Třebíčský deník | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | autor: Kamil Černý
Kapalinové a vzduchové filtry budou u Nové Vsi vystaveny extrémním zátěžovým testům
Nová Ves – Po zářijovém představení nové výrobní haly se včera slavnostně otevřelo vývojové středisko. Práci u společnosti Mann Hummel tím získalo několik techniků. Jde o investici za 270 milionů korun, kterou k Nové Vsi poslalo německé vedení koncernu.
„Vypadá to, že stále jenom slavíme,“ glosoval druhé slavnostní otevírání během posledního čtvrt roku jednatel Mann Hummel Service Richard Auer. „Zdání ale v tomto případě klame. Za novým kabátem je skryto obrovské úsilí, za které patří velké díky zaměstnancům, majitelům společnosti, veřejné správě i CzechInvestu, díky kterému můžeme na vývojové oddělení vyčerpat dotaci až do výše padesáti milionů korun,“ podotkl. Nová zkušebna vzduchových i kapalinových filtrů v Nové Vsi patří ve střední Evropě k ojedinělým zařízením. Z pohledu vládní instituce CzechInvest a jejího ředitele Ondřeje Votruby, je Mann Hummel dokonalým partnerem. „A to nejen pro nás, ale samozřejmě i pro stát,“ zdůraznil. „Jste tady dvacet let, navíc v regionu, ve kterém je značná nezaměstnanost, a odvedli jste zde obrovský kus práce. Stát musí být rád, že tady jste, důkazem toho je finanční podpora, kterou ale osobně chápu jako zcela samozřejmou,“ poznamenal Votruba. Zkušební a zároveň vývojové středisko bude nejpozději během první poloviny příštího roku disponovat pětadvaceti speciálními přístroji v celkové hodnotě přibližně 75 milionů korun.
„Jsou to unikátní stroje dělané na zakázku s dodací lhůtou šest a více měsíců,“ upozornil vedoucí nového oddělení Jan Adámek, který je podle jednatele Auerera hlavním strůjcem realizace ojedinělého střediska.
„V minulosti se nám podařilo vytvořit tým, který je schopen vyrobit filtrační komponenty od A po Z, od dnešního dne jsme navíc schopni je sami otestovat, tedy provést zátěžové zkoušky,“ vysvětlil Adámek.
Technici podle něj trávili více času nad výkresy a měli jen malé možnosti, jak výrobky pro konečné spotřebitele vyzkoušet v praxi při plném zatížení a ověřit si jejich účinnost. „Nyní už si můžeme vše takříkajíc osahat a případně okamžitě opravit to, co bylo špatně navrženo. Týká se to vzduchových, palivových i olejových filtrů,“ upřesnil.
Ve zkušebně už v této době funguje několik přístrojů, které nové výrobky či prototypy vystavují mnohdy i extrémním podmínkám. Například teplotám pod minus čtyřicet stupňů Celsia, mechanickému zatížení při mimořádně nešetrné jízdě, kterou lze srovnat s opotřebením ve třech vojenských tancích zároveň, nebo zkoušce těsnosti za pomoci hélia.
Nové schopnosti české pobočky nadnárodního koncernu Mann Hummel ocenil i senátor Miloš Vystrčil. „Pokud někdo chce být úspěšný, musí věřit sám sobě, což v tomto případě platí. Stejně tak i to, že zaměstnanci musí věřit svému okolí a vedení. Ještě k tomu musí lidé z regionu věřit firmě, že pracovní místa udrží a že jen tak neodejde. Navíc je k tomu všemu důležitý nejen mozek, ale také srdce,“ poznamenal Vystrčil.
V servisním oddělení společnosti na Třebíčsku pracuje aktuálně 185 zaměstnanců, do roku 2018 by se jejich počet měl navýšit až na 320. V Mann Hummel Service a výrobním Mann Hummel (CZ) dnes pracuje přes 1100 lidí.
Mann Hummel (CZ) a Service
Nadnárodní koncern, původem německou společnost zastupují v Česku dvě firmy. Už 20 let je to Mann Hummel (CZ) v Nové Vsi. Pod značkou Mann Filter se v ní ročně vyrobí přibližně 20 milionů filtrů pro automobilový a strojírenský průmysl.
Od roku 2007 působí u Nové Vsi také společnost Centrum sdílených služeb Mann Hummel Service, která poskytuje servisní služby pro 27 poboček koncernu ve 20 zemích světa, a to v 11 světových jazycích. Zabývá se účetnictvím, IT, personalistikou i nákupem.