Ostrá slova starostů zabrala. Zachrání se finanční úřady?

28.08.2015

Jihlavský deník | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | autor: Terezie Horváthová


Vlna kritiky ze strany starostů měst přiměla finanční správu přehodnotit své stanovisko


Vysočina – Když Finanční správa České republiky nedávno oznámila, že chce ke konci letošního roku zrušit celkem třiadvacet územních pracovišť finančních úřadů v menších městech, zvedla se vlna kritiky.
Důrazně se ohradili i tři starostové z Vysočiny – Roman Fabeš z Telče, Lukáš Vlček z Pacova a Vladimír Měrka z Náměště nad Oslavou. Jejich protesty teď, zdá se, přinesly ovoce. Spolu s dvaceti dalšími starosty z republiky vyrazí na jednání do Prahy.
Na středu druhého září je naplánováno jednání ministra financí Andreje Babiše a zástupců finanční správy, kam jsou pozvaní i starostové. První muž Telče Fabeš jednání vítá, finanční úřady však vnímá jako součást více problémů státní správy. „Obecně nám jde o to, udržet finanční úřady, problematika je však širší, jde i o rušení katastrálního úřadu,“ vysvětlil.
Kompromisní řešení, které chce ministr se starosty projednat, navrhuje, aby dostupnost služeb finančních úřadů zůstala zachována ve městech po celý rok v úřední dny, v pondělí a středu. Má však podmínku. Obce budou požádány o vyčlenění vhodných prostor k zajištění těchto služeb finančních úřadů. To je však podle starosty Náměště Vladimíra Měrky to nejmenší: „Finanční správě už teď pronajímáme dům,není to pro nás problém,“ sdělil. Za zářijové jednání je rád. „Nejde nám o to, kecat finanční správě do organizačního členění, klíčová je pro nás dosažitelnost služeb. Pokud jsme schopní v obci třetího stupně poskytnout občanovi věci, které potřebuje jednou za několik let, jako je řidičák nebo občanka, proč by měla služba finančních úřadů odcházet do větších měst,“ zamyslel se Měrka.
Podobně jako Měrka situaci vidí i senátor za jihlavský obvod Miloš Vystrčil, který se jednání bude také účastnit a starosty podporuje.
„Jsem rád, že je ministr Babiš ochoten se se starosty sejít. Doufám, že si Generální finanční ředitelství uvědomí, že nelze něco rozhodnout bez diskuse s těmi, kterých se to týká. Úřady jsou tu pro občany, nikoli naopak,“ dodal.
Starostové protesty upozorňovali především na problém úbytku pracovních míst, vzdalování státní správy občanům i vylidňování českého venkova. „Odchází nám mladá generace, protože nezajišťujeme adekvátní služby,“ podotkl pacovský starosta Lukáš Vlček.
Finanční správa se ohrazovala tím, že veřejnosti se zrušení prakticky nedotkne, neboť v době zvýšeného náporu podávání daňových přiznání k dani z nemovitých věcí a k dani z příjmů bude služba dostupná v těchto městech i nadále na kontaktních místech.

Přílohy