Sněmovna potvrdila novelu, jež umožní řetězení pracovních smluv

16.05.2013

Zpravodajství ČTK | 12:41 | Rubrika: Odbory, pracovněpráv - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: mbc


Praha 16. května (ČTK) - Zaměstnavatelé budou moci opět uzavírat se zaměstnanci pracovní poměr na dobu určitou opakovaně bez časových omezení. Novelu zákoníku práce dnes potvrdila Sněmovna. Přijala v ní senátní verzi zkrácení nároku zaměstnanců na nepřetržitý odpočinek mezi směnami o jednu hodinu na 11 hodin. Nebude se týkat zaměstnanců mladších 18 let. Předloha míří k podpisu prezidentovi.

Možnost takzvaného řetězení pracovních smluv na dobu určitou, jak to novelou navrhli senátoři ODS a ČSSD, má platit jen pro určitý okruh pracovníků. Podmínkou má být také dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací. Zaměstnanci na dobu určitou by také měli být příjemci všech výhod, které zaměstnavatel poskytuje.

Nová pravidla umožní například zaměstnávání sezonních zaměstnanců, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou. Využít by to mohly například zemědělské podniky a stavební firmy.

Novela zákoníku platná od loňského ledna stanoví, že pracovní smlouva na dobu určitou by neměla přesáhnout tři roky, dříve maximální doba činila dva roky. U stejného podniku by se neměla opakovat víc než dvakrát po sobě.

Zkrácení nároku na odpočinek mezi pracovními směnami prosadil v dolní komoře poslanec ODS Miroslav Bernášek. Senátor této strany Miloš Vystrčil ale ale v horní komoře upozornil na to, že ustanovení je v rozporu s evropskou směrnicí. Senát proto přijal návrh Petra Víchy (ČSSD), který zkrácení nároku na odpočinek zužuje a evropským předpisům vyhovuje.

Bernášek svůj návrh zdůvodnil tím, že "povinnost přesně dodržovat v současné době platná obecná pravidla o minimálních dobách nepřetržitého odpočinku mezi směnami je v podmínkách nepřetržitých provozů mnohdy obtížně udržitelná". Už nyní podle něho platí výjimky v zemědělství, zdravotnictví nebo v dopravě.

Přílohy