ČT 24 | 20:00 | Pořad: 90′ ČT24
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Na slavnostním zahájení zimních olympijských her chyběla řada světových politiků. V prosinci diplomatický bojkot oznámily Spojené státy. Zdůvodnily to porušováním lidských práv v Číně. Později se k tomuto kroku rozhodla Velká Británie, Austrálie, Kanada, Dánsko nebo Belgie a neodjel ani žádný člen české vlády. Na poslední chvíli diplomatický bojkot oznámila Indie, ovšem kvůli tomu, že se štafety olympijské pochodně zúčastnil také čínský armádní velitel, který se podílel na krvavé hraniční potyčce mezi oběma státy. Vládní delegace do Pekingu neposlala ani řada dalších států, které ale za důvod označily pokračující pandemii. Jde například o Rakousko, Švédsko, Nizozemsko nebo Nový Zéland. Chyběli také japonští vládní představitelé. Země své rozhodnutí za diplomatický bojkot neoznačuje. Tamní parlament ale tento týden schválil rezoluci o vážné lidskoprávní situaci v Číně. Podle agentury Reuters jde pro Tokio o velmi citlivou záležitost, a to vzhledem ke spojenectví s Washingtonem a ekonomickými vazbami na Peking. No, a politické konotace nabídneme i v dalším rozhovoru. Ve spojení s námi předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, dobrý večer vám přeju.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Dobrý večer z Telče.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Český Senát byl jednou z prvních parlamentních komor, která vyzvala k politickému bojkotu olympijských her, jaké vás k tomu vedly důvody?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Pokud si přečteme začátek Olympijské charty, tak tam je napsáno, že důležitou podmínkou olympijského sportování je zachování lidské důstojnosti a ochrana a odmítání jakékoliv diskriminace, ať podle politického přesvědčení, nebo barvy pleti, nebo vyznání, a to se úplně neslučuje s místem, kde se olympijské hry konají. Takže to byl ten důvod, protože my jsme přesvědčeni, že je potřeba, aby politici toto dali jasně najevo, že to není v pořádku. Na druhé straně sportovci za to v žádném případě nemohou, to je v pořádku, že sportovci sportují, my jim fandíme, držíme jim palce. Jsem rád za vítězství českých hokejistek a věřím, že budou i další sportovci z České republiky úspěšní.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Někdy se objevují přirovnání ke hrám v roce 1936 v hitlerovském Německu. Není to přece jenom příliš? Je to namístě?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Je to tak, že Peking jednoznačně chce využít těchto her k prezentaci, k zvyšování svého vlivu, k tomu, aby na sebe více upozornil, aby přilákal demokratické politiky, kteří potom budou vlastně tou svojí přítomností ospravedlňovat to, jakým způsobem se Peking chová například v případě Ujgurů, v případě Tibetu, v případě Hongkongu. A to si myslím, že není správné, pokud by politici na to přistoupili a olympijských her se zúčastnili. Na druhé straně už jsem to říkal, sportovci za to nemohou, ti se připravovali, dřeli a je správné, když sportují, a je dobře, když je budeme povzbuzovat.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Český velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík na žádost prezidenta Miloše Zemana vyjádřil hrám v Pekingu podporu, následně byl kárán ministrem zahraničí, česká vláda se rozhodla hry bojkotovat. Zajímá mě, jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít a jaký signál touhle nejednoznačností vysíláme směrem do zahraničí.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Jak k tomu mohlo dojít, to se musíte zeptat pana velvyslance, případně ministra zahraničních věcí. Já si myslím, že by vždycky velvyslanec měl své kroky koordinovat se všemi činiteli, kteří mají vliv na naši zahraniční politiku. Tady to evidentně nezafungovalo. Na druhé straně, já si nemyslím, že to je něco kdovíjak významného, protože ta účast na úrovni velvyslance nebo vyjádření na úrovni velvyslance je vyjádření na úrovni velvyslance. Není to vyjádření na úrovni například vlády, předsedy vlády, případně ministra zahraničních věcí, protože za zahraniční politiku České republiky je zodpovědná vláda.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Před letní olympiádou v Pekingu v roce 2008 panovalo přesvědčení, že by mohlo v Číně dojít ke zlepšení v otázce lidských práv. To se nicméně nestalo a podle mnohých se naopak situace ještě zhoršila. Proč? Máte pro to nějaké vysvětlení?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Myslím si, že to očekávání, že totalitní mocnost poté, co jí ustoupíte, nebo poté, co jí dáte důvěru a budete věřit tomu, že sama od sebe se zlepší a začne se chovat jinak, ta představa je naivní. A ukázalo se, že tomu je tak, že Čína spíše využila ty olympijské hry v roce 2008 pro to, aby se více prezentovala, aby ukázala svoji sílu, aby se stala známější a navenek třeba i působila sympatičtěji. Ale potom ty následné kroky, já jsem tady už ty některé události jmenoval, ať je to genocida v případě Ujgurů nebo ať jsou to věci, které se týkají kolem Tibetu, a nebo i mizení některých lidí v Číně, o kterých nevíte, co se s nimi stalo, to jsou všechno věci, které ukazují, že bohužel se Čína vydala jiným směrem než někteří, kteří hlasovali pro letní olympijské hry v Pekingu, předpokládali.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Čína je světovou velmocí, navíc pro řadu zemí důležitým ekonomickým partnerem. Je vůbec možné na ni nějakým způsobem efektivně tlačit v otázce lidských práv, nebo je prostě Čína zkrátka tak silná, že si vždycky udělá, co bude chtít?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Já si myslím, že základní věc je s Čínou komunikovat tak, že já pán, ty pán. Tzn. na základě rovného a partnerského přístupu, že je velmi důležité si dávat pozor na to, abychom třeba se na některých dodávkách zboží nestali závislí, jako se stalo vlastně v Evropě v případě dodávek zdravotních pomůcek v době covidu-19, a je také dobré neustupovat. Tzn. upozorňovat na to, že my máme jiný názor a jiné pojetí a, řekněme, úroveň a hodnocení těch věcí, které jsou pro nás důležité, než je tomu v Čínské lidové republice. Pokud se takto budeme chovat, sebevědomě, svobodně, hrdě, tak potom si myslím, že je možné i s Čínou vyjít a s Čínou se bavit, to, co by bylo chybou, je, pokud bychom se dostávali do závislosti nebo do nějakého područí nebo bychom uvěřili, že jenom tím, že budeme ustupovat, se něco v Číně změní.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
V téhle souvislosti, vy sám jste Čínu popudil předloňskou návštěvou Tchaj-wanu, navenek to vypadá, že se situace uklidnila, vy sledujete nějaké dozvuky, pociťujete je?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Já jsem Čínu nechtěl popudit.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Nicméně podle těch čínských prohlášení se stalo.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Ano, a já tomu rozumím. Já jsem jenom navštívil Tchaj-wan, protože to je v souladu s politikou jedné Číny tak, jak ji vnímá a interpretuje Česká republika a jak je to v souladu například i s šanghajským komuniké, které je z roku 1972, a to je jediné, co jsem udělal. A jsem přesvědčen, že v tom nebylo nic protičínského, že si to takto Čínská lidová republika vysvětluje, samo o sobě o něčem vypovídá. A já přesně trvám na tom, co jsem říkal, že je potřeba se chovat sebevědomě a zároveň respektovat toho druhého, a to musí být oboustranné. Nemůže to být, že někdo bude chtít, abyste ho respektoval a jenom poslouchal, zvláště v případě, když neděláte nic špatného a jenom navštívíte zemi, která prosazuje demokracii a je nám, řekněme, blízká tím, že sdílí podobné hodnoty jako Česká republika.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Hodně pročínskou politiku prosazoval, prosazuje prezident Miloš Zeman. Sliboval si od toho velké čínské investice, které ale zůstaly za očekáváním. Proč to tak podle vás je? Čím si to vysvětlujete?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Já pro to zdůvodnění nemám. Já jsem zdaleka tak optimistický od začátku jako pan prezident Zeman nebyl. On zřejmě na to měl jiný názor, teď se ukazuje, že se tak nestalo, že skutečně ty čínské investice nepřišly, a pokud přišly nějaké investice, tak to byly akvizice, tzn. že si Čínská lidová republika kupovala, řekněme, jisté majetky v České republice, které mají stálou a stabilní hodnotu. Už to bylo horší s těmi investicemi, které by šly do vědy, výzkumu, inovací a nějakého vývoje. Jak se mohlo panu prezidentovi stát, že se takto zmýlil nebo takto netrefil, to je asi otázka spíše pro něj, věřím, že o tom přemýšlí.
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Říká předseda Senátu za ODS Miloš Vystrčil. Děkuju vám za rozhovor. Hezký večer přeju.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu, místopředseda strany /ODS/
——————–
Hezký večer, děkuji za pozvání a držím palce našim sportovcům.