ODS odvolala mladé. Zlobili

17.01.2013

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: Michal Kolařík


Občanská demokratická strana neprožívá dobré období. Aféry na celostátní úrovni a nepopulární kroky stranu štěpí i na regionálním patře. Strana na Jihlavsku vyměnila vedení, které kritizuje směr ODS.

JIHLAVA Mladá generace, která měla převzít otěže ODS na Jihlavsku, se neosvědčila. A je nutná změna.
Spolustraníci proto v úterý večer na svém oblastním sněmu odvolali Michala Zígla z čela ODS na Jihlavsku. Společně s jeho nejbližšími spolustraníky z jihlavské ODS Janem Tesařem a Františkem Strnadem poté, co jmenovaní v oblastní organizaci odmítli po výzvě sami na své posty rezignovat.
„ODS nikdy nebránila jinému názoru uvnitř strany. Můžu mít svůj názor, ale musím být také schopen a ochoten naslouchat jinému názoru. A to byl ten největší problém, že skupina lidí měla svůj názor a nechtěli slyšet názor jiných, dělali si patent na rozum,“ řekl jihlavský primátor a člen jihlavské ODS Jaroslav Vymazal.
Podle Vymazala, který patřil k často kritizovaným členům strany, tak mladí lídři nenaplnili naděje.
Sesazený Zígl ale své odvolání vidí jinak.
„ODS dle mého směřuje k zániku a už jsem ztratil chuť být jedním z nich, moji lidé se neztotožňují s tím, co ODS předvádí,“ řekl včera po svém sesazení Zígl.
„Začalo to krajskými volbami, velká porážka, v senátních ještě větší. Na prezidentské volbě to byla drtivá porážka pro ODS. Podle mě si ale tyto kopance ODS za svoji politiku a hledání chyb někde jinde než u sebe zaslouží,“ nešetří kritikou Zígl.
Zígl, který byl dvojkou kandidátky do podzimních krajských voleb, vidí špatné výsledky ODS v nedostatku sebereflexe, odklonu od pravicové politiky a ztrátě důvěry pravicových voličů.
Zígl dál zůstává místopředsedou ODS na Vysočině a zatím podle svých slov neví, zda chce v politice a v barvách ODS pokračovat. Předsedou ODS na Jihlavsku se po sesazení Zígla stal matador v barvách ODS, někdejší hejtman Vysočiny a nynější senátor Miloš Vystrčil. Ten nyní hovoří o uklidnění situace uvnitř okresní partaje.
„Věřím, že klidně proběhnuvší oblastní sněm uzavřel období poměrně překotných změn v ODS na Jihlavsku,“ okomentoval změny Vystrčil.
Důvěra v komunální politiky ODS je podle něj jednou z posledních jistot a nadějí strany.
V ODS na Jihlavsku se tak střetly dva proudy. Ten „mladý“, tvořený právě lidmi kolem Zígla a proud pamětníků v ODS.

Na místa v oblastní radě se tak navrátil třeba Vladimír Bílek, někdejší primátor Jihlavy a poté poslanec Vladimír Hink.
Nové tváře tak z pozic na Jihlavsku vytlačili na vedlejší koleje dávní členové ODS.

Rozkládal stranu, teď je v ní zpět

A to i včetně navrátilce Zdeňka Geista, člena polenské ODS, který se od strany s holubicí ve znaku odklonil už v době takzvaného sarajevského atentátu v devadesátých letech. Z odnože tehdy vznikla Unie svobody, v níž byl Geist před deseti lety i krajským předsedou.
„To je člověk, který v roce 1997 rozkládal ODS, byl přímo poradce Ivana Pilipa a jeden z organizátorů sarajevského puče, který je pro mě naprosto nezkousnutelný,“ má vůči němu výhrady exšéf jihlavské ODS Tesař. Do vedení na Jihlavsku se vrátil i další bývalý unionista Roman Křivánek. V odvolání své „skupiny“ spolupracovníků vidí Tesař odstranění nepohodlných členů. „Nebylo nám řečeno, proč s námi někdo je nespokojený, naopak to ukazuje na to, že po naší rezignaci v jihlavské ODS se politická moc otočila a nyní je snaha nás vytěsnit z té strany, zbavit se hlasu, který nesouhlasí s tím, jak se strana vede,“ řekl Tesař. Tesař byl předsedou ODS v Jihlavě ještě loni na podzim. Pak společně s dalšími šesti členy rezignovali na své posty v jihlavské stranické buňce.
Odůvodnili to mimo jiné jako nesouhlas s politikou ODS na radnici, když koalice vedená primátorem Vymazalem odhlasovala zvýšení poplatků za svoz odpadů.

FAKTA Kdo místo mladých? Oblastní sněm namísto Michala Zigla, Jana Tesaře, Františka Strnada, Petr Koláčka, Martina Hájka a již dříve rezignujícího Lea Švančary nově zvolil za členy oblastní rady Jana Dršatu, Vladimíra Bílka, Davida Bekeho, Evu Krpálkovou, Romana Křivánka a někdejšího jihlavského primátora a poté poslance Vladimíra Hinka. Zároveň sněm doplnil oblastní radu o Petra Jelínka a Zdeňka Geista.

„Geist je člověk, který v roce 1997 rozkládal ODS. Byl to jeden z organizátorů Sarajevského puče.“

Přílohy