Začíná debata o křeslech. Zájem je i o hůře placené posty

18.10.2016

Mladá fronta DNES | Rubrika: Titulní strana | Strana: 15 | autor: František Jirků


JIHLAVA Nová krajská koalice je dohodnutá, ale maraton vyjednávání nekončí. Nyní se zástupci jednotlivých politických stran a uskupení dohadují o tom, kdo konkrétně na devíti placených židlích v krajské radě usedne a komu připadne jaký resort.
Jedinou jistotu zatím má lídr sociálních demokratů Jiří Běhounek, jehož post hejtmana nikdo nezpochybňuje. „Dál bychom si nárokovali oblast zdravotnictví a školství. O ostatních se dá jednat,“ přidal Běhounek další požadavek vítěze krajských voleb. Zdravotnictví je parketa, kterou si v předchozích letech opatroval sám hejtman. Školství spravovala uplynulé čtyři roky Jana Fialová, jež do krajské rady míří i tentokrát. Jenže právě tento resort by nyní chtěl pod svá křídla nováček na krajské politické scéně - hnutí ANO.
To zatím tají, koho ze svých kandidátů bude chtít v příští krajské radě. „Hrubý nástřel máme, ale není to definitivní. Proto bych nerada zveřejňovala nějaká konkrétní jména,“ pronesla včera odpoledne Monika Oborná, členka vyjednávacího týmu ANO.
V užším seznamu každopádně doposud figuruje jméno Josefa Pavlíka, který byl jedničkou hnutí v krajských volbách.
Ten však nyní čelí ztrátě důvěry. Před svými kolegy i před veřejností totiž zatajil členství v KSČ. Na přímé otázky až do konce minulého týdne vždy tvrdil, že v komunistické straně nebyl, že se vždy lanaření partaje dokázal ubránit.
Do konce tohoto týdne má Pavlík čas, aby svým spolustraníkům předložil lustrační osvědčení a bezpečnostní prověrku. Podle toho se pak rozhodne, zda Pavlíkovy šance na místo krajského radního definitivně zhasnou, či ne.
„Předpokládám, že oba dokumenty předloží dřív. Bezpečnostní prověrku má, ale musí si o potvrzení požádat a na úřadech to nejde z minuty na minutu,“ odhaduje Oborná.
Případná Pavlíkova přítomnost v krajské radě by dalším koaličním partnerům příliš nevadila. Sociální demokraté vládli posledních osm let s tichou podporou komunistů a námitky zatím nezaznívají ani od ODS.
„Rozhodli jsme se, že nebudeme zasahovat ostatním koaličním partnerům do toho, koho nominují do krajské rady. Je to jejich rozhodnutí,“ uvedl člen vyjednávacího týmu občanských demokratů, senátor Miloš Vystrčil.

Křesla si bude dělit také opozice

Ani jeho strana zatím definitivně neurčila, kdo z jejích řad se stane radním. Podle Vystrčila vyčkávají, s čím přijdou ostatní partaje a jaká oblast ODS nakonec připadne.
Souboj o křesla se možná nevyhne ani opozičním zastupitelům. Krajský předseda KDU-ČSL Jaromír Kalina si dělá zálusk na místo předsedy finančního výboru zastupitelstva. „V neděli jsem poslal esemesku s tímto požadavkem Jiřímu Běhounkovi,“ potvrdil Kalina.
Pozice šéfa finančního výboru v posledních osmi letech patřila komunistům, byla na plný úvazek a štědře honorovaná. V novém uspořádání už půjde o neuvolněnou funkci za výrazně nižší odměnu.
„Rád bych v ní pokračoval. Vím, o čem ta práce je,“ nechal se však slyšet i dosavadní předseda výboru Milan Plodík z KSČM.
Sociální demokraté by koaliční smlouvu rádi podepsali do začátku příštího týdne. „Chceme to stihnout před začátkem taktického cvičení integrovaného záchranného systému AMOK,“ potvrdil Běhounek. Cvičení startuje 25. října v deset hodin ráno.

***

Fakta Kdo bude v nové krajské radě ČSSD - 5 míst Jiří Běhounek, Jana Fialová, Martin Hyský, Jan Hyliš, Vladimír Novotný ANO - 2 místa doposud nezveřejnilo, ale v užším seznamu je i Josef Pavlík ODS + STAN - 2 místa Pavel Pacal (STAN), ODS zatím svého kandidáta nevybrala

„Nárokujeme si zdravotnictví a školství. O ostatním se dá jednat.“ Jiří Běhounek, lídr ČSSD

Přílohy