Jihlavský deník | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 8 | autor: Reportéři Deníku
ČSSD s komunisty by podle posledního průzkumu už nemusely mít v krajském zastupitelstvu většinu. To dává šanci ostatním stranám
Vysočina – Průzkum společnosti SANEP, zveřejněný rok před krajskými volbami, které proběhnou na podzim 2016, naznačuje, že by mohla skončit osm let trvající jednobarevná vláda ČSSD. Pokud by volby dopadly tak, jak tvrdí tento průzkum, získala by ČSSD spolu s partnerskou KSČM jen 22 zastupitelů. Přišla by tak o většinu v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu. ČSSD však zatím starosti neprojevuje. „V současné době máme na kraji sedmnáct křesel a rádi bychom je obhájili. Osobně si myslím, že úspěchem bude i to, kdybychom jich získali patnáct,“ říká k výsledkům průzkumu krajský předseda ČSSD Petr Krčál.
Obavy nemá ani z případné budoucí koalice: „Do koalice půjdeme s kýmkoliv, počítá se s každou variantou, která bude po volbách možná.“ Pokud jde o kauzu radního Libora Joukla, ta by podle názoru Petra Krčála neměla straně v krajských volbách uškodit. „Necháváme spravedlnosti volný průběh. Rozhodne soud, zatím žádné soudní jednání neproběhlo. Pokud Libor Joukl nevyřeší kauzu tím, že bude osvobozen nebo že bude celý proces zrušen, tak na kandidátní listině nebude,“ ujišťuje předseda vysočinské ČSSD.
ANO hledá osobnosti
Představitele hnutí ANO na Vysočině aktuální předvolební průzkum potěšil. „Kdyby to dopadlo tak, jak naznačuje poslední průzkum, byl by to pro nás velice dobrý výsledek,“ komentoval model preferencí poslanec a předseda krajské organizace hnutí Josef Kott.
Druhého místa v průzkumu a takřka dvouprocentního náskoku před třetí KSČM si považuje. „Předstihli jsme dvě strany, KDUČSL a KSČM, které jsou právě tady na Vysočině dlouhodobě zakotveny, což je určitě úspěch,“ doplnil komentář. O pořadí při skutečných volbách na základě průzkumu spekulovat nechtěl, Kotta spíš zajímá procentuální volební zisk v souboji o vysočinské hejtmanství, který se odehraje za necelý rok. „Kdybychom překročili šestnáctiprocentní nebo sedmnáctiprocentní hranici, tak by to bylo velice slušné,“ poznamenal.
Největší tajenkou hnutí ANOje, kdo bude jejím lídrem pro krajské volby. Jeho osobnost může straně preference přidat i ubrat. Lídra pro krajské volby chce vysočinská organizace hnutí ANO představit do čtrnácti dnů. „Máme za sebou primárky, z nichž vzešlo nějakých deset patnáct osobností. Jméno lídra zveřejníme nejpozději do čtrnácti dnů,“ vzkázal za hnutí ANO Josef Kott.
KSČM: Náš tandem funguje dobře
Podobně jako ČSSD ani jejich partnera – KSČM – výsledky průzkumu příliš nezneklidňují. „KSČM má na Vysočině dlouhodobě nad 15 procent preferencí, přičemž v posledních krajských volbách získala dvacet procent voličů. Nyní je to kolem 15 procent, nikoliv z důvodů, že by nám voliči přestali důvěřovat, ale do hry o hlasy vstoupil další politický hráč, hnutí ANO, a tím se procenta všech politických stran zákonitě sníží,“ vysvětluje Milan Plodík, zastupitel za KSČM a předseda finančního výboru Kraje Vysočina. Podle něj stabilně vysoké preference levicových stran KSČM a ČSSD na Vysočině jsou důkazem, že lidé vnímají tuto levicovou spolupráci již druhé volební období velmi kladně. „To dává dobrý předpoklad, aby tento tandem mohl na Vysočině fungovat i po krajských volbách v roce 2016,“ je přesvědčen Plodík.
KDU: Je dobře, že neposilují extrémy
Zajímavě se na průzkum dívá čerstvý lidovecký kandidát na hejtmana Jaromír Kalina. „Z pohledu na graf tento průzkum nevypadá pro KDUČSL špatně, je na čem pracovat. Do voleb je dlouhá doba, může se stát na politické scéně cokoli. Rozdíl mezi ČSSD a hnutím ANO se ještě změní. Nemyslím si, že ve finále překročí některý z těchto subjektů 20 procent. Těší mne, že lidé na Vysočině nepodléhají xenofobii a Úsvit – ÚNK má v tuto chvíli zanedbatelné preference,“ popsal situaci Kalina.
Se svými výsledky je spokojeno také hnutí regionálních politiků Pro Vysočinu. Oproti červencovému průzkumu si hnutí polepšilo o desetinu na 7,8 procenta. Oproti volbám v roce 2012 je to však zlepšení o procento a půl. „My jsme hnutím složeným z nezávislých starostů a komunálních politiků a v zastupitelstvu jsme pouze se zavedenými stranami. Myslím, že vzhledem k tomu je to úspěch,“ myslí si krajská zastupitelka Pro Vysočinu a třebíčská radní Marie Černá.
Konkrétní cíle, jak by chtěla, aby hnutí ve volbách uspělo, prý zatím nemá. Uskupení Pro Vysočinu by však mohlo výrazně posílit jeho spojení s hnutím Starostové a nezávislí. To se v minulých krajských volbách spojilo sTOP09 a získalo dva mandáty. V roce 2016 však už s „topkou“ kandidovat nechce a předpokládá se, že se dá dohromady s některým ze sdružení nezávislých regionálních politiků.
Šanci dostat se do krajského zastupitelstva má i ODS. To před třemi lety volilo deset procent voličů a nyní by mu dalo hlas přes šest procent lidí. Krajský předseda ODS Miloš Vystrčil je přesvědčen, že strana má šanci získat více hlasů, než jí připisuje průzkum: „Rádi bychom zopakovali výsledek z před tří let. Náš druhý cíl je pak zabránit tomu, aby ČSSD s komunisty zopakovala své vládnutí potřetí.“ Podle Vystrčila by jeho strana určitě uvítala, a případně i podpořila, koalici bez závislosti na KSČM.
Veleba: Půjdeme nahoru jako prezident
Naopak zcela mimo průzkum skončila jediná celostátní strana, jejíž předseda je z Vysočiny, a to Strana Práv Občanů (SPO). PředsedaSPOJan Veleba k tomu říká: „Naše volební kampaň začne v po Novém roce, kdy se představíme voličům. V minulých krajských volbách jsme překročili čtyři procent a v těch příštích počítám s úspěchem, tedy přes pět procent. Potenciál na to máme. Teď pracujeme na kvalitních kandidátech, které nabídneme voličům na Vysočině, a jsem si jist, že půjdeme nahoru. Podobně jako jde nahoru prezident Miloš Zeman.“
***
Hanzl: Je to na věčné časy
Jihlava – O rozpadu dvojbloku ČSSD a KSČM má pochybnosti jihlavský sociolog Daniel Hanzl. Co podle vás bude hlavním tématem krajských voleb? Je to trošku předčasné, záleží na situaci. Netuším, co bude za jedenáct měsíců. Teď přišla Paříž, ale během 11 měsíců může přijít něco dalšího. Pokud se mě ptáte teď, tak odpovídám, že kdo zvládne téma o problematice uprchlictví, migrace, rasismu nebo nacionalismu, bude mít vyhráno. Kampaň bude startovat v létě, některá témata zůstanou stejná jako u každých voleb. Levicový blok sází na sociální jistoty, jako jsou důchody, naopak pravicové strany vytáhnou akcent na rodinu, samostatnost, konkurenceschopnost, svobodu… Je pravděpodobné, že se spojenectví ČSSD a KSČM na Vysočině rozpadne? Myslím, že je to na věčné časy. Ale podle mě je to nemorální. Nicméně dají tak dohromady slušnou sílu voličů. Tenhle dvojblok nikdo nevyšachuje. Čím míň lidí jde volit, tím více stoupají hlasy levicovým stranám. Jenom je otázka, do jaké míry se ČSSD podaří zvládnout náměstka Joukla a křupanství hejtmana Běhounka. Tento buranovský styl je ale pro mnoho lidí lukrativní. (dk)