První lípa cechu klempířů, pokrývačů a tesařů roste v Telči

03.08.2016

Tradiční obřad slavnostního pasování učňů řemesla klempířského, pokrývačského a tesařského proběhlo v Divadelním sále zámku v Telči na konci června.


Svatá Barbora – patronka klempířů, pokrývačů a tesařů společně se členy cechu pod vedením přednosty cechu za Kraj Vysočina Oldřichem Svobodou již po třinácté na zámku v Telči slavnostně pasovala vyučené klempíře, pokrývače a tesaře na tovaryše.

Osobně jsem přesvědčen, že právě takovéto připomínání tradice, významu řemesla a kvalitní rukodělné práce je jedním ze základních předpokladů obrody řemeslné práce. V letošním roce byla navíc v telčském zámeckém parku vysazena vůbec poprvé v České republice první lípa cechu klempířů, pokrývačů a tesařů.

Možná je to začátek nové tradice. Lípa je náš národní strom a zručnost našich řemeslníků byla a ještě pořád je naší bohužel slábnoucí národní tradicí a bohatstvím. Při vysazování stromu jsme se domluvili, že se u lípy budeme alespoň jednou ročně pravidelně scházet a domlouvat další možnosti rozvoje a propagace řemesel.

Důležité je, aby i Kraj Vysočina na řemeslo a podporu rozvoje řemeslných cechů nezapomínal a aby opět čím dále více mladých lidí vzalo za své, že pokud svoji práci dělám kvalitně a se zájmem, potom platí, že „Řemeslo má zlaté dno.“

Přílohy