Nové tarify za elektřinu už odmítá i sám úřad

27.02.2016

Jihlavský deník | Rubrika: Téma | Strana: 2 | autor: Petr Šmergl, ČTK


Šéfka organizace Alena Vitásková se dušuje, že neodsouhlasí nic, co domácnosti poškodí

Jihlava, Praha – Energetický regulační úřad (ERÚ), který má své sídlo v Jihlavě, navrhne spolu s úpravou tarifů pro platbu elektřiny i další alternativní postupy, které by zabránily poškození spotřebitelů. Alespoň to tvrdí předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, která takto koncipovala dopis adresovaný premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Ten v pondělí označil nynější návrh ERÚ za špatný. Nyní navržené tarify odmítli i poslanci z hospodářského výboru. Podle výpočtů by totiž mohly domácnosti, které elektřinou šetří, nově ročně vydat za poplatky i tisíce korun navíc.

„Nové tarify pro domácnosti jsou paskvil založený na mylné představě, že si lidé mohou snižovat jističe, jak je napadne. Řešit to zavedením nové sociální dávky na jističe zásadně odmítáme, protože to nevyřeší hlavní příčinu problému – od základu špatně postavený návrh,“ řekl už před časem pro Deník energetický expert ekologického hnutí Duha Martin Mikeska. Podle něj by výsledným efektem bylo jen to, že miliardy od státu by přes případné sociální dávky doputovaly na účty distributorů a výrobců energie.

Změny tarifního systému se týkají takzvaných regulovaných cen. Energetický regulační úřad je stanovuje každoročně. Zahrnují například platby za přenos a distribuci elektřiny. Vitásková už také řekla, že nové tarify, které by měly začít platit od příštího roku, by mohly vydržet deset až patnáct let.

Podle pondělního vyjádření premiéra by změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro víc než 38 procent domácností a pro 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. Návrh je podle něj třeba přepracovat a se změnou není třeba spěchat, měla by jí předcházet rozsáhlá debata.

Čekají na ohlasy lidí

Vitásková v dopise předsedovi vlády zdůraznila, že nová tarifní struktura byla zpracována v expertním týmu za přímé účasti zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu. „Již loni v létě jsem si nebyla jista, zda je nová tarifní struktura připravena tak, aby nepoškodila skupiny spotřebitelů, proto jsem si vyžádala oponentní posudky od dvou nezávislých institucí (ČVUT a PMAC – jde o poradenskou společnost – poznámka redakce). I ti mi doporučili tarifní strukturu co nejdříve zavést,“ podotkla Vitásková.

„Na poradě vedení ERÚ jsem prosadila, že nové tarify podrobíme široké konzultaci s veřejností. Já myslím, že nějaké vady na kráse tam mohou být. Navíc chci, aby se k tomu vyjádřila vláda, parlament i jednotlivá ministerstva. Názor velkých odběratelů už znám, teď se musí vyjádřit i domácnosti. Neudělám nic, co by je poškodilo,“ řekla Vitásková v nedávném rozhovoru pro Deník.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je nezbytné návrh struktury tarifů přepracovat tak, aby byl sociálně průchozí. Namítl, že to je v plné kompetenci ERÚ. „Ministerstvo průmyslu v tomto případě sedí na zadním sedadle,“ vzkázal. Regulátor má podle jeho názoru dost času na to, aby připravil nový návrh. „Chudí nesmí dotovat bohaté,“ dodal Mládek.

Poslanci z hospodářského výboru již také odhlasovali usnesení, které navrhl poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Podle něj představuje změna návod k tomu, že šetřit elektřinou není třeba. Poznamenal také, že když chce zákazník zvýšit kapacitu jističe, zaplatí nemálo peněz, ale když ji sníží, nikdo mu to nevrátí.

„Od zveřejnění návrhu nových tarifů elektrikáři a další experti opakovaně upozorňují, že problém zbytečně velikých jističů je v případě domácností na rozdíl od průmyslových firem chiméra. Týká se totiž jen velmi malé části domácností a jen u zlomku této menšiny lze jističe snížit, aniž by došlo k porušení závazné technické normy či k ohrožení domácnosti požárem nebo snížení jejich životního standardu,“ poukázal Mikeska.

Dopad nových tarifů na náklady domácností si mohou lidé od poloviny ledna spočítat na webu ERÚ. Podle analýzy ministerstva průmyslu, na kterou se premiér odvolává, by nový systém tarifů kromě zdražení elektřiny snížil motivaci šetřit při elektřinou.

Kde hledat rady

www.eru.cz
Oficiální web ERÚ. K nalezení je tam kalkulačku, kde si lze spočítat, kolik by kdo od ledna 2017 za elektřinu platil. K vyplnění je potřeba mít po ruce fakturu. Negativní i pozitivní názory na nové tarify lze psát na adresu nts@eru.cz. Dotazy ohledně tarifů zodpoví také na telefonní lince ERÚ 236 071 400.

www.hnutiduha.cz
Ekologické hnutí Duha nabízí jednoduchý formulář, přes nějž lze své názory na nové tarify poslat elektronicky na ERÚ.

 

Co na navržené tarify za odoběr elektřiny říkají poslanci a senátoři

Deník oslovil všech jedenácht vysočinských poslanců a šest senátorů, jejich volební obvody spadají na Vysočinu, aby vyjádřili svůj názor na navržené tarify za odběr elektrické energie. Deníku svů odpověď neposkytli pouze dva poslanci za Vysočinu a jeden senátor. Odpovědi všech ostatních jsou uvedeny v plné šíři bez redakčního zkrácení níže v příloze.

Odpověď senátora Miloše Vystrčila, senátní volební obvod 52 - Jihlava

Pokud se mě ptáte na nový tarif, který je dnes nastaven v kalkulátoru na webových stránkách Energetického regulačního úřadu, tak ten rozhodně nepodporuji. Důvody, které mě k tomu vedou jsou následující:

1. Nový tarif zvyšuje platbu za elektřinu zejména normálním standardně žijícím domácnostem

Navržený nový tarif dle kalkulátoru navyšuje platbu za elektřinu zejména domácnostem žijícím ve starších bytových domech a pravděpodobně i rodinných domcích Právě tyto jsou totiž zpravidla vybaveny staršími spotřebiči jako jsou například staré sporáky s troubou na třífázový proud nebo jiné jednorázově výkonově náročné spotřebiče a mají tak většinou historicky instalovány vysoké jištění (například 3 x 25A). Nový tarif rovněž znamená zásadní zdražení elektřiny pro všechna třeba i přechodná obydlí či jiná stavení, ve kterých se elektrický proud používá pouze nárazově například na pořez dřeva, přitápění elektrickým radiátorem apod.

2. Nový tarif zásadně popírá a zpochybňuje realizaci záměru elektřinou šetřit

Navržený tarif ve kterém dominuje „platba za jističe“ naprosto nelogicky popírá veškeré výzva a snahy o úspory energie. Prč bych si měl doma instalovat úsporné žárovky nebo jiné úsporné spotřebiče, když vlastně se stát chystá ke kroku, po jehož realizaci bych v podstatě neplatil za spotřebu elektřiny, ale za velikost jističe?

3. Nový tarif se připravuje velmi neprofesionálně metodou pokus omyl

Při mé komunikaci s Energetickým regulačním úřadem (ERU) jsem se dozvěděl, že vlastně ještě o nic nejde, že si  ERU jen tak zkouší, co by případné nové tarifní struktuře občané řekli. Popravdě řečeno musím napsat, že se mi příliš takovéto experimentování s občanem na webových stránkách státní instituce nelíbí. Pokud dnes existuje s v současnosti nastavenou tarifní strukturou problém, potom bych spíše očekával nějaký systémový přístup, dopředu konzultovaný s odborníky a odzkoušený na vybraném vzorku. Používání metody pokus omyl mi přijde velmi neprofesionální a navíc vyvolávající možná i zbytečné vášně a rozčilení.

Přílohy