Šéfové parlamentů Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se na dnešním jednání v Praze shodli, že Rusko je na Ukrajině agresorem, řekla po zasedání skupiny předsedkyně české Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Mrzí ji některé rozdílné postoje zemí skupiny ke konfliktu, ale také některá vyjádření vysokých představitelů států V4, která podle ní Ukrajině nepomáhají.
K jednání zemí V4 v pražském Lichtenštejnském paláci se připojil i předseda ukrajinské Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk. „Chceme, aby se Ukrajině co nejvíc efektivně pomáhalo na cestě ke spravedlivému míru,“ tlumočila Pekarová Adamová další společné stanovisko visegrádské čtyřky. Ostatní země vybízela k podpoře české iniciativy na získání další munice pro Ukrajinu, podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) projevuje o iniciativu zájem zhruba 15 zemí včetně Polska.
Pekarová Adamová kritizovala, že některá vyjádření lídrů V4 podpoře Ukrajiny nepomáhají. Narážela tak patrně na nedávnou kritiku postupu Evropské unie a NATO ze strany slovenského premiéra Roberta Fica, které byly velkým tématem i před úterním summitem předsedů vlád V4 v Praze. „I slova jsou určitou zbraní, měli bychom s nimi tak zacházet. Propaganda je součásti tohoto boje a my máme bojovat proti ní,“ řekla.
Vystrčil řekl, že shoda byla na podpoře Ukrajiny, podobně jako při jednání premiérů V4 ale vyplynulo, že shoda nepanuje na tom, jakou formu má podpora mít. „Jestli to má být humanitární podpora, podpora v rámci obnovy Ukrajiny, podpora uprchlíků nebo také vojenská formou dodávek zbraní a munice,“ uvedl.
Předseda slovenské Národní rady Peter Pellegrini zdůraznil, že Slovensko stojí od počátku na straně Ukrajiny a bude ji dál podporovat. „Na druhou stranu jsem v klidu a jasně řekl, že po dvou letech konfliktu a loňském roce, který představoval rok nejintenzivnější pomoci všech spojenců ukrajinské armádě, jsme dnes stále ve slepé uličce a řešení konfliktu není na obzoru,“ uvedl.
Vadí mu, že Slovensko čelí kritice za to, že ústy premiéra apeluje na mírové řešení konfliktu, i když Ukrajinu podporovalo od počátku všemi prostředky. „Uvědomujeme si, že mírové jednání nemusí být úspěšné, ale to zjistíme až tehdy, pokud se je pokusíme zahájit,“ zdůraznil. Válku na Ukrajině podle něj není možné vyřešit jen vojensky bez mírových jednání. „Jednat je v zájmu celého světa,“ dodal.
Stefančuk diskusi v Praze ocenil a označil ji za začátek sbližování stanovisek. „Není to tak, že by se za dva roky nic nezměnilo. Za dva roky jsme ukázali nejen to, že dokážeme čelit invazi, ale že máme vojenské úspěchy,“ uvedl. Poděkoval za podporu, bez které by to nebylo možné. Diplomatické řešení konfliktu podle něj existuje, jde o mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Na Ukrajině se bojuje o to, jak se bude vyvíjet lidství, řekl Stefančuk. Další pokolení budou žít v uspořádání vítěze konfliktu. „Proto je nutné, aby v tomto boji mezi diktaturou a demokracií zvítězila demokracie,“ zdůraznil.
Zpravodajství ČTK | 16:04