Jihlava stojí proti Ostravě. Bitva o důležitý úřad

30.01.2014

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: Michal Kolařík


Energetický regulační úřad, který má hlavní sídlo v Jihlavě, se má do dvou let přesunout do pobočky v Ostravě. Asi osmdesát úředníků jihlavského úřadu hledí s nejistotou do budoucna. Krajští politici vážně zpochybňují důvody stěhování.

JIHLAVA, PRAHA Zhruba osmdesátka zaměstnanců Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v Jihlavě nemá příliš klidné spaní. Důvodem jsou plánované změny předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové. Ta by chtěla do dvou let sídlo úřadu převést z Jihlavy do Ostravy, kde má dosud úřad jednu ze dvou poboček. Druhá je v hlavním městě. „Mezi zaměstnanci v Jihlavě je nejistota. Nikdo zatím neví, co to bude znamenat, je to všechno takové na vodě,“ řekl jeden ze zaměstnanců úřadu v Jihlavě, který si nepřál uvádět své jméno.
„Mění se administrativní sídlo a pracoviště v Jihlavě zůstane se stejným počtem lidí. Nikdo se nepropouští,“ uklidňuje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.
Do záměru se však vložil hejtman Vysočiny a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek. „Přesun sídla by přinesl podstatné komplikace, otřesy s dopady do profesních i osobních životů celé řady zaměstnanců úřadu,“ uvedl hejtman. Ten se kvůli uvažovanému přesunu sídla úřadu obrátil na ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Cieńciaľu.
Jaké jsou důvody k přesunu?
Vitásková zmiňuje například dobrou dostupnost Ostravy vlakem a také mezinárodní letiště, i pracovní sílu absolventů tamních univerzit. „V Ostravě je vysoká škola, která produkuje odborníky, máme tam mnohem větší šanci získat dostatek kvalitního personálu. Do Jihlavy se navíc nedá doletět ani vlakové spoje nejsou ideální,“ řekl mluvčí ERÚ Chvojka.
S tím však na Vysočině nesouhlasí. „Neznám lépe dostupné sídlo z jakéhokoliv místa v České republice, než je Jihlava. Domnívat se, že Ostrava je snáz dostupná, je bláhové a takto zvolená argumentace je zcela účelová,“ reagoval na argument Běhounek.
„Veřejný zájem na přesunu sídla není odůvodněný, podle mého názoru vůbec neexistuje,“ dodal. S hejtmanem souhlasí i primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).
„Jestliže je už v Jihlavě úřad etablovaný a je uprostřed republiky, přemísťovat ho na okraj není vhodné. Argument typu, že tam jezdí rychlý vlak, je úsměvný,“ řekl.
„A pokud mám přistoupit na argumenty tohoto typu, tak letos by se měl v Jihlavě otevřít vědeckotechnologický park se zaměřením na energetiku, v Třebíči je speciální střední škola pro energetiky a v Praze i Brně jsou vysoké školy se stejným zaměřením. V kraji také máme Jadernou elektrárnu Dukovany. Dvě letiště, v Brně a Praze, jsou z Jihlavy dostupná velmi rychle po dálnici,“ dodal primátor s tím, že kolem Jihlavy se plánuje vysokorychlostní železniční trať.
Do problému se chce vložit i senátor z Vysočiny Miloš Vystrčil (ODS). „Nejpozději v únoru bych se rád setkal s předsedkyní ERÚ. Chtěl bych se jí zeptat osobně, co ji k tomu vede. Nedovedu si představit, jaké důvody uvede, aby to mělo logiku,“ řekl.

Obavy z korupce i lobbismu

Hejtman Vysočiny se dokonce obává, že by mohla být ohrožena i nezávislost úřadu. „Sídlo úřadu nelze měnit podle toho, kde má vedoucí či jiný významný zaměstnanec úřadu bydliště, nebo podle jiného soukromého zájmu,“ naráží v prohlášení hejtman na fakt, že současná šéfka úřadu pochází z Ostravy. A nelíbí se mu ani způsob, jakým má ke změně sídla dojít.

» Pokračování na str. B2
» Pokračování ze str. B1

„Tato změna má být docílena vložením nepřijatelného přílepku novely energetického zákona,“ upozorňuje ve svém dopisu ministru průmyslu a obchodu v demisi hejtman Běhounek.
„Prozatím ještě nedošlo k uzavření připomínkového řízení k návrhu zákona, a proto se nemůžeme k návrhu zákona vyjadřovat,“ reagoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Filip Matys.
Uvažovaný přesun podle Běhounka vede i ke spekulacím, zda by nedošlo k ohrožení nezávislosti a nestrannosti úřadu a k vyšší hrozbě korupce. „A to díky koncentraci podniků významně se účastnících energetického trhu nebo jej v různých rolích ovlivňujících právě na Ostravsku,“ dodal hejtman. „ERÚ nemůže být ovlivněn tím, že sídlí v jednom městě s nějakými podniky. Jakoukoliv účelovost odmítáme. Nevidíme důvod, proč bychom měli účelově uvažovat o změně sídla,“ reagoval mluvčí ERÚ Chvojka. „Mrzí nás, že se pan hejtman neobrátil nejdříve na nás. Větší část jeho argumentů považuji za spekulace,“ dodal.

ERÚ chce rozšířit agendu

Do Ostravy se již podle Chvojky přesunula celá řada agend ERÚ. „Ty už podle našich stávajících regulí odtud vykonáváme,“ potvrdil.
„Naše agenda se neustále rozšiřuje a zvyšuje se počet činností, které musíme odvádět. ERÚ přibývají pravomoci, zvyšuje se jeho podíl na mezinárodním poli mezi evropskými regulátory a na to všechno je i třeba reagovat,“ dodal Chvojka. „Pokud by se ERÚ potřeboval rozrůst o další prostory, Jihlava jich má dostatek, které může nabídnout,“ reagoval primátor Jihlavy Vymazal.
„Argument, že Jihlava je zhruba uprostřed republiky u D1 a ERÚ komunikuje s celou řadou institucí rozesetou po celé republice, je platný i dnes. Nevidím důvod, proč by se měl úřad stěhovat,“ sdělil někdejší ministr Jaromír Schling, který sídlo v Jihlavě v době vzniku úřadu prosadil. Podle něj to mělo i ekonomický efekt. „V Jihlavě jsou například od Prahy nesrovnatelně nižší náklady na prostory a také mzdy,“ dodal.

***

„Sídlo úřadu nelze měnit podle bydliště vedoucího nebo podle jiného soukromého zájmu.“ Jiří Běhounek, hejtman a poslanec

Přílohy