Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (Tisk č. 270)
Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
čas 10:22:55 – 10:28:50:
Děkuji. Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane ministře, já na úvod chci říct, že předložení tohoto zákona vítám. Považuji většinu těch věcí, které se v tom návrhu zákona vyskytují, za přínosné. Zejména vítám upřesnění možnosti sdílet v rámci menších obcí úředníky, příp. i učitele v rámci pedagogické činnosti. Vítám tedy i pozměňovací návrh, který k tomuto zákonu byl přidán, a to je, že se posunuje účinnost a platnost eLegislativy ve smyslu jejího využívání českým Senátem a případně další komorou českého parlamentu a případně dalšími institucemi.
Přestože se takto podpůrně ke schválení tohoto zákona vyjadřuji, zároveň považuji za důležité, abych tady připomněl a veřejně popsal situaci, ve které se dnes nacházíme. Takzvaný nový sbírkový zákon měl původně nabýt účinnosti 1. ledna 2020. Nakonec to dopadlo tak, že jeho účinnost by měla být od 1. ledna 2025. Nový sbírkový zákon kromě elektronické sbírky, která nějakým způsobem funguje, já se tím, jak dnes funguje, nechci zabývat, obsahuje tzv. eLegislativu, což je elektronická tvorba práva. To by znamenalo, pokud by zákon začal platit, myslím tím ten nový sbírkový zákon, že by nebylo možné projednávat legislativu a návrhy zákonů jiným způsobem než tak, že by pozměňovací návrhy, stanoviska k nim a další související dokumenty nebylo možné projednat, pokud by nebyly zapracovány do elektronického systému, kterému se říká eLegislativa. Pokud by se tak mělo stát, nejde to udělat bez toho, aniž bychom novelizovali jednací řád Senátu. Návrh novelizace jednacího řádu Senátu my tady máme od 23. května roku 2022. Tu novelizaci jsme zatím neschválili. Důvod je velmi jednoduchý. Spočívá v tom, proto to tady dnes říkám, a jsem rád, že to pan ministr, byť to ode mě slyšel už neveřejně, uslyší i veřejně. Ten důvod spočívá v tom, že tak jak je dnes eLegislativa v té části, která se týká elektronické tvorby práva, nastavena, to paralyzuje činnost českého Senátu, resp. by to paralyzovalo činnost českého Senátu v tom smyslu, že by nebylo možné, abychom normálně fungovali, normálně předkládali návrhy pozměňovací, jak v rámci jednání výborů, tak v rámci jednání pléna, rovněž tak by došlo k tomu, že by se velmi zkomplikoval i způsob porovnávání zákonů v tom smyslu, jaký zákon sem přichází, jak se změnil oproti původnímu návrhu, který předkládala vláda, protože ty nástroje, které jsme požadovali, aby eLegislativa obsahovala, bohužel neobsahuje.
O těchto všech problémech jsem informoval pana ministra vnitra zhruba před rokem, 15. srpna 2023. Jenom tady odcituji část toho dopisu, resp. část textu z toho dopisu, který jsem tam napsal, a to je, že: Uživatelské prostředí té eLegislativy je nevlídné, editor je zastaralý a nastavení oprávnění, jak jsou nastavena, jsou nesmyslná a neumožňují, abychom fungovali. Říkám to tady schválně proto, abychom si uvědomili, že pokud dnes dochází k posunu platnosti, pardon, účinnosti této sbírky od, tuším, 15. ledna 2026, že nemáme příliš mnoho času na to, abychom ten systém změnili tak, aby byl pro Senát využitelný a funkční. V dnešní době tomu tak není. Není pro Senát přijatelné, pokud chce dál plnit svoji roli, aby s eLegislativou v té podobě, jak je dnes připravena, v té oblasti elektronické tvorby práva, pracoval. Mám pocit, že to platí i pro jiné instituce.
Další věc, která je navíc, také ji tady řeknu, jak chceme v rámci projednávání zákonů a obecně byrokracie zjednodušovat, tak pokud bude eLegislativa zavedena v té podobě, jak je dnes připravena, bude to znamenat, že organizační odbor a další odbory Senátu budou muset používat dva systémy, ten stávající a ten nový, který přijde, který bude vyžadován novým sbírkovým zákonem, protože budeme muset elektronickou tvorbu práva realizovat prostřednictvím tohoto systému, s tím, že tam všechny informace, které potřebujete pro to, abyste mohli projednávat zákony na výborech, komisích a plénu, nebudete mít, tzn. budeme je stahovat ještě z dalšího současného platného systému. Takový je stav.
Ještě jednou velmi podporuji to, abychom posunuli platnost nového sbírkového zákona v oblasti elektronické tvorby práva, eLegislativy, od 15. ledna 2026, zároveň velmi apeluji na ministerstvo vnitra, abychom co nejdříve ty věci dali do pořádku takovým způsobem, aby digitalizace pomáhala, nikoliv škodila, aby se spíše pomocí digitalizace věci zjednodušovaly, nikoli stávaly složitějšími.
Děkuji za pozornost.