Začíná Evropský týden mobility, v Senátu se představily iniciativy z celého Česka

16.09.2020

senat.cz | 13:40 | Autor: Sue Nguyen


V den zahájení Evropského týdne mobility přijal předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil ve Valdštejnské zahradě zástupce a zástupkyně iniciativy CityChangers z různých koutů republiky. Ti svými aktivitami v praxi ukazují, jak mohou česká města a obce snižovat negativní důsledky dopravy, které výrazně ovlivňují zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí.

„Chci na úvod všem z vás, kteří přispívají k tomu, že se začínáme nejen ve městech pohybovat trochu jiným způsobem, než je dnes zvykem, poděkovat. Čistota životního prostředí je pro kulturu a kvalitu života ve městech skutečně zásadní,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Poté se rozhovořil o vlastním pojetí pohybu ve městě: „Přiznám se, že nejvíce preferuji městskou mobilitu, která spoléhá na vlastní nohy. Kam můžeme dojít pěšky, tam bychom měli chodit pěšky, kam můžeme doběhnout, tam bychom měli doběhnout. A teprve pokud to není možné, měli bychom přemýšlet o jiných dopravních prostředcích, přičemž bychom měli upřednostňovat ty ekologické.“

Evropský týden mobility (ETM) je každoroční iniciativa Evropské komise s cílem zlepšit veřejné zdraví a kvalitu života podporou čisté mobility a udržitelné městské dopravy. Kampaň ukazuje hodnotu prostoru v ulicích a dává lidem šanci vyzkoušet nové přístupy k výzvám, jako je znečištění ovzduší, nedostatek fyzické aktivity či adaptace na klimatické změny.

„Každá obec a město se může zapojit. Buď tím, že vyhlásí Den bez aut, který každoročně spadá na 22. září, nebo že představí formou semináře, v letošním roce často i formou online semináře, nějaké aktivity. Nebo přijme trvalé opatření, například zbuduje část cyklostezky,“ vysvětluje Anna Pasková, ředitelka Odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje z Ministerstva životního prostředí ČR, které je národním koordinátorem ETM.

Během setkání v Senátu se postupně představily projekty na sdílení automobilů, podporu cyklistiky ve městech či propagaci zdravého pohybu u dětí, například formou pěší chůze či využitím koloběžky na cestu do školy.

Účastníci setkání se také shodli, že pro dosažení udržitelné mobility sehrávají klíčovou roli radnice. „Město musí jít za občanem. Jen pokud jsou výstupem obecných strategií konkrétní dopravní opatření, občan vnímá, že město něco dělá,“ říká Jaroslav Vymazal, předseda Partnerství pro městskou mobilitu. To stojí za iniciativou CityChangers propojující různé skupiny a komunity, jako jsou neziskové organizace, firmy, radnice, pod jedním společným cílem – udělat z měst lepší místa pro život. Prostřednictvím konkrétních příkladů CityChangers představují inspirativní a již fungující projekty chytrého parkování, zabezpečení dopravy v okolí školy či šetrné logistiky na řadě míst České republiky.

Další informace

Programy Evropského týdne mobility v českých městech a obcích

Press kit o aktivitách CityChangers pro média

 

https://senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?id=3036

Přílohy