Opozici se nelíbí „vitamínovné“

08.02.2016

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 13 | autor: Jaroslav Paclík


Tisíc korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny na doplňky stravy pro každého zaměstnance krajského úřadu i pro politiky ve vedení kraje, to je nový vysočinský benefit. Opozice ho zkritizovala a navíc upozornila na možný střet zájmů u hejtmana Jiřího Běhounka.


JIHLAVA O jednom příjemném „předvánočním dárku“ debatovali uplynulý týden krajští zastupitelé. Řeč byla o penězích, které kraj dostal v programu Zdravá firma od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na nákup doplňků stravy pro své zaměstnance i uvolněné politiky.
„Ten program VZP se má věnovat prevenci, byl ale vyměněn za tisícovku pro zaměstnance a uvolněné zastupitele jako jakýsi předvánoční dárek na doplňky stravy či co,“ uvedl lídr opoziční ODS Ota Benc.

„Zmizelo 330 tisíc korun,“ upozornil lídr opoziční ODS

„Asi se to dává a pan ředitel Kadlec (šéf krajského úřadu - pozn. redakce) říká, že přece o nic nejde. Zaměstnanci a uvolnění zastupitelé to dostali a rozhodně jim to neuškodí. Ale možná že zmizelo 330 tisíc korun z dotačního programu VZP, z veřejného zdroje, a určitě by ho uměla nějaká firma využít lépe,“ zmínil Benc.
K němu se v kritice přidal i stranický kolega, senátor Miloš Vystrčil. Ten by nic neměl proti tomu, kdyby byl příspěvek čerpaný třeba na preventivní prohlídky nebo na rehabilitační či rekondiční programy. „Nic z toho se ale nestalo. Tady se sešli někdo z VZP a někdo z krajského úřadu v říjnu či listopadu 2015 a dohodli se, že v tom fondu zůstává volných 330 tisíc korun, že se za to budou moct nakoupit nějaké balíčky různých vitamínů, léků a podobně. To si myslím, že není dobrý příklad pro kohokoli dalšího. Nemyslím si, že by se tímto způsobem kraj nebo krajský úřad měl chovat,“ pronesl Vystrčil.

Původně se bavili o roku 2016

„Je to standardní program, který využívají různí zaměstnavatelé, zejména větší firmy. Byl nám nabídnut,“ reagoval ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.
„Bavili jsme se o roku 2016. A když nám VZP řekla, že by zaměstnankyně a zaměstnanci mohli čerpat ještě v roce 2015, tak jsme přistoupili k tomu rychlému řešení,“ dodal.
„Snažili jsme se volit takové prostředky, které skutečně mohou někomu prospět. Konzultovali jsme to se zástupci jihlavské nemocnice a nakonec pořídili ty prostředky z nemocniční ústavní lékárny. Jednak proto, abychom nepřihrávali nějaké zisky do soukromého sektoru, a jednak proto, aby to bylo nejsnáze realizovatelné, nejblíž, aby to nevyžadovalo další náklady,“ zdůvodnil Zdeněk Kadlec.
V podobné formě získává Kraj Vysočina zaměstnanecký benefit i od dalších zdravotních pojišťoven. Bonus od VZP čerpají jen ti, co jsou u ní pojištění, a stejné je to i u druhých pojišťoven.

Na kraji i ve správní radě VZP

Občanští demokraté v souvislosti s tímto bodem jednání zastupitelstva otevřeli ještě i jiné téma: zda nenastal u hejtmana Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD), jenž podepisoval smlouvu s VZP, střet zájmů.
Běhounek je totiž zároveň i předsedou správní rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny. Za tuto funkci pobral podle posledního dostupného majetkového přiznání za rok 2014 částku 319 tisíc korun.
„Žádný střet zájmů není, je třeba znát strukturu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Předseda správní rady není žádný výkonný orgán, nepodepisuje žádné smlouvy ani nejedná jménem pojišťovny. Pouze řídí její správní radu. Za VZP jedná management a ředitelé poboček. Já jsem smlouvu podepsal zcela normálně jako hejtman Kraje Vysočina,“ ujistil Jiří Běhounek.
„Materiál byl předložen a schválen v radě kraje. To znamená, že podpis pana hejtmana je zde výrazem formálním, protože někdo musí za kraj jednat. Pokládali jsme za vhodné dostát ustanovení zákona o krajích a nechat to podepsat pana hejtmana, aby se nemuselo složitě dokládat Všeobecné zdravotní pojišťovně jiné oprávnění k jednání. Druhé možné řešení by bylo schválit v radě kraje zmocnění pro někoho jiného a potom to dokládat VZP,“ popsal Zdeněk Kadlec.
Ohledně podobného programu v tomto roce bude kraj s pojišťovnami teprve jednat. Není proto jisté, zda benefit bude pokračovat v této či jiné podobě, nebo se neuskuteční.

V „brněnském“ obvodu se zapojilo 35 firem či institucí

Do programu Zdravá firma se zapojilo v rámci působnosti regionální pobočky Brno celkem 35 firem nebo institucí. MF DNES to sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.
Podle Běhounka byly v balíčku prostředky na podporu imunity a prevenci proti chřipkovým onemocněním. „Já myslím, že nemá cenu to dál rozmazávat,“ pravil.

Přílohy