Zemanovu interpretaci o výrobě novičoku by mohl řešit Parlament

04.05.2018

Zpravodajství ČTK | 18:01 | Rubrika: for pol pod zak


Praha 4. května (ČTK) - Parlament by se podle některých senátorů měl zabývat interpretací, s jakou prezident Miloš Zeman pojal informace tajných služeb ohledně výroby jedu novičok v Česku. Vyplynulo to z vyjádření zástupců horní komory na dotaz ČTK.

Mimořádnou schůzi Sněmovny se snaží svolat předseda sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, téma by měli příští týden probírat i členové zahraničního výboru dolní komory, a to z iniciativy Jana Lipavského (Piráti). Zeman ve čtvrtek řekl, že se přiklonil k názoru vojenských zpravodajců, podle nichž se novičok v Česku vyráběl, ačkoli podle Bezpečnostní informační služby (BIS) látka novičokem nebyla.

Předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD) prezidentovo vyjádření zarazilo a označil jej za "nebezpečné pro naši zemi". Štěch to spojil s tím, že nefunguje koordinace zahraničně-bezpečnostní politiky ústavních představitelů v podobě jejich schůzek u prezidenta. Řízení země jako firmy "dostává stále více velké permanentní trhliny, ať už amatérským přístupem premiéra a do značné míry nepředvídatelným přístupem pana prezidenta", řekl.

Podle Kalouska je třeba, aby skandální výrok prezidenta o výrobě novičoku na území Česka, byl dán na pravou míru. "Obrátil jsem se v tomto smyslu na všechny předsedy poslaneckých klubů s žádostí o podporu při svolání mimořádné schůze," uvedl na sociálních sítích. Zahraniční výbor se bude věcí zabývat ve čtvrtek 10. května. "Na zasedání výboru by měli být pozváni zástupci tajných služeb, aby poslancům vysvětlili v širším kontextu informace částečně zveřejněné prezidentem a aby osvětili případný rozpor mezi informacemi BIS a Vojenského zpravodajství," uvedl Lipavský v tiskové zprávě.

Štěch předpokládá, že záležitostí se budou zabývat sněmovní orgány i senátní výbor pro obranu a bezpečnost, který už před časem zkritizoval Zemanovo veřejné zaúkolování BIS ohledně novičoku v Česku. "Kdyby se jím (stanoviskem výboru) exekutivní subjekty řídily, tak by se nemusely takovéto zmatky tady objevovat," dodal předseda Senátu.

"Je možné, že se tím zabývat budeme," uvedl předseda senátního výboru František Bublan (za ČSSD). Zopakoval, že prezident postupoval špatně, když veřejně zaúkoloval BIS, chybou bylo i komentování závěrů tajných služeb v televizní stanici. Zpráva byla podle Bublana určitě obsažnější a Zeman si z ní něco vybral. "Je to vyloženě prokremelský akt, nic jiného z toho nevyplývá," prohlásil Bublan ve shodě s kritikou představitelů pravicových stran.

"Parlament by se měl zabývat rozdílnými výstupy našich služeb. A tím i výroky prezidenta," sdělil místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů. "Jsou to výroky nešťastné, protože jsou to dedukce prezidenta z rozdílných zpráv bezpečnostních služeb. Poškozuje to pověst ČR, neboť to slouží k manipulaci s informacemi Ruskem," dodal. Také podle předsedy senátorů STAN Jana Horníka by se měl Parlament záležitostí zabývat, protože prezidentovo poškozování ČR hraničí s protistátní činností.

Senátor a advokát Václav Láska (Senátor 21) na twitteru uvedl, že Zeman se zachoval podle přání Kremlu a podle hesla: "Muž s koženou brašnou nesmí projet". Na žalobu pro vlastizradu ale "hloupost a verbální servilita k cizí mocnosti nepasuje," uvedl. "To ale neznamená že nezkusíme využít jiných prostředků," dodal. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil uvedl, že nemá dostatek informací a nechtěl spekulovat.

Přílohy