„Žaloba na úhrady? Zhroutí se systém“

29.01.2019

Mladá fronta DNES | Rubrika: Z domova | Strana: 6 | autor: Josef Kopecký


Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) varuje, že se může zhroutit celý systém úhrad zdravotní péče. Stačilo by k tomu podle něj to, kdyby uspěli senátoři, kteří podali stížnost k Ústavnímu soudu na úhrady ve zdravotnictví.

„Je to poměrně zásadní ústavní stížnost, která se dotýká řady ustanovení, zejména zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ústavní stížnost je velmi široká. Pokud by jí Ústavní soud plně vyhověl, tak by to znamenalo kompletní zrušení současného systému úhrad zdravotní péče v České republice,“ řekl včera ministr zdravotnictví.

Ústavní stížnost připravila v prosinci skupina senátorů a představili ji šéf senátního klubu ODS Miloš Vystrčil a společně s ním senátor Ivo Valenta (za Soukromníky). „Pokud proběhne operace slepého střeva v nemocnici v Praze v Motole, nebo v nemocnici na Vysočině, není to tak, že by za stejnou operaci získaly stejně prostředků,“ řekl Vystrčil.

Oba senátoři – Vystrčil je z Vysočiny, Valenta ze Slovácka – poukazují na to, že se pacientům ve venkovských regionech kvůli penězům nemusí dostat tak kvalitní péče jako třeba v některých pražských nemocnicích. „Neřekl bych, že se bavíme o horší zdravotní péči, ale je pravda, že úhrady napříč se liší. Skutečně s tím nejsem spokojen, musíme ten systém kultivovat. Ale nikoli ho ze dne na den bořit,“ říká na to ministr Vojtěch.

Stejný výkon, jiná úhrada

Senátoři vidí problém ve způsobu výpočtu úhrady za lékařské úkony, který podle nich diskriminuje některé regiony. „Nevím, proč by lékař ve Zlínském kraji měl dostávat nižší úhrady,“ řekl Valenta. „To mají lidé na Valašsku a Slovácku, jejich zdraví a životy, třiapůlkrát nižší hodnotu?“ zlobí se Valenta.

„Souhlasím s tím, že současný systém není zdaleka ideální. Vydávání úhradové vyhlášky není věc, kterou bych já obhajoval, koneckonců i proto já prosazuji, abychom se opírali zejména o dohodu mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami. Chceme upozadit roli úhradové vyhlášky,“ řekl ministr Vojtěch. Právě v pondělí přinesl na jednání vlády návrh, aby se vláda zapojila do řízení u Ústavního soudu.

Přílohy