Lidé jako on představují příslovečnou sůl země, zaznělo na pohřbu Č. Hofhanzla

17.01.2020

jihlavske-listy.cz | Autor: Petr Klukan


POSLEDNÍ rozloučení s Čestmírem Hofhanzlem se konalo v kostele sv. Anny v Telči. Pochován je na hřbitově jen pár metrů od kostela. Foto: Petr Klukan

Pohřeb polistopadového poslance Čestmíra Hofhanzla se konal v pátek 10. ledna v kostele sv. Anny na telčském hřbitově. Před hřbitovem se prodávaly Hofhanzlovy knihy a na jednom z křížků byl umístěn životopis exposlance i vystřižený článek z pátečních Jihlavských listů.

Kostel sv. Anny se lidmi, kteří se přišli s Čestmírem Hofhanzlem rozloučit, zcela zaplnil, část lidí musela zůstat venku. Účastni byli mimo jiné telčský starosta Roman Fabeš, senátor Miloš Vystrčil nebo bývalý studentský vůdce a senátor Martin Mejstřík.

Přijeli i bývalí členové Občanské demokratické aliance (ODA), jejímž byl Hofhanzl po Listopadu 89 členem. Zúčastnili se i zakládající členové, první předseda ODA a bývalý ministr Pavel Bratinka, a druhý předseda ODA a bývalý ministr Jan Kalvoda.

Hlavní smuteční řeč pronesl Hofhanzlův synovec a kmotřenec Jan Liška.

„Jako skutečný mezník v životě mého strýce je nutno zmínit invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, kterou za dramatických okolností prožil přímo v Praze. V souvislosti s nastupující tzv. normalizací pak začala rozhodující fáze jeho převážně osamělého osobního zápasu s komunistickou mocí, který měl neformální a neokázalý charakter, avšak právě proto vyžadoval velkou statečnost a odhodlanost nejenom jeho samotného, ale také jeho manželky,“ řekl mimo jiné v projevu.

Liška zmínil, že Hofhanzl za doby svého politického působení považoval za nejdůležitější rehabilitaci selského stavu. To souviselo i s jeho rodinnými kořeny.

„Jeho životní cesta nebyla snadná ani pro něho, ani pro jeho blízké. Společenské okolí mu často nerozumělo či s ním dokonce nesouhlasilo, platilo to však i opačně. Vzděláním biolog, rozumem konzervativní muž, srdcem jihočeský sedlák, s odpovědností k rodné hroudě. V přírodovědecké mluvě by jej bylo možné označit za autochtonní a reliktní zjev. Lidé jako on v každé době představují příslovečnou sůl země. Věřím, že plně platí to, co o sobě sám uvedl v pořadu Paměť národa, a sice:,Člověku, když je starý, zbývá jediná věc, že se za to, co dělal a jak se živil, nemusí stydět…’“, zakončil Jan Liška svou řeč.

Čestmír Hofhanzl byl pohřben do rodinného hrobu jen pár metrů od kostela sv. Anny.

Řekli o Čestmíru Hofhanzlovi
Byl to první mimopražský člen ODA, měl číslo 14. Den poté, kdy jsme založili ODA, 17. prosince 1989, jsem byl jím pozvaný sem do Telče na nějaký politický mítink, to bylo 18. prosince, a oznámil jsem mu, že jsme založili tuto stranu a on projevil o ni zájem. Byl to nesmírně zásadový člověk, někdy s ním právě kvůli tomu byly potíže, ale byla to ryzí osobnost.
Pavel Bratinka, spoluzakladatel ODA, první předseda

Čestmír Hofhanzl byl principiální člověk, někdy až příliš, a proto ne úplně vhodný pro kuloárovou politiku. Ale o to vhodnější pro tu skutečnou politiku. Ten člověk neustoupil ani o píď ze svých principů a byl to hlavně pořádnej chlap.
Jan Kalvoda, druhý předseda ODA

Vzpomínám na něj jako na člověka, který v listopadu 1989 patřil k nejstatečnějším. Nebál se, otevřeně vystupoval, a tím dodával nám ostatním sílu a odvahu. Již jenom za to si zaslouží vděk a uznání.
Miloš Vystrčil, senátor

Zemřel čestný a zásadový člověk. Politik z dob, kdy politici chtěli dělat politiku založenou na hodnotách a byl jim cizí prázdný marketink založený na lži a prázdném efektu. Odpočívejte v pokoji, Čestmíre.
Miroslav Kalousek, politik TOP 09, reakce na Twitteru

Přílohy