Vzpomínka na oběti komunistického režimu

18.06.2019

jihlava.cz


Jihlava si připomněla památku tří nevinně popravených spoluobčanů

Bylo 17. června 1950, když po vykonstruovaném politickém procesu popravili na dvoře tehdejší krajské věznice tři jihlavské občany – Karla Veselého, Františka Roda a Jana Tučka. A po přesných 69 letech se jejich osud stále připomíná. Také Jihlava vzpomněla na tragické následky jednoho z největších vykonstruovaných procesů na Moravě a společně se zástupci města uctili památku tří obětí proslovy, kyticí a minutou ticha na ústředním hřbitově.

„Mluvila jsem o bezmoci, kterou asi cítí člověk, když přežije dvě světové války a místo toho, aby konečně začal žít, přijde ještě větší zrůdnost, která ovlivní celou generaci, celý národ, celou střední Evropu,“ vyjádřila po setkání primátorka města Karolína Koubová.

Kromě jihlavské primátorky se proslovu ujmul například senátor Miloš Vystrčil, radní kraje Martin Hyský či poslanec Radek Koten, při jehož proslovu primátorka Karolína Koubová odvrátila hlavu.

„Musela jsem se alespoň otočit, protože to bylo jediné, co jsem v tu chvíli mohla udělat, abych vyjádřila nesouhlas s politikou strachu, nenávisti a populismu, kterou představuje jak pan Koten, tak celá SPD. Politikou, která vyzdvihuje jednoho člověka nad druhého jen proto, že jinak vypadá, že jinak smýšlí, že je z jiné země. Od verbálních proklamací je totiž jen krůček k posílání lidí do lágrů nebo až na šibenici, a my musíme hledat možnosti, jak civilizovaně nesouhlasit,“ odůvodnila svůj čin primátorka.

https://jihlava.cz/vzpominka-na-obeti-komunistickeho-rezimu/d-533326/p1=103430