Čeští politici se v poslední době vydávají do Afriky stále častěji. Je za tím snaha získat na kontinentu ztracený vliv a konkurovat soupeřům. Čína, Rusko ale i Írán tam hledají „přátele“ a nerostné suroviny. O české pozici se Voxpot bavil s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.
Na africký kontinent se v poslední době vydává stále více politických představitelů. Po desetiletích útlumu českých aktivit v tomto regionu – což znamenalo pošramocení dlouho budovaného obrazu – se Česko snaží do Afriky vrátit.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil při cestě z Afriky Voxpotu prozradil, že jde o domluvu nejvyšších ústavních činitelů. „Jsme dlouhodobě dohodnutí, že tam zvýšíme naši aktivitu,“ řekl v rozhovoru při zpátečním letu.
Vystrčil byl na návštěvě Zambie, jež patří v rámci zahraniční rozvojové spolupráce mezi šest prioritních zemí Česka ve světě. Navázal tak na ministra zahraničí Jana Lipavského, který tam byl loni v červnu. Na rozdíl od něj se Vystrčil ale také sešel s prezidentem Zambie Hakaindem Hichilemou.
Těsně po společné schůzce mluvil před podnikateli o konci nevýhodného prodávání nerostných surovin za nízké ceny. Zambijské podnikatele však povzbudil ve spolupráci s jejich českými protějšky.
S předsedou Senátu jsme se bavili mimo jiné také o tom, jakou roli se snaží Česko v Africe hrát a zda dokáže vzdorovat obří Číně. Řeč přišla i na pomalost Evropské unie a dotaz, jestli není Česko jen další zemí, která chce Afriku vydrancovat.
* Proč předseda Senátu České republiky letěl do Afriky?
Cesta byla na základě koordinace české zahraniční politiky. Afriku teď dva roky nazpátek navštěvovali poměrně významní političtí představitelé. Souvisí to s naší strategií, kterou nyní v zahraniční politice vůči subsaharské Africe a celkově Africe máme. Na poměrně dlouhou dobu jsme tam omezili svoji aktivitu a toho samozřejmě využili konkurenti, zejména Čína.
Ztratili jsme tak do jisté míry velmi dobré základy, které jsme tam měli od první republiky. Jedním z cílů cesty do Zambie bylo dosáhnou toho, abychom se na kontinent vrátili. A to jako aktivní členská země Evropské unie.
* S vámi a dalšími senátory letěli také podnikatelé…
Chceme se tam vrátit i po podnikatelské stránce. Tenhle termín návštěvy jsme vybrali kvůli EU-Zambie byznys fóru, které bylo o těžebním průmyslu. Toho jsme využili.
* Podnikatelé ze Zambie mi říkali, že českou politickou delegaci vnímají jako možnost k navázání kontaktů s českými protějšky. Bylo vaší rolí propojit a zaštítit české firmy?
Dostat se v Africe do podnikání bez podpory a bez záruky státu je velmi obtížné. Na druhé straně totiž nejsou peníze. Ideální to je proto s nějakou státní zárukou nebo dotací. Nicméně právě v Zambii je velmi perspektivní trh. Nachází se tam kritické nerosty. Ty jsou důležité po bezpečnostní i komerční stránce.
Všichni podnikatelé tam několikrát vyzývali, abychom jako Evropská unie a jako Česká republika tento ten typ byznysu více podpořili, protože se to může jedině vyplatit. Číňané tam nejsou pro nic za nic. Investují, aby v budoucnu významně vydělávali. A hlavně na kontinentu získávají další a další vliv.
* Prezident Zambie Hakainde Hichilema na byznys fóru říkal, že již nechtějí prodávat nezpracované suroviny, ale hledají přidanou hodnotu. Zmínil také, že už nechtějí prodávat levně. Podporujeme je i v tomto směru?
Řekl bych, že prezident Hichilema mluvil nejen k podnikatelům z EU, ale zejména k těm z Číny. To, že chtějí, aby rudu zpracovávali přímo v Zambii, je logické. Brusel chce tyto aktivity podporovat. Naším zájmem totiž je, aby Zambie prosperovala a byla stabilní zemí, bude tak dobrým partnerem. Navíc stabilita umenší i nebezpečí migrace do Evropy. Osobně jsem přesvědčen, že země by mohla být příklad pro ostatní státy Afriky. A to v tom, jakým způsobem se chovat ke svému bohatství a potenciálu, aby to pro ně bylo výnosné.
* Nejsou pro Evropu slova zambijského prezidenta – a nejen jeho – spíše hrozbou?
Nemyslím si, že má toto Evropa vnímat jako nebezpečí. Prvoplánově tam jít za tím, že něco vytěžíme a odvezeme, se nemůže dlouhodobě vyplatit. V Zambii pak pro Česko vidím velkou příležitost mimo jiné v zemědělství. Je to něco, co umíme, zároveň v tomto odvětví v zemi pracuje 80 procent obyvatel.
voxpot.cz | Rubrika: Politika | Autor: Filip Brychta
Odkaz na článek a pokračování.