Kdo bude novým předsedou Senátu?

19.10.2018

ČT 24 | 22:00 | Pořad: Události, komentáře


Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Senát, tak jak jsme ho znali v uplynulých dvou letech, končí. Třetině senátorů zítra vyprší mandát a už příští týden se ti nově zvolení zúčastní jednání klubů, nejsilnější z nich pak navrhne předsedu horní komory. Momentálně je to klub Starostů, šanci má ale ještě pořád i ODS, pokud se jí do jejích řad podaří získat dosud nezařazené nezávislé senátory.

Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu /ODS/
--------------------
Já z většiny těch jednáních, která vedu, mám dobrý pocit, ale že bychom se dostali k tomu, že jsme si podali ruku na členství v klubu, tak to zatím není.


Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Pořád ještě se může stát, že stejný počet členů budou mít nakonec tři senátorské kluby. ODS, Starostové a KDU-ČSL. V takovém případě by kandidáta na předsedu Senátu navrhla každá strana, Starostové si vybírají mezi Zbyňkem Linhartem a Petrem Holečkem a Jiřím Růžičkou, ODS počítá s Jaroslavem Kuberou a jasno mají i lidovci.

Petr ŠILAR, předseda senátorského klubu /KDU-ČSL/
--------------------
Právě při té shodě těch tří klubů, tak si myslíme, že by nemělo bejt teďka nějaký vyčkávání nebo nějaký zákopový pozice, ale navrhujeme, ať se rozhodne hlasováním, my samozřejmě ten návrh na předsedu na Václava Hampla podáme.

Jan HORNÍK, předseda senátorského klubu /STAN/
--------------------
S tím je spojeno hrozně moc, jako i v rámci změny osobního života toho případnýho předsedy nebo i místopředsedy, takže ty věci si musí ty lidi rozmyslet, musí se domluvit zejména doma s manželkama.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Diskutovat budeme s Jiřím Dienstbierem, senátorem ČSSD, dobrý večer.

Jiří DIENSTBIER, senátor /ČSSD/
--------------------
Hezký večer.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Jiřím Růžičkou, který v horní komoře zastupuje hnutí STAN, dobrý večer.

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
Dobrý večer.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
A v Českých Budějovicích je Ladislav Faktor, který se do Senátu dostal jako nezávislý, dobrý večer i Vám.

Ladislav Faktor, senátor /nestr./
--------------------
Dobrý večer, zdravím z Budějovic.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Pojďme se podívat jaké je současné rozložení, zopakujme si, senátních klubů nebo těch, které se rodí. Klub STAN tedy momentálně čítá 18 členů a je v tento okamžik nejsilnější, ODS jich má 16, KDU 15, ale ve hře je stále několik volných jmen. Včetně toho Vašeho, pane Faktore. Už jste se rozhodl, ke komu se přidáte?

Ladislav Faktor, senátor /nestr./
--------------------
Já jsem se ještě nerozhodl, hlavní důvod, proč jsem se ještě nerozhodl, je ten, že jsem byl zvolen jako absolutně nezávislý. V Senátu není mnoho lidí, jako jsem já, protože pokud se definuje nezávislost při zvolení senátora, tak většina takzvaně nezávislých senátorů je ve skutečnosti závislých na některé politické straně, ale já jsem zvolen jako čistě nezávislý kandidát.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
No a ke komu máte tedy nejblíž, názorově?

Ladislav Faktor, senátor /nestr./
--------------------
No, to je dobrá otázka. Já  jsem konzervativní člověk celým svým životem a tím pádem pochopitelně mám jako dlouholetý volič ODS blízko k ODS, takže vyjednáváme.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
A jednáte ještě s někým jiným nebo je to jenom Občanská demokracie?

Ladislav Faktor, senátor /nestr./
--------------------
Je to jenom Občanská demokracie, ale neznamená to, že bych nutně musel vstoupit do nějakého klubu. Faktem je, že se mi pan senátor Kubera líbí pro funkci předsedy Senátu. To znamená, že jsem velmi nakloněn k tomu, abych pomohl jeho zvolení.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane senátore Růžičko, už jsme říkali, že starostové a nezávislí mají momentálně nejvýhodnější pozici.

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
Klub starostů a nezávislých, protože tam nejsou jenom lidé.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, ano, ano. Po tom, co se k vám přidali Jiří Drahoš, toho jste ostatně navrhovali do senátních voleb, ale přidal se taky Marek Hilšer, který kandidoval za svoje vlastní hnutí. Budete jednat ještě s dalšími volnými kandidáty nebo těd už zvolenými senátory, kteří by se k vám mohli přidat?

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
Tak to je v kompetenci skutečně předsedy klubu pana Horníka, my mu důvěřujeme, samozřejmě jsme se o tom bavili, ale padla jedna věc hned na začátku, hned v neděli po volbách, když jsme si řekli, že nechceme za každou cenu zvyšovat počet lidí v tom našem klubu, že naopak chceme, aby tam byli lidi, kteří budou hodně blízko nám názorově a budeme si rozumět i lidsky, takže to byl pro mě nesmírně příjemné a dobré zjištění.

Jan HORNÍK, předseda senátorského klubu /STAN/
--------------------
A mezi těmi, říkám, kteří jsou ještě nezařazení, nikoho takového už nevidíte, kdo by Vám byl na první pohled tedy názorově blízký?

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
Tak samozřejmě my jsme do prezidentských voleb jako klub nominovali pana Fišera, díky naší nominace, především našeho klubu pan Fišer do těch prezidentských voleb mohl vstoupit, tak ten je nám asi názorově blízký také.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
A s ním jednáte?

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
Předpokládám, že předseda klubu s ním jedná, já ne.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane senátore Dienstbiere, ČSSD post předsedy horní komory zcela jistě neobhájí po těchto volbách, ale teď jsou tady dvě větve, kudy se vydat, dvě alternativy. Buď by to mohl být někdo z neúspěšných vyzyvatelů Miloše Zemana s tím očekáváním, že by z horní komory vznikla jakási platforma, která by se vymezovala poměrně výrazně proti Hradu, která by se vymezovala třeba i proti vládě, ale nevýhoda je , že by to byl nováček a nebo by to tedy mohl být tak, jak je dosud zvykem, zkušený senátor, který má respekt ostatních, má autoritu, zná vnitřní chod, je schopný dohadovat kompromisy. Která alternativa je podle Vás přijatelnější a lepší?

Jiří DIENSTBIER, senátor /ČSSD/
--------------------
Já bych napřed uvedl jednu poznámku, rolí Senátu, rolí prezidenta není vymezovat se vůči prezidentu republiky, rolí je například chránit ústavnost, takže pak na konkrétní situaci to možné samozřejmě je. Jak jsem zaznamenal, tak je poměrně shoda v tom, že předsedou Senátu by měl být někdo, kdo už má zkušenosti s tím, jak horní komora funguje. To znamená není pravděpodobné, že by to byl někdo z těch nově zvolených senátorů a já musím říct, že mě přijde i trošku úsměvné to, jak se teď řeší, který klub bude ten jakoby nejsilnější, protože ono doopravdy není žádné zvykové právo, že nejsilnější klub má automaticky předsedu Senátu.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak není to podmínka, ale zatím se to vždycky drželo.

Jiří DIENSTBIER, senátor /ČSSD/
--------------------
Nedrželo se to vždycky, Petr Pithart byl třikrát zvolen a klub KDU-ČSL byl třetí nejsilnější v té době. Ono se to samozřejmě drželo v době, kdy nějaký klub měl třeba 30, 40 senátorů a ten druhý nejsilnější měl 10 třeba. Tak pak to bylo docela logické. Ale jestliže tady máme tři stejně silné kluby a záleží na tom, který z nich bude o jeden nebo o dva mandáty silnější pouze podle toho, jak nahodile se někteří zatím nezařazení senátoři rozhodnou, tak myslím, že to nemá být kritérium pro to, kdo bude předsedou Senátu a může to být zástupce kteréhokoliv z těch tří klubů.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
A co tedy podle Vás nastane a co se bude dít, když dojde k rovnosti členů, když bude plichta?

Jiří DIENSTBIER, senátor /ČSSD/
--------------------
Myslíte při hlasování?

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Když bude plichta a budou možná dva nebo tři kluby, které by si mohli nárokovat ten post předsedy.

Jiří DIENSTBIER, senátor /ČSSD/
--------------------
Já už jsem řekl, že si umím představit, že to bude zástupce kterýkoliv z těch tří relativně stejně silných klubů a buď dojde k dohodě a nebo.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Proto se ptám, jestli jsou.

Jiří DIENSTBIER, senátor /ČSSD/
--------------------
Zpravidla, zpravidla dochází k dohodě po volbách, to znamená, že se kluby dohodnou, bývá to většinou docela kultivované, bývá to dokonce většinou tedy i rychlejší, než v tomto případě. Nyní právě se to trošku zdrželo právě proto, že byla nejistota kam se kteří senátoři zařadí. A ono to ani tak nemá vliv na to, kdo bude předsedu Senátu, ten rozdíl toho jednoho, dvou, ale může to mít rozdíl na to, kdo kolik obsadí předsedů výborů, komisí, delegací a tak podobně. Takže podle mě to nerozhodne to, jestli jeden  klub bude mít o jednoho člena více nebo méně, ale buď bude dohoda, a nebo třeba bude více kandidátů a nebo třeba bude více kandidátů na předsedu a pak se rozhodne mezi nimi hlasováním.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane senátore Růžičko, Vy jste jeden z kandidátů hnutí Starostové a nezávislí na post předsedy.

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
Klubu starostů a nezávislých.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Klubu starostů a nezávislých, dobrá.

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
Já to musím zdůraznit, protože tam nejsou jenom Starostové a nezávislí.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Proč byste zrovna Vy se měl stát druhým nejvyšším ústavním činitelem v Česku?

Jiří Růžička, senátor, ředitel Gymnázia Jana Keplera /nestr. za STAN/
--------------------
No, pokud bude klub skutečně mě nominovat a pokud dojde k té dohodě, o které mluvil pan Dienstbier a to já považuji za mimořádně důležité, protože ten rozdíl jednoho, dvou členů v klubech je skutečně tak zanedbatelný, že by horní komora měla dostát svým způsobům jednání, kdy se snažíme na všem dohodnout. Tak pokud dojde k té dohodě a náš klub mě skutečně bude nominovat, tak je pro mě nesmírně důležité, aby se s tím ztotožnili i ty ostatní kluby, ty silné kluby a pak bych samozřejmě asi nenabízel vůbec nic jiného, než nabídnou ti ostatní případní kandidáti a to je to, že Senát by měl dál plnit svojí roli toho, kdo se sněmovnou jaksi dbá na blaho této země, ať už tedy v rovině zákonodárné a nebo i při těch jednáních, v současné době je to mimořádně důležité. Ne snad proto, že vládnou dvě strany, které mě jsou třeba názorově vzdálenější, ale právě proto, že současná vláda je menšinová a pokud nebude ta současná vláda a tedy i složení sněmovny komunikovat se Senátem, tak se samozřejmě nikam nedostaneme, bude to v neprospěch této země. Tak já bych hodně asi chtěl dbát na komunikaci mezi sněmovnou a Senátem.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane senátore Faktore, po volbách hodně zaznívalo to, že vlastně levice ztratila a vládní koalice ztratila v Senátu tu silnou pozici, že tam se k moci dostává spíš opozice. Pokud Vy tedy, když jste hovořil o tom, že jste si blízký s ODS budete striktně dodržovat to, co tady zaznívalo po volbách, že horní komora bude vracet věcí zpátky sněmovně, které tam budou a že bude tak trochu vládě komplikovat život?

Ladislav Faktor, senátor /nestr./
--------------------
Já si nemyslím, že je to o tom vládě komplikovat život tímto způsobem, já jsem šel i do voleb proto, že se opravdu jako komunisti přece jenom připojili jakkoli pasivně k vládnutí a to se mi moc nelíbilo a to by jeden z hlavních mejch motivů, proč jsem do toho šel. Takže jako právník budu samozřejmě posuzovat zákony v komplexu i jednotlivě a nedá se říct, že bych jenom oponoval. To je samozřejmý, že pokud zákony budou ve prospěch země a budou v pořádku, tak projdou u mě.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrá. Pánové, prozatím děkuju, protože česká politika má před víkendem a na víkend ještě jedno aktuální téma, tak poprosím Světlanu, aby nám ho přiblížila.

Přílohy