Zákon o úrazovém pojištění se asi zas odloží, schválil to Senát

24.07.2014

Zpravodajství ČTK | 16:51 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: ktk


Praha 24. července (ČTK) - Účinnost nového zákona o úrazovém pojištění se nejspíš znovu odloží, a to o další dva roky. Novelu, která termín odsouvá, schválil dnes Senát. Snížit by se měly také výdaje na provozování dosavadního pojištění pro dvě pojišťovny, které ho zajišťují. Předlohu dostane k podpisu prezident.

Sporný zákon začal platit už v roce 2006. Zatím stále ale ještě není účinný. Jeho účinnost se nyní odkládá počtvrté. Podle normy by úrazové pojištění zajišťovala Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné by vybírala jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by pak hradila rentu. Dosud se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se platí z tohoto pojištění. Shoda na této změně ale nepanuje.

Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) by uvedení nových pravidel do praxe znamenalo "velký nárok na státní rozpočet". Šéfka resortu dodala, že její resort připravil návrh tří variant, jak by budoucí systém mohl vypadat. Projednat by ho mohla v pondělí tripartita.

Senátoři s odkladem souhlasili. Podle Radka Sušila (ČSSD) je "ve stávající podobě zákon prý naprosto neaplikovatelný". Členové horní komory měli ale rozdílný pohled na to, jak vysoká by vlastně měla být provozní režie obou pojišťoven - České a Kooperativy. Nyní je to devět procent. Sněmovna souhlasila se snížením na čtyři procenta, které navrhl komunistický poslanec Miroslav Opálka. Podle několika senátorů chybějí ale jasné podklady, které by o částce a podílu vypovídaly. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) označil návrh na snížení režie za populistický. Podle Miloše Vystrčila (ODS) může mít "bezhlavá snaha šetřit naprosto opačný výsledek".

Odklad a s ním i snížení režie na provoz schválilo 26 zákonodárců. Dva byli proti a 19 se zdrželo.

Zatím není jasné, jak by systém úrazového pojištění mohl vypadat. Už dřív se mluvilo o tom, že by ho mohla zajišťovat jediná veřejná pojišťovna. Druhou možností je to, že by se systém otevřel a místo dvou by ho nabízely všechny komerční pojišťovny podobně jako povinné ručení u vozidel.

Přílohy