Do žďárské tragédie vnikla politika. Příprava na volby?

06.11.2015

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 13 | autor: Jiří Bárta


Bude otec zavražděného studenta Kamil Vejvoda lídrem komunistů v krajských volbách?

Jako známá tvář a okresní předseda není bez šancí. Komunisté žďárskou tragédii zpolitizovali.

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Případ zavražděného studenta Petra Vejvody se posunul do politické roviny. Vše odstartoval výrok Miloslava Ransdorfa.
Komunistický europoslanec v úterý na svém webu vyčetl politikům a novinářům, že v souvislosti s udělením Medaile za hrdinství in memoriam před týdnem nezmínili, že otec hrdiny, který šel bránit napadenou spolužačku, je šéf okresního výboru KSČM ve Žďáře nad Sázavou. „Bylo to zbytečné, nemusel to hrát tímhle směrem. Nebyl důvod to zmiňovat a nějak zviditelňovat, protože pan prezident oceňoval šestnáctiletého kluka, ne mě. Pan Ransdorf nám jako rodině tímhle výrokem určitě nepomohl,“ reagoval na dotaz MF DNES Kamil Vejvoda. Sám však celou kauzu ještě „vylepšil“. „Kdybych byl členem ODS, tak věřte tomu, že by se tohle nikdy nestalo, protože ten kluk by byl úplně jinak vychovávaný,“ citoval Vejvodu Blesk.cz.
V rozhovoru pro MF DNES potvrdil, že svůj výrok myslel vážně. Zároveň ho upřesnil. „Myslel jsem to tak, že komunisté mají víc sociálního cítění, pohybujeme se mezi staršími nebo sociálně slabšími lidmi,“ vysvětluje Vejvoda. K pomoci ostatním prý Petra směřovalo i to, že jeho matka pracuje ve zdravotnictví. „Je úplně jedno, jestli je člověk třeba věřící a chodí do kostela, nebo ne. Záleží na tom, jestli je slušný, nebo grázl. Stejně jako může být slušný komunista a grázl komunista,“ uvedl Vejvoda.
Paradoxní je fakt, že Vejvodův švagr byl aktivním členem žďárské ODS a pracoval jako asistent europoslance Ivo Strejčka. „Co by mi na to švagr řekl? Asi bychom se natvrdo pohádali,“ neskrývá Vejvoda.
Krajský předseda občanských demokratů Miloš Vystrčil nejdřív váhal, zda bude na výroky komunistů vůbec reagovat. „Tyhle věci se z tohoto úhlu pohledu vůbec nedají hodnotit. Říci, že člen jedné strany vychovává lépe než člen jiné strany, je velmi zvláštní,“ řekl senátor Vystrčil s tím, že využívat neštěstí rodičů a zatáhnout případ do politické roviny nesvědčí o „morální zdatnosti“ Miloslava Ransdorfa.
Celý případ nabírá na zajímavosti tím, že za rok v říjnu budou voliči vybírat nové vedení kraje. A Kamil Vejvoda má jako okresní šéf strany a „známá tvář“ solidní šanci proniknout na jedno z prvních míst na kandidátce.
V minulých krajských volbách kandidoval jako číslo čtrnáct. Komunisté získali silný mandát, díky bezmála 20 procentům hlasů obsadili jedenáct křesel.
Troufl by si Vejvoda po čtyřech letech na post lídra? „Máme jiné osobnosti s většími zkušenostmi. Sám od sebe se nikam tlačit nebudu,“ říká opatrně. Strana uzavře krajské nominace v únoru, ale už v prosinci si žďárští komunisté vyberou svoje favority.
Vejvodovi kolegové zůstávají při zemi. „Pan Vejvoda je sice svým způsobem populární, ale toto není dobrá popularita,“ tvrdí krajský předseda KSČM Pavel Kalabus. Zároveň si není jist, zda by Vejvoda zvládl aktivní předvolební kampaň a případnou pozici po svém zvolení. „Všechny ty události za poslední rok se silně podepsaly na jeho zdravotním stavu. Myslím, že by se na to necítil a že by chtěl zůstat nejraději v klidu,“ dodal Kalabus.
Ani komunistický předseda finančního výboru zastupitelstva Kraje Vysočina Milan Plodík by současné zviditelnění Kamila Vejvody s volbami nespojoval. „O takovou popularitu by zcela jistě nikdo z nás nestál,“ prohlásil. Jak ale dodal, s Vejvodou se do vrchní poloviny krajské kandidátky počítá.
Sám Vejvoda chce dál bojovat za to, aby se legislativně změnila léčba psychiatrických pacientů a byli i v ambulantní péči více pod kontrolou. „Nechci, aby takovou zkušeností prošel ještě někdo další,“ uzavírá.

Kdybych byl členem ODS, tak věřte tomu, že kluk by byl úplně jinak vychovávaný.

Kamil Vejvoda

Přílohy