějak analyzoval situaci a na to, ve které něco sděloval. Já si myslím, že jsme ve výjimečné situaci, a tak jsem se docela těšil na tu debatu, že jsme v zásadě ve shodě, celá politická reprezentace je ve shodě, včetně pana prezidenta. Pan prezident o těch jednotlivých krocích věděl, byl informován předem a jak potvrdil, se všemi souhlasil.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, ve shodě úplně ne, jsou tedy názory představitelů KSČM nebo SPD, tam úplně shoda.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Ústavní činitele.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, promiňte, já jsem vás přerušila, nepodrazil trošičku, pokud bych mohla použít tento expresivní výraz, pan prezident trochu pana premiéra, trochu pana Hamáčka, protože oba mluvili na té své sobotní tiskové konferenci minulý týden, že prezidenta mají absolutní podporu, tak jak to čtete?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
No, já jsem viděl, že se některé otázky opakovaly během toho rozhovoru. A já myslím, já si taky myslím, že nejsou v rozporu ta jednotlivá tvrzení, že je vyšetřování na začátku a že předpokládáme, že je nějaký výsledek, to je jedna věc. Ale že vláda musela udělat, že se tady určitě pohybovali agenti, ztotožnění agenti vojenské rozvědky, to je prostě fakt, že to je narušení svrchovanosti této země, je fakt a že se na to musí reagovat na úrovni výkonné moci, je fakt, a to vlastně pan prezident nijak nezpochybnil.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, na druhou stranu říká, že stále on sám pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. Tou první je neodborná manipulace s municí v tom muničním skladu. A potom je akce cizí rozvědky a dokud se to neukáže, tak je to hra zpravodajských služeb, řekl na konci, tak já nevím, absolutní podpora vypadá trochu jinak.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Ne, v těch jednotlivých krocích pan prezident podpořil pana premiéra naprosto. A je potřeba pochválit i naše tajné služby, že my máme ztotožněné, nebo měli jsme ztotožněné ty agenty a viděli jsme, že tady fungují. A já myslím, že jsme si tím, říkáte expresní výraz, my jsme si šphli možná u svých spojenců, že jasně víme, kdo se nám, kdo se nám tady pohybuje. To, že ale ještě nevíme, kde je pravda naprostá, že nevíme přesně, jaká byla třeba modus operandi, tak to přece není nic proti ničemu, když se to řekne ve veřejném prostoru. Tam používali, tam se používaly věty, jsem přesvědčen, jste přesvědčen, nejsem přesvědčen, pan prezident není přesvědčen, ale my máme orgány činné v trestním řízení a máme tajné služby. A já věřím, že jsme neskončili. Já jsem se třeba dneska dověděl informaci, že snad ten dotčený Bulhar poskytl rozhovor pro New York Times, kde už připustil, že ty zbraně měly jít na Ukrajinu. A já neříkám žádnou utajenou skutečnost z jednoho prostého důvodu, že o žádné nevím, takže já jsem naprosto svobodný v tom, co řeknu veřejně.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobře, pane předsedo, vy jste chtěl reagovat.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Já řeknu, jak jsem tomu porozuměl, jak jsem to pochopil já. Jednak jsem teda pochopil z toho, co pan prezident říkal, že kdyby za ním, jak on říká, Honza Hamáček přišel kdykoliv a řekl mu, že je tady na ambasádě ruské 18 agentů, takže by souhlasil s jejich vyhoštěním, pochopil jsem, že to vlastně vůbec nesouvisí s nějakým výbuchem ve Vrběticích, prostě přišel Honza Hamáček a řekl máme tady 18 agentů, pan prezident řekl, to je zajímavé. Souhlasím s tím, aby byli vyhoštěni. A jestli to souvisí Vrběticemi nebo ne, bylo evidentní, že pan prezident se nám snažil namluvit, tak to vnímám já, že to s tím případem a s tím výbuchem a s tím šetřením vůbec nesouviselo, on by je stejně vyhostil, i kdyby se to stalo nebo nestalo. Pak jsem pochopil, že přestože tady, že uvěřil panu Hamáčkovi, že tady funguje 18 agentů, tak pokud se neprokáží Vrbětice a muniční sklad, že mu nevadí, kdyby to dělal Rosatom, to tak je, protože on potvrdil, vlastně, že souhlasil, že je tady 18 agentů, kteří tady fungují, přesto to nevidí jako bezpečnostní riziko a pokud se neprokáže Vrbětice, že mu Rosatom nevadí, čili upozorňuju na ten rozpor. Agenty uznal, nechal, souhlasil s vyhoštěním a Rosatom, když se neprokáží Vrbětice, mu nevadí, to je prostě podle mého názoru logický, logický nesoulad. A pak teda bezvadní bylo, jak řekl, že s nikým nemluvil a nikomu neděkoval za podporu, to teda České republice opravdu pomohl, opravdu jí pomohl, když s nikým nemluvil a někomu neděkoval a korunoval to teda útokem na CIA, to musím říct, že nám také velmi pomohl, protože skutečně, jestli Česká republika se má chovat tak, že její nejvyšší ústavní činitel bude říkat, že, že nevěří prostě, řekněme, jedné z nejlepších tajných služeb na světě, tak to opravdu nechápu, k těm dalším věcem se asi dostaneme.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Určitě. Dostala bych se i k tomu, co říkáte. Pojďme postupně, pane předsedo, vy tam ten rozpor nevidíte tedy mezi nejvyššími ústavními činiteli, kdy pan premiér říká, máme absolutní podporu ve čtvrtek na úřadu vlády při té tiskové konferenci, kdy už oznamoval další diplomatické kroky už na tu odezvu Ruské federace, říká, že pan prezident je informovaný, plně nás podporuje, vy tam to teda nevidíte.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Tak říkal pan předseda, že, jak to pochopil, tak si myslím, že to nepochopil, anebo každý chápe, každý chápe...

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Děkuju za ty otázky, vy jste 2 krát nebo 3krát ptala, nesouvisí to..., já bych je vyhostil stejně.


Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Pochopil jste to prostě jinak, pochopil jste to naprosto jinak, než to pan prezident myslel a vyjádřil svůj obecný nesouhlas s tím, že se někde pohybují nějací špioni a že je nemá rád, ale my se pohybujeme v oblasti nějaké diplomacie a nějakých zvyklostí. Já vždycky říkám, že i to nejhorší, i to špatné je na něco dobré. Nám se podaří možná tady nějakým paritním způsobem narovnat ty vztahy a podařilo se vyřešit otázku, kterou jsme řešili léta, ale udělat to bez příčiny, tak by to samozřejmě ta diplomatická roztržka byla ještě více asymetrická a vypadalo by to jinak. Jinak tu reakce ruské strany nepovažuji za rozhodně přátelskou, rozhodně bych jí tak nenazval, spíš naopak, a nebyla úplně reciproční, když my jsme vyhostili 18, oni 20, i když teda musím říct, že mi pak někdo říkal, že tam je jiné počítání, ale obecně si myslím, že ta reakce nemůže být označena za přátelskou a zřejmě to ještě nějakým způsobem bude pokračovat, ještě bude zřejmě nějaký telefonát, nějaké setkání. Uvidíme, do jaké fáze se dostaneme. Chtěl bych, se ode mě asi..., chtěl bych pochválit vládu, chtěl bych pochválit pana ministra zahraničních věcí, že si tam nechali určitý vyjednávací prostor, že stanovili ten prostor, ten čas do konce května a že použili ten článek 11 Vídeňské úmluvy.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ještě k tomu, ještě k tomu, co říká pan předseda Senátu. To, že pan prezident řekl, že nepoděkoval za tu projevenou solidaritu svým protějškům z okolních zemí, explicitně jsem se ptala na paní prezidentku Čaputovou, která jako první reagovala ona osobně nějakými slovy, Slovensko pak reagovalo jako první konkrétním činem. Je to správné od hlavy státu?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Je dobré, že jsem tady teda asi za advokáta pana prezidenta, on ho nepotřebuje, on si to všechno vyřídí sám a rád...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, nemusíte být za advokáta, jste tady jako předsedové obou komor parlamentu.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Takže on to, on to vysvětlil tím, že analyzoval, že se na týden zavře doma, já bych chtěl veřejně poděkovat Borisovi Kollárovi, který mi prostě hned volal, předsedovi Slovenské národní rady. A chtěl bych poděkovat fakt osobně a osobitě panu, nebo všem na Slovensku, protože se k tomu postavili nejlíp a v době novičoku nikoho vyhostili a teďka vyhostili 3 diplomaty, tady si velice cením zrovna té slovenské stopy.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Proto se vlastně, pane Vondráčku, ale ptám na to, jestli to bylo správné, nebo nikoliv od hlavy státu, který říká, že takto děkovat nebude, vy to tady teďka trochu...

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Ale on neřekl, že neděkuje, on řekl, že je rád za tu, za tu podporu. Takže my se tady bavíme, jestli poděkuje dost nebo málo.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
S nikým nemluvil a nikomu neděkoval za podporu. Můžu přečíst, co napsala 18. dubna Zuzana Čaputová?


Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já bych opravdu rád, kdybysme si tady řekli, že opravdu, co se týče skutku samotných, tak ti představitelé státu jednají ve shodě v České republice. Já myslím, že to právě ocenili i zvenčí, že jsme se ohledně tohoto nerozhádali.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane předsedo Senátu.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Ne, já se stydím, ale zase komu čest, tomu čest. 18. dubna paní prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová: "Slovensko pozorně sleduje podezření z podvratné činnosti vedoucí do zahraničí. Slovensko stojí při České republice a podporuje přijaté kroky." Děkuji, paní prezidentko, co jsme slyšeli dneska od našeho pana prezidenta, jsme slyšeli.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pojďme ještě k té podstatě věci k Vrběticím. Pan prezident říká, že očekává, že se ta věc ještě dále vyšetří. Je ještě vůbec kam, máme tady zprávu tajných služeb, pracuje policie, ten muniční sklad, de facto ty sklady neexistují, ty vyletěly do povětří, je to po 6 letech, byly tam velké uzávěry v těch, v těch obcích, agenti jsou v Rusku. Dá se to vyšetřit?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Samozřejmě, to vyšetřování běží a do konce bohužel to je to ohrožení naší bezpečnosti, pan prezident dokonce některé směry toho vyšetřování popsal, což je neuvěřitelné. Znova to opakuju, neuvěřitelné, protože ten případ je živý, a to vyšetřování si myslím, že je jako vedeno velmi zodpovědně, také děkuji všem našim bezpečnostním složkám, že se na tom významně podílejí, pracují na tom, dlouho to pan prezident taky musí vědět.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, to pan prezident řekl, poděkoval policii, státnímu zastupitelství a přeje si maximální nasazení.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
A znova považuju za nešťastné a nezodpovědné, že některé informace od pana prezidenta dneska v jeho vystoupení zazněly.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane předsedo.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já opravdu. To byste museli konkrétněji, pane kolego,...

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Můžu.


Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já jsem čistý vzorek veřejnosti. Já jsem se zase nic tak extra z projevu pana prezidenta nedozvěděl, co bych už neměl načteno, nebo se neříkalo, takže jsem opravdu čistý vzorek toho..

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, vás ten projev překvapil, nepřekvapil. Co jste čekal, nečekal možná.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Asi nepřekvapil.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
A čekal jste něco, měl jste nějaká očekávání?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Ne ne ne, já jsem věděl, že pan premiér a pan vicepremiér pana prezidenta průběžně informovali, že jednají ve shodě a nějaký šrapnel jsem opravdu nečekal.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Můžu k tomu jenom. K tomu, co říká pan předseda, něco jiného je, když nějaký novinář nebo někdo takový říká, že možná něco nějak bylo, ale úplně jiné to je, když nejvyšší ústavní činitel sdělí národu, co jak bylo, protože tam nemůže být pochybnost, že to, co on říká, je pravda, neboť on říkal, že si nechá ty udělat analýzy a týden to studoval, to je to obrovské nebezpečí, které tady vzniklo, které pan prezident vyvolal a samozřejmě předpokládám, že média se nyní budou ptát bezpečnostních služeb, jestli považují vystoupení pana prezidenta za něco, co znamenalo, že byl zveřejnili některé tajné skutečnosti z živého případu nebo ne, protože by nás to mělo zajímat úplně všechny, zda se tak stalo nebo nestalo.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
A pan prezident týden mlčel, po tom jeho osobním prohlášení bezprostředním volala nejenom opozice, ale i pan premiér ostatně říkal, že by bylo lepší, kdyby se pan prezident vyjádřil osobně. Vysvětlil pro vás dostatečně tu absenci toho týdenního prohlášení nebo ne?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Opravdu poslední, doufám, že udržím dotaz, ale chtěl bych trošku využít toho, že jsem, že jsem taky působil nějakou dobu jako advokát, já si dokonce, pak bychom se asi museli bavit o konkrétních, říkáte, směrech vyšetřování. Já tam nevidím, že by to trestní vyšetřování, to trestněprávní nějakým zásadním způsobem bylo ohroženo vystoupením. A vy jste se ptala, jestli to bylo dostatečné vysvětlení.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Protože vlastně čekali jsme na to vyjádření pana prezidenta. Pan prezident byl za to kritizován, on říkal, potřeboval jsem se seznámit, nasbírat informace, analyzovat.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já bych chtěl vyzdvihnout tu rychlou reakci vlády. Já bych chtěl vyzdvihnout tu rychlou reakci ministra vnitra a vicepremiéra, v podstatě komunikaci ministerstva zahraničních věcí. Pane prezident by tenhle projev před týdnem říct nemohl, asi nikdo, takže on opravdu pojal jako analytický, vzal to po svém, koneckonců on vždycky říkal, dejte mi linkovaný papír, já budu psát napříč, takže Miloš Zeman, řekněme, poskytl prostor a čas, který jsme potřebovali i poté diplomatické stránce, protože není to jednoduché, to, co udělala ruská strana, že dala lhůtu 24 hodin a že se potom řešila nějaká dohoda, reciprocita. To všechno mohlo nějaké vyjádření hlavy státu buď zhatit nebo pomoc. Já bych to nechal být, prostě vyjádřil se po týdnu, šel na to svým způsobem, držme se toho, že zahraniční politiku dělá především vláda a odpovídá se Poslanecké sněmovně, jsme přijali usnesení, já v tom nevidím až tak zásadní problém, abysme tím trávili ten pořad.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Může k tomu?


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Určitě, prosím, stejná otázka, vysvětlil pro vás, pane předsedo Senátu to týdenní mlčení pan prezident?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Souhlasím s tím, že takovýto projev, takové vystoupení, které měl dneska pan prezident, před týdnem mít nemohl. Zároveň jsem přečetl, co říkala před týdnem paní prezidentka Čaputová. A zároveň si pamatujeme, že pan premiér při té improvizované tiskové konferenci říkal, že mají plnou podporu pana prezidenta v těch krocích. A to, co je pro nás velmi důležité pro budoucí jednání s Ruskou federací, abychom měli podporu spojenců. A jsem přesvědčen, že podpora spojenců se získává nejlépe, pokud všichni nejvyšší ústavní činitelé se jednoznačně vyjádří a podpoří například v tomto případě vládu, což se stalo z úrovně Poslanecké sněmovny, což se stalo z úrovně Senátu, ale nestalo se v okamžiku, kdy jsme ty spojence potřebovali, kdy jsme potřebovali, aby Ruská federace viděla, že proti nim nestojí samotná Česká republika, ale celý ten demokratický svět, nebo jeho velká část, tak pan prezident mlčel, a to je škoda.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaký si myslíte, že bude mít vliv projev pana prezidenta na několik věcí, jednak je to názor a nálada v Česku, jednak na tu odpověď spojenců, na kterou vláda čeká a možná i na odpověď Ruské federace, protože pan prezident byl okamžitě po tom projevu kritizován, že to bude další munice pro ty proruské, prokremelské dezinformační média, média, že to prostě nahrává Rusům, kteří ten útok ve Vrběticích absolutně popírají. Jaký to bude mít vliv, pane předsedo sněmovny?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Každý z nás může říct cokoliv a nebude to mít vliv na nějaké fake news, ti si stejně udělají, co chceme.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Bavíme se o prezidentovi republiky.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já znovu říkám, že pan prezident, ač nejednal veřejně, tak udělal spoustu neveřejných kroků a že se tomu věnoval intenzivně celý týden, tolik k věci, aby tady byl taky názor nějaký jiný. Reakce spojenců, jo, ještě jedna věta. Paní prezidentka tam přece říká podezření, ne, tak buďme trošku vstřícní a už se, už se nechci nechci k tomu vracet.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, ale vláda na základě toho podezření vydala měla poměrně silnou diplomatickou akci, která vyvolá protiakci, znovu akci, jsme v diplomatické krizi s Ruskou federací a ty vztahy jsou na velmi nízké úrovni teď v tuto chvíli.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Opakujete to, co jsem v podstatě řekl.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale je to jenom doplňuji pro diváky, že prostě vláda jednala na základě podezření a pan prezident teď...

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Musí, musí, byla narušena svrchovanost, pohybují se tu agenti cizích mocností, už to je závažné, kdyby se měla ještě ta podezření skutečně potvrdit na 100 %, a to je u těhle kauz, to jste taky říkala, složité, když z toho skladu nic nezbylo, ale já si pořád myslím, že nějaký prostor tu je, že přichází nějaké další výpovědi. Mimochodem my máme ještě z osmdesátých let, s Ruskem se k tomu přihlásili, my máme nějakou vzájemnou dohodu o právní pomoci...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
A taky smlouvu o přátelství 93.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Tam nejedná o těhle těch věcech, takže my bysme mohli na základě této dohody požadovat právní pomoc, výslech osob, provádění důkazů a já předpokládám, že nejvyšší státní zastupitelství, které tu věc dozoruje, bude postupovat tímto způsobem. A o co nám vlastně jde, kromě bezpečnosti České republiky, tak nám jde o to, aby se zjistila pravda, optimální je, aby proběhlo nějaké společné vyšetřování, bohužel takovýto signál zatím ze strany Ruské federace nemáme, ale jestli někdo volá po tom, abychom úplně přerušili jakékoliv diplomatické vazby a dialog, vždyť to by byl přesně pravý opak. Tak když chcete s někým mluvit po telefonu a zahodíte telefon.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Nevím, jestli někdo volal, ale k té mé otázce, jaké to vy vyjádření prezidenta, budeme-li mít vliv třeba na tu odpověď spojenců, ovlivní to, nebo ne?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Odpověď spojenců považuji za naprosto jasnou, jak z NATO, tak z Evropské unie, možná jsem trošičku čekal víc, nemyslím si, že by to v této situaci ještě něco zintenzivnilo, ještě by se něco změnilo. Možná to potvrdí našim partnerům, že opravdu mluvíme stejným, stejným jazykem a stejným tónem.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Můžu k tomu?


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Určitě.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Dovedete si představit, že by, že by třeba, já nevím, Severoatlantická rada nebo V4 nebo Evropská unie řekly, no, hele, podívejte se, jsou tady diverze vyšetřování. Jedna je, že to byla náhoda a nedbalost. A druhá je, že teda tady na tom spolupracovali ruští agenti, tak my počkáme. Tady to čtu: "Počkejte tedy na vyšetřování a potom teprve rozhodněme. A potom, když tak vás teda, když se ukáže, že to je pravda, podpoříme." To je jako věc, kterou já považuju za nepředstavitelnou a já, bohužel nemohu říkat protiargumenty vůči tomu, co říkal pan prezident, protože to nesmím říkat. To je, to je situace, kterou jsem kdysi popisoval, že buď jste odhodlán v rámci těch vyjádření, pokud chcete dosáhnout toho, aby si lidé něco mysleli, tak jste ochoten použít cokoliv, i když nemůžete a nesmíte a neměl byste, anebo se držíte tý odpovědnosti a tý slušnosti, a přestože máte protiargument, tak to neuděláte, protože vám to je zakázáno. A ještě taky se k tomu naposledy vrátím, jak vím, že ty věci pan prezident nemohl říkat, já to vím proto, protože ty věci, které některé on říkal, já jsem slyšel s dodatkem, a to je tajné, to nesmíte nikde říkat, proto to vím, že se to nesmělo nikde říkat.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
A tam moje otázka, která směřovala na možná ovlivnění názoru Čechů, možná ovlivnění i dění v Ruské federace, odpověď ruských médií, bude to mít nějaký vliv, to, co prezident řekl?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Já si myslím, že to bude mít vliv, že ruská média to s rozkoší využijí, budou celou situaci relativizovat, bude nás to stavět do velmi obtížného světla, ve velmi obtížné situaci budou naše bezpečnostní služby, myslím si, že se do velmi obtížné situace dostane naše vláda, zejména ministr zahraničních věcí. A je mi to líto, protože opozice v tomto směru vládu podporovala, pokud chtěla ten případ vyšetřit a pokud chtěla postupovat razantně, ale myslím si, že mléko je rozlito.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane předsedo, můžete reagovat. Nepomůže to vládě nepomůže to ministrovi.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já jenom, že je mi to teda taky líto, že vytváříte dojem něčeho, co se prostě nestalo. Mrzí mě, že vytváříte dojem, že v tomhle nejsme jednotní, není to pravda, já to teda ještě jednou budu interpretovat, pana prezidenta, který to nepotřebuje, bez ohledu na to, kolik je vyšetřovacích verzím, došlo k narušení svrchovanosti. Bez ohledu na to podporuji veškeré kroky pana premiéra a naší vlády, ale spolu s tím slovíčkem podezření pracují i naši spojenci, stejně tak jsme s ním pracovali i v kauze novičok a vyhostili jsme 3 diplomaty a byli jsme solidární se svými spojenci, pohybujeme se v oblasti, kdy se opravdu stane, že postaveno najisto ve smyslu, že by o tom mohl rozhodnout soud, že by orgány činné v trestním řízení mohly vypracovat obžalobu, tak v téhle oblasti se to nikdy nepodaří, ale my se pohybujeme v oblasti diplomacie, politické oblasti a my jsme museli reagovat, jak jsme reagovali, je to, je to v podstatě logické. A já si neumím představit, že bysme udělali něco jiného a pan prezident to nezpochybnil, ale že veřejně v nějakém prostoru řekne, že si o tom přemýšlí svým způsobem, tak ještě neznamená, že to rozbíjí jednotnost České republiky.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Pan prezident dneska řekl, počkejme tedy na vyšetřování a potom teprve rozhodněme, to jsou jeho slova, já jsem si je napsal. A teď k tomu, co říkal pan předseda, pan ministr zahraničích věcí Jakub Kulhánek, řekl, že došlo k flagrantnímu porušení suverenity České republiky, proti tomu se postavila KSČM, SPD a nyní toto nepotvrdil pan prezident ve svém projevu, to je všechno. Všechny ostatní parlamentní strany se staví za ministra zahraničních věcí, za premiéra a říkají, ano, je to flagrantní porušení suverenity České republiky, musíme se spojit a staví se z nás většina zemí Evropské unie, spojenci z NATO.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ještě závěr...

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Na to taky budu reagovat. Není to pravda, prostě tak, jak to interpretujete, to, já vlastně to, že se tam postavila KSČM a SPD, to nemusíme komentovat jednotlivé strany, ale, ale už se, koneckonců se točíme ve stejném kruhu jako v tom rozhovoru s panem prezidentem, který 5krát řekl, že to jednoznačně podpořil a že si za tím stal a řekl, že ale po konkrétní analýze ještě přemýšlí nějakým způsobem, vždyť to je přece to nejhezčí na tom světě, že nejsme všichni stejní, že má prostě svůj názor. Já vím, že někdy je složité, když jste v pozici prezidenta a někdy lepší něco neříct. A někdy třeba zase ale není od věci týden s něčím počkat, nejsme stejní, ale přece my se tady hádáme o to, jestli podpořil moc nebo málo podpořil.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ještě věta z projevu pana prezidenta z toho závěru: "Pokud bude podezření vyvráceno. Vyplývá z toho, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít vážné důsledky pro náš vnitřní politický život," konec citace. Jak tomu rozumíte, pánové. Pane předsedo Vystrčile.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Co teď myslíte.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zpravodajská hra, která může mít důsledky pro náš vnitřní politický život. Vaši interpretaci, jak jste to pochopili?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Já jsem to pochopil tak, jak se to panu předsedovi Vondráčkovi nebude líbit, a to je tak, že pan prezident relativizuje a znejišťuje ty závěry našich informačních služeb, které jednoznačně poukazují na to, že došlo k porušení suverenity České republiky. A ten případ je živý, to znamená, ty věci se došetřují. Pan premiér řekl, že existují jednoznačné důvody, jednoznačné důkazy pro důvodné podezření, to znamená, ten případ se vyšetřuje. A v tomhle tom okamžiku už je jasné tolik věcí, že dle mého názoru, dle mého názoru je to tak, že skutečně k tomu porušení flagrantnímu suverenity České republiky došlo.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane předsedo, vaše interpretace těch slov.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
V tomhle, ty věty se opakují, já jsem říkal v podstatě ty stejné. Nevím. Musíte se zeptat pana prezidenta. K nám na ty příslušné komise se dostavil pan ředitel BIS, měl nějakou prezentaci v utajeném režimu, ti, co to viděli, tak se mně všichni vyjádřili ve smyslu, že jim to přijde jasné. V soukromém rozhovoru s panem Hamáčkem mi říkal, že kdybych to viděl, tak je to jasné. Takže z toho já vycházím, tak je to zase v oblasti nějakého přesvědčení a víc se k tomu já nedokážu vyjádřit, co je nebo není zpravodajská hra, když nemám ty relevantní informace.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobře, pojďme to posunutou pánové, jak bychom podle vás měli dál pokračovat, postupovat ve vztahu s Ruskem. Senát, pane předsedo, přijal nějaké usnesení, které se týká té zmiňované smlouvy z roku 93 o přátelství. K čemu by to bylo dobré, pokud by ta smlouva byla vypovězena?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Bylo by to dobré k tomu, že by se ty vztahy narovnaly. A pokud dneska existuje důvodné podezření, že s pomocí ruských tajných služeb tady přišli o život 2 lidé a vznikly miliardové škody, tak to není projev přátelství, ani spolupráce, a to znamená, potom je otázkou, jestli takovou nějakou smlouvu máme mít uzavřenou. Na druhé straně obecně, a tady souhlasím s panem předsedou Vondráčkem, je, že ta situace paradoxně přináší i tu možnost nastavit takzvanou striktní paritu a zrovnoprávnit fungování českého velvyslanectví v Moskvě a ruského velvyslanectví v Praze ve smyslu počtu lidí, kteří tam pracují, počtu diplomatů, a tak dále, to znamená, myslím si, že tímto směrem bychom se měli ubírat. Je nesmysl si zavírat dveře k nějakému dialogu, k nějaké, k nějakým pokusům dostat se zase do normálních vztahů, protože ten svět nemůže fungovat tak, že se nebudeme navzájem bavit a nebudeme navzájem přemýšlet o tom, jak ho uspořádat, aby to riziko nějakých konfliktů se snižovalo.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak dál ve vztahu s Ruskem, co dál s tou smlouvu z roku 93?

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Tak konečně se dostáváme do oblasti standardní, kde spolu zásadně nesouhlasíme se Senátem. Já to považuju za naprosto chybný krok. Ta smlouva je produktem času, tenkrát byla přijata bez nějakých větších turbulencí a je z časů pana prezidenta Havla, na kterou často odkazujete a Borise Jelcina. Mimo jiné to smlouva obsahuje jasné odsouzení neoprávněného užití síly a bezprávní okupace Československa, což je, což je víc než nějaká omluva, protože je to přímo závazek vtělený do těla té smlouvy. Je tam spousta závazků ze strany Ruské federace, je tam právě věci, na které můžeme odkazovat, kdybysme se v tuto chvíli snažili /nesrozumitelné/, já nevím, smysl, který by, nebo čím by to přispělo bezpečnosti České republiky, kdybysme jí vypověděli. Je velice snadné, je velice lehké podléhá tady těmto pocitům a těmhle tendencím, ale opravdu je potřeba trošku si v klidu sednout a říct, tady je opravdu potřeba deeskalovat za každou, za každou možnou cenu...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, já tu otázku otočím, to, co jsem se ptala pana předsedy Vystrčila, k čemu bude dobré, že ta smlouva bude vypovězena, k čemu bude dobré, pokud byste to mohl divákům vysvětlit, že bude stále platit v té situaci, kdy je tady podezření, že tady byli agenti Ruské federace, zaměstnance tajných služeb, páchali tady činy, které měly za následek životy 2 lidí, velké materiální škody, a tak dál.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Tak ta smlouva je vyjednána, řekněme, ve slušné kvalitě, kdyby nic jiného, znovu odkazuju, že je tam, tuším, v preambuli odkaz na rok 1968, já myslím, že i díky tomu nikdy žádný oficiální ruský představitel nikdy nezpochybnil, že se jednalo o okupaci a nepřátelský akt. To, že se tam občas probere nějaký člen ruské dumy, a dělá si tam svojí politiku, to je druhá věc, ale oficiálně nikdy nic k takovému nedošlo a obsahuje celou řadu dalších mechanismů, které jsou ku prospěchu České republiky.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
A neporušila sama Ruská federace tu smlouvu tím, co se stalo ve Vrběticích. Vím, budete říkat, je to důvodem podezření, ale vláda na to důvodné podezření nějak reagovala, je tady opravdu důvodné podezření podle tajných služeb, že ve Vrběticích a v Česku operovali 2 agenti. Toto je výsledek.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Každá smlouva je rámec, v rámci kterého se pohybuje diplomacie. Teď máme velice závažnou, myslím si, že historický milník, je tu diplomatickou roztržku, kdy opravdu k takovému masivnímu vyhoštění mockrát v dějinách Česka nebo Československa nedošlo. A my máme šanci to v podstatě budovat od nuly, ale ta smlouva nám přece může být ku prospěchu. A je to nástroj, když se budeme zbavovat nástroje, já jsem řekl to přirovnání s tím telefonem, nevím, jestli je přesné, ale jenom, aby si ti diváci udělali představu, nebo je to třeba ta smlouva z roku 83 o tom vzájemném, takovou smůlu nemá každá země.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na druhou, já vás nechám reagovat, pane předsedo Senátu.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
My jsme ten obsah smlouvy samozřejmě debatovali, ale ten názor, k čemu je nám smlouva, když ji druhá strana nedodržuje, nedodržuje. Zvítězil, proč máme mít smlouvu, když ta druhá strana kraji podepsala, se jí necítí býti vázána a porušuje jí, a to byl ten důvod, proč jsme řekli, tak to přece takto nejde, tak takovou smlouvu neuzavírejme, nebo ji zrušme, pokud, pokud pan předseda umí nějak zajistit, aby do budoucna ji ruská strana dodržovala, tak nechť přetrvá dál, ale ty, ty zkušenosti takové nejsou.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane předsedo, diplomaticky Rusko se s námi přece příliš v posledních letech nebaví, to jsou zprávy ministerstva zahraničních věcí, ostatně potvrzuje to i pan ředitel Jindrák z Pražského hradu, z kanceláře pana prezidenta, který měl zahájit nějaké rozhovory, nějakou debatu, to ani nezačalo, je to velmi komplikované, Rusko na to neodpovídá. Tak k čemu mít smlouvu o přátelství.

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já nevím, ať se netočíme pořád v kruhu, ale znovu říkám, ta smlouva je rámec a je to věc, na které můžeme stavět. Máte nějakou smlouvu, dojde k porušení jednoho ustanovení, tak ji samozřejmě můžete zachovat v té zbývající části, my můžeme iniciovat dokonce její úpravu, můžeme začít nějaký dialog, ale já si myslím, že máme jít jinou cestou, já jsem, to máte pravdu s tím, že ten dialog není, zas ať nevytváříme dojem, že pan Jindrák tady nás zastupuje vůči Ruské federace...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Není to tak, není to tak, že vlastně tato oblast byla z ministerstva zahraničních věcí vyňata a...

Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
On tomu ještě nepomohlo pan ministr Zaorálek, ale, prosím vás, pan Jindrák nepřevzal zastoupení naší republiky vůči Rusku a měl pořešit konzultace v souladu s tou smlouvou o přátelství a šlo o to, že nejen válečné hroby, ale i pomníky si zaslouží nějakou ochranu. A primárně šlo ne o Rusy, ale o nás, jak se chováme.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Já jsem od bývalého ministra zahraničních věcí Zaorálka slyšel, že...


Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
--------------------
Já nevím, kde k tomu přišel...

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
... ministerstvo zahraničních věcí částečně vykucháno.


Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak to jsme slyšeli všichni. Čekáte nějakou další reakci ze strany, ze strany Ruska. Podle listu Kommersant Moskva zvažuje proti Česku ekonomické sankce. Čekáte něco takového, pane předsedo?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
--------------------
Uvidíme. Já v tuto chvíli nechci nic předjímat, myslím si, že pokud by přišly ze strany Ruska ekonomické sankce, tak je možné na to potom reagovat obdobně, já bych, já bych počkal, co je dneska za tím rozhodnutím současným Ruské federace, že přistoupili na striktní paritu, dopředu bych ani tady nechtěl, řekněme, říkat některé své představy, abych třeba neinspiroval.


 

>>> Pokračování

Přílohy