Jihlavský deník | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 5 | autor: Jana Kodysová
Žádné cinkání klíčů a transparenty, které staronový hejtman Kraje Vysočina pamatuje z první volby v roce 2008, se včera nekonalo
Jihlava – Jiřímu Běhounkovi (za ČSSD) se včera jako prvnímu hejtmanovi Kraje Vysočina podařilo obhájit svůj post. To, co před ním nedokázal František Dohnal ani Miloš Vystrčil (ODS), zvládl včera staronový hejtman s přehledem. Na svou stranu získal 34 zastupitelů, proti jich bylo pouze sedm. Veřejnou podporu mu vyjádřila překvapivě i opoziční ODS, ruku pro něj nezvedli jen lidovci.
„Jiří Běhounek, byť je nestraníkem, reprezentuje vítěznou stranu, a ta se rozhodla spolupracovat s nedemokratickou stranou. Nemohli jsme pro něj zvednout ruku,“ odůvodnil postoj KDUČSL zastupitel Václav Kodet. Ostřílený lidovecký politik také podotkl, že se mu ani v nejmenším nelíbil způsob povolebního vyjednávání, který také velkou měrou přispěl k finálnímu postoji strany při hlasování o hejtmanovi.
Zatímco do volby hejtmana se plný balkon lidí v jednacím sále spíše nudil, diskuse kolem radních byla o poznání živější. ČSSD navrhla všech devět radních ze své strany. Opozice tvrdě kritizovala rozhodnutí ČSSD vládnout s podporou komunistů. Nejhlasitěji byl slyšet exhejtman Miloš Vystrčil.
Při volbě radních se zvyšoval hlas
„ČSSD se rozhodla, byť měla možnost sestavit koalici se zástupci demokratických stran, vládnout menšinově. To znamená neprůhledně a s podporou někoho, aniž bychom věděli, jaké dohody se za tímto vládnutím skrývají,“ kritizoval nastolené spojenectví ČSSD s KSČM senátor a krajský zastupitel za ODS Miloš Vystrčil.
V podobném duchu vystoupil v bezmála hodinové diskusi ohledně složení krajské rady také politický matador KDUČSL Jan Kasal. „Jsem z toho zmatený. Na jedné straně jste se dohodli s komunistickou stranou na společném vládnutí, a na druhé straně jí přenecháváte kontrolní pravomoci. Tak jak to tedy je?“ Ptal se přítomných zastupitelů za ČSSD Kasal.
Náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) na to reagoval slovy, že zatím nikdo o obsazení funkcí v kontrolním a finančním výboru nerozhodoval. Ani kritiku od bývalého hejtmana také nenechal bez povšimnutí. „Menšinová vláda byla v uplynulém období dostatečně průhledná. Práce této vlády byla ostatně oceněná i voliči v uplynulých volbách,“ uvedl Novotný.
Komunisté se ústy Jana Slámečky bránili vyjádřením, že nejde o tiché spoluvládnutí, protože už před čtyřmi lety za účasti kamer novinářů podepsali veřejný dokument. Navíc si jsou prý se sociálními demokraty nejblíže programovými prioritami.
Nové složení krajské rady nakonec prošlo 26 hlasy, proti byli opět lidovci, ke kterým se přidala ODS a Ladislav Jirků z TOP 09.
Nově zvolený hejtman k uplynulé čtyřleté práci podotkl, že je vidět, že voliči práci kraje ocenili. „Veřejnost dala jasně najevo, že chce vidět prvně práci a potom teprve politikaření. Jedině tak se nám společná práce bude dařit,“ má jasno v prioritách práce na kraji Jiří Běhounek.
Obhájení postu bere jako vyznamenání čtyřleté práce v těžkých ekonomických podmínkách. K diskusi ohledně radních pronesl: „Před čtyřmi lety byla situace mnohem dramatičtější. Veřejnost tu tehdy měla transparenty a zvonila klíči. Průběh letošní volby považuji za mnohem klidnější,“ řekl po skončení zastupitelstva Běhounek.
Ten byl stejně jako po krajských volbách, tak i při svém znovuzvolení myšlenkami v nemocnici. „Ještě ráno jsem byl v ambulanci, takže jsem přišel na zastupitelstvo plný sil a v jiných myšlenkových sférách,“ dodal s úsměvem Jiří Běhounek, který kromě hejtmanských povinností zvládá práci na ortopedii v pelhřimovské nemocnici.