Nabízíme jako předsedu Kuberu a Horníka, říkají nejsilnější senátní kluby. Prioritou je ale dohoda, dodávají

06.11.2018

echo24.cz | Rubrika: Domov, Krátké zprávy | Strana: 0 | autor: Petra Kašpárková 


Jaroslav Kubera, Jan Horník, Václav Hampl, nebo někdo jiný? Na tom, kdo by měl stát ve vedení horní komory parlamentu, se politici stále neshodli. Další kolo vyjednávání je na programu tento týden, senátorské kluby by se poprvé měly sejít v úterý. Rozhodování o tom, kdo bude po další dva roky zastávat druhou nejvyšší ústavní funkci, komplikuje i skutečnost, že si post kvůli těsnému rozložení sil může nárokovat hned několik uskupení – kluby ODS a hnutí STAN mají shodně po 18 senátorech, mluví se i o kandidátovi KDU-ČSL.

O konečném rozložení sil v horní parlamentní komoře nebylo dlouho jasno ani po zveřejnění výsledků říjnových voleb. Nejpočetnější klub tehdy mohly mít jak ODS, tak i STAN a KDU-ČSL. Senátoři zvolení jako nezávislí, kteří se rozhodli do některého z klubů vstoupit, situaci vyřešili pouze zčásti – v Senátu nadále zůstaly dva nejsilnější kluby. Politiky tak čeká další kolo vyjednávání.

Dohoda ODS a STAN?

Všechny strany se shodují, že klíčová je dohoda dvou nejsilnějších klubů - ODS a STAN. K té však zatím nedošlo. „Postupně jednáme se všemi kluby. V tuto chvíli není uzavřena s žádným klubem žádná pevná dohoda o tom, že by podpořili našeho kandidáta,“ řekl pro deník Echo24 předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. „Prioritně bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo domluvit se na společném kandidátovi se stejně silným klubem Starostů a nezávislých,“ uvedl. „První naší prioritou je zkusit se domluvit mezi sebou. Pokud se to nepodaří, tak samozřejmě se může stát, že budou oba navržení jako kandidáti na předsedu Senátu,“ uvádí Miloš Vystrčil s tím, že by se v takovém případě bylo rozhodnutí zcela ponecháno na rozhodnutí formou tajného hlasování na plénu.

„Samozřejmě každý senátorský klub si přeje, aby to byl jejich kandidát, my bychom byli rádi, kdyby to byl Jaroslav Kubera. Pokud se to nepodaří, tak potom bude záležet i na podpoře dalších senátorských klubů,“ dodává Vystrčil.

Podobný postoj zastává i kandidát Starostů a předseda senátorů strany Jan Horník. „To by bylo úplně nejlepší, kdybychom se byli všichni schopní domluvit na jednom kandidátovi, jako to bylo před dvěma či čtyřmi roky u Milana Štěcha. Nejsme nakloněni oné bojové volbě,“ řekl deníku Echo24 Jan Horník. „Pokud se strany nebudou umět dohodnout, asi budou stavět své kandidáty,“ dodává. „ODS striktně trvá na svém kandidátovi. A protože my jsme stejně silní, tak momentálně na tom jednom kandidátovi trvají i

Starostové a nezávislí s tím, že jinou variantu strany prozatím nepřipouštějí. „Zatím tady není žádná třetí varianta, že by se strany uměly dohodnout na někom úplně jiném odjinud.“ vysvětluje Jan Horník.

Část ANO pravděpodobně pro Kuberu

Členové dalších senátních klubů jsou zatím zdrženliví. „Zatím čekáme, jestli bude nebo nebude dohoda,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda senátorů ČSSD Jiří Dienstbier. „Předpokládám, že by bylo dobré, aby se dohodly především nejsilnější kluby, tedy ODS, Starostové a nezávislí, případně i lidovci, kdo z nich bude nominovat kandidáta na předsedu Senátu,“ dodal Dienstbier. „Pokud dojde k dohodě, tak předpokládám, že bychom ji podpořili,“ uvedl Jiří Dienstbier s tím, že klub ČSSD nebude mít závazné hlasování. „Takže je to i na každém senátorovi,“ upřesnil místopředseda klubu.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík v neděli v České televizi naznačil, že se někteří senátoři ČSSD a hnutí ANO již domluvili s ODS na podpoře Jaroslava Kubery. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil uvedl, že zatím k žádným konkrétním dohodám nedošlo, část senátorů ANO a ČSSD však s největší pravděpodobností Kuberu podpoří. „Za sebe jsem měl dobrý pocit z těch jednání, která jsme vedli se senátorským klubem ANO, nějaká, ne úplně početně jasná podpora Jaroslava Kubery by mohla být i od některých senátorů zvolených za ČSSD,“ přibližuje průběh dosavadních jednání Miloš Vystrčil.

Vystrčilova slova potvrzuje místopředseda senátorů ANO Jaroslav Větrovský. „Nemám mandát hovořit za klub, ale za sebe budu s největší pravděpodobností volit pana senátora Kuberu,“ uvedl pro Echo24 místopředseda senátorského klubu ANO Jaroslav Větrovský. „Vím, že někteří kolegové pana senátora Kuberu volit budou, a vím, že někteří s ním mají problém,“ dodal Větrovský. Odmítl však, že by za pravděpodobnou podporou Jaroslava Kubery stála snaha získat posty ve vedení sněmovny. „Proto říkám, že ani nevím, zda ho celý klub bude podporovat,“ uvedl senátor.

Nemožnost projednat zákony

Senátoři budou kromě vysoké ústavní funkce rozdělovat také další klíčové posty. „Pak je také hlavní, aby se nám podařilo dohodnout na rozdělení celé struktury Senátu, obsazení těch výborů, komisí a podvýborů, protože to hlavní, co bychom měli sledovat, je to, aby ten Senát plnohodnotně fungoval,“ řekl deníku Echo24 předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. S tím souhlasí i ostatní představitelé senátorských klubů – podle Jana Horníka z klubu hnutí STAN je ustavení vedení horní komory klíčové i pro schvalování zákonů.

„Pokud by se nám 14. nepodařilo vedení zvolit, tak se nám stane, že bychom ani nemohli jednat o programu Senátu. A jsou tam zákony poslané z Poslanecké sněmovny, a to by nebyl dobrý signál ani ven na veřejnosti. Pokud bychom odkládali volby do orgánů, nemohli bychom hlasovat o zákonech,“ dodává Jan Horník.

Bez šancí však není ani třetí kandidát, o kterém se v souvislosti s vedením senátu mluví. Kandidátovi lidovců Václavu Hamplovi deklaroval podporu klub Senátor 21, který je tvořen šesti senátory. „Jednání probíhají, to hlavní bude zítra a ve středu. ODS i STAN si trvají na svých kandidátech, takže nechtějí společného kandidáta. Je tedy otázka, jestli budeme získávat podporu, nebo se dohodneme,“ řekl předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar pro deník Echo24 s tím, že klíčové pro rozhodnutí bude jednání stranického klubu.

Kromě senátorských klubů ODS, hnutí STAN, KDU-ČSL, ČSSD, ANO a hnutí Senátor 21 bude při hlasování záležet i na hlasech čtyř nezařazených senátorů – Jiřího Cieńciały, Jaroslava Doubravy, Pavla Fischera a Jitky Chalánkové.

článek na webu

Přílohy