Jednání senátorů a poslanců o podobě volebního zákona přineslo shodu na základních principech

25.02.2021

senat.cz | 13:59 | Autor: Sue Nguyen 


Jednání ve Valdštejnském paláci, kterého se účastnily politické špičky z horní i dolní komory českého parlamentu, přinesla podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila shodu na základních principech, na nichž by mohl být postaven nový volební zákon. Přístup zákonodárců byl podle něj velmi konstruktivní.

„Tím prvním, na čem jsme se shodli, s tím, že někteří tento návrh akceptovali a jiní ho prosazovali, bylo, že volební zákon bude obsahovat 14 volebních krajů. Druhá věc je, že ve volebním zákoně budou přítomny načítací klauzule,“ shrnuje Miloš Vystrčil. „S velkou pravděpodobnosti ty hranice, vedle pětiprocentní vstupní hranice pro jednu stranu, budou dvě. Jak budou vysoké, je věc dalších jednání.“

Předseda Senátu dále akcentuje důležitost urychleně podniknout konkrétní kroky v rámci legislativního procesu. „Poslanecká sněmovna ústy pana předsedy Vondráčka přislíbila, že udělá vše pro to, aby to bylo co nejdříve. Na druhé straně jsem pochopil, že definitivní dohody ještě uzavřeny nejsou. Senát bude trpělivě čekat, nikoliv však se založenýma rukama, ale spíše zakleknuti v blocích,“ dodává Vystrčil a poukazuje na to, že na programu aktuálně probíhající schůze Senátu je již nyní zařazen senátní návrh volebního zákona.

Také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček oceňuje, že debata v Senátu se nesla v konstruktivním a odborném duchu, a to i v případech, kdy zákonodárci zvažovali více možností. „Trošku mě mrzí, že debata o jednom volebním obvodu vlastně padá, protože je ta nejspravedlivější ze všech v rámci poměrného volebního systému. Několik stran v Poslanecké sněmovně tuto myšlenku připouští, ale zároveň si řekly, že jestliže je postoj Senátu tak jednoznačný, asi nechtějí tu debatu otvírat, tak zkrátka půjdeme tou cestou čtrnácti obvodů. My se prostě musíme a chceme se domluvit,“ říká Vondráček.

Parlamentního setkání se zúčastnili zástupci širšího vedení Senátu a Poslanecké sněmovny, předsedové senátorských a poslaneckých klubů a předsedové ústavně-právních výborů a ústavních komisí obou komor parlamentu. Přítomni byli rovněž zástupci Ministerstva vnitra.

 

Odkaz na článek.