Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: Radek Laudin
JIHLAVA Už před třemi lety si dnešní místopředseda ODS a senátor Miloš Vystrčil začal povídat v úzké skupině přátel o tom, že by měl v Jihlavě vzniknout památník – jakási zhmotnělá vzpomínka na sametovou revoluci.
Vystrčil vzápětí oslovil sochaře Radomíra Dvořáka, aby popřemýšlel o podobě památníku. „Pan senátor se na mě obrátil s tím, že 17. listopadu bloudil po Jihlavě s kytičkou v ruce a neměl ji kam položit. Proto se rozhodl iniciovat v Jihlavě vznik památníku,“ vzpomíná Dvořák. Nápad na podobu sochařského díla ale několik měsíců nepřicházel. Pak se sochař s politikem sešli v brodské hospodě U Hnáta. „Tam pan Dvořák přinesl nápad použít motiv klíčů spojených obručí s nápisem ‚Nechť pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí‘ a přívěskem v podobě ‚Havlova‘ srdíčka. Nápad se nám zalíbil,“ popisuje Vystrčil.Zvonění klíči bylo typickým fenoménem demonstrací v roce 1989.
Shánění sponzorů a přípravné práce ale postupovaly pomalu. Tak padl loňský termín odhalení k 25. výročí listopadových událostí. Nyní se už v celé věci angažuje Spolek pro navrácení sochy T. G. Masaryka do Jihlavy. Slavnostní odhalení „klíčů“ se plánuje na letošního 17. listopadu v novém parku blízko Vodního Ráje. Památník bude více než dvoumetrový.
Umístění u bunkru v polích nedaleko Pístova nevyšlo „Loni v listopadu jsme to lidem řekli a slíbili, že do roka bude pomník. Tak děláme, co můžeme. Generálního sponzora máme,“ potvrdila za spolek Marie Bohuňovská.
Původně zvažovaná lokalita v polích blízko Pístova, kde je dodnes bunkr na návrší, byla zamítnuta. Nevede tam totiž žádná oficiální cesta, pouze vyšlapaná pěšina.
Do prostoru nedaleko akvaparku, kde bude socha klíčů, se předem naveze ornice a oseje tráva.
„V území se zatím nebudou dělat chodníky. Až podle toho, jak si lidé vyšlapou pěšiny a jak moc budou využívané se bude uvažovat o pozdějším zpevnění povrchu nebo dlážděném chodníku,“ přiblížil mluvčí radnice Radek Tulis.
Místo bude mít podle něj přírodní charakter. „Prostor je součástí biokoridoru. Požadavek je, aby byly zachované tůně, ve kterých už nyní žijí čolci. Zeleň v tomto místě bude pestřejší. Pro méně frekventovaná místa se budou vybírat trávy pro takzvanou motýlovou louku,“ doplnil Tulis.
Použije lanovou pilu Členové jihlavského spolku podle Dvořáka pozitivně ovlivnili finální podobu díla. Sochař zajišťuje výrobu, kterou vyjednal ve společnosti Granit Lipnice. Ta udělá část prací sponzorsky. Technologem projektu je majitel firmy Zdeněk Knedla. „Termín odhalení – letos 17. listopadu – je reálný,“ potvrdil Radomír Dvořák.
Spolupráci s firmou si pochvaluje. „Zjistil jsem, jak je to skvělé, když má sochař vedle dláta a paličky k dispozici výrobní halu, stroje na obrábění žuly a skvělé lidi,“ popisuje. Klíče pro Jihlavu jsou navrženy pro výrobu lanovou pilou a kotoučovými pilami se sochařským doladěním. „Bude to stopa naší doby, využití moderních technologií zpracování kamene, nóbl design žuly za velmi přijatelnou cenu,“ dodal sochař.
Podle Miloše Vystrčila si Jihlava památník zaslouží. „Více než pětadvacet let od sametové revoluce a po odchodu našeho prvního českého prezidenta, Václava Havla, je odpovědné a správné, aby krajské město mělo místo, kde si tak významnou událost a tak významnou osobnost budeme moci připomínat,“ nepochybuje senátor.