V jihlavském Alzheimercentru ochromeném covidem-19 bude pomáhat armáda

30.07.2020

impuls.cz | 14:46 | Autor: Ilona Zelníčková


S chodem jihlavského Alzheimercentra, kde se v minulém týdnu nakazilo 57 zaměstnanců a klientů covidem-19, pomůže armáda. Nasazení patnácti vojáků vyjednal předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Do sociálního zařízení, jež je momentálně největším ohniskem nákazy na Vysočině, by měli přijet do pátku.

„Právě díky intervenci Miloše Vystrčila byla během velice krátké doby dojednána výpomoc Armády ČR,“ potvrdila mluvčí Alzheimercentra Martina Svobodová.

Vojáci by měli již v pátek nastoupit jako posila personálu k zajištění provozu.

„Nebude to přímá ošetřovatelská péče, ale výpomoc v provozu. Co přesně budou mít na starosti, se ještě upřesňuje, ale patřit do toho bude například pomoc s prádlem,“ řekla Svobodová.

Informaci o nasazení vojáků v jihlavském soukromém sociálním zařízení potvrdila i mluvčí armády Magdalena Dvořáková.

„Komunikace s ministerstvem obrany ohledně možné pomoci Alzheimercentru v Jihlavě je velmi dobrá. V úterý večer jsme se dohodli, že nejpozději do pátku dojde k pomoci ve formě posílení personálu,“ uvedl k tomu na svém facebookovém profilu Vystrčil.

Jak dále dodal, lidé s koronavirem nebo v karanténě si zasluhují pochopení a případně pomoc, nikoliv někdy až málem štítivý přístup.

 Například Rada Kraje Vysočina v úterý odsouhlasila, že Alzheimercentru poskytne dar ve výši 100 tisíc korun. Půjde o dodání ochranných pomůcek. Jedná se konkrétně o rukavice, respirátory FFP2, ochranné obleky, návleky na boty a líh.

Jihlavské Alzheimercentrum, kde pečují o klienty s různými typy demence, se stalo lokálním ohniskem koronaviru v minulém týdnu. Jak ukázalo rozsáhlé testování všech zaměstnanců a klientů, covidem-19 tam onemocnělo celkem 57 lidí. Z toho je 40 klientů a 17 zaměstnanců. Již dva pozitivní klienti zemřeli. Všichni to byli lidé s řadou dalších přidružených chorob.

„V současné době jsou hospitalizování čtyři naši klienti. U těch zbývajících, kteří jsou v našem centru, je stav je stabilizovaný a jsou pod pravidelným dohledem lékaře. Většina z nich je bez teplot,“ dodala Svobodová.

V Břevnici armáda nepomohla, nastoupili hasiči

Kvůli nákaze se Alzheimercentrum najednou ocitlo bez svých klíčových zaměstnanců. S péčí o klienty vypomáhaly sestry a pečovatelky z jiných středisek tohoto privátního zařízení. Nicméně Alzheimercentrum stále poptávalo pomoc od dobrovolníků z řad zdravotních sester či pečovatelek. Nikdo ale do středy nenastoupil. Přesto zaznamenali vlnu solidarity.

„Ceníme si podpory od rodin klientů a veřejnosti a vážíme si i darů, které nám přicházejí. Ať již jde o pochutiny z místních podniků či zapůjčení karavanů pro případné brigádníky. Co bychom potřebovali, tak to jsou například ovocné džusy, šťávy, meloun nebo malé balení sušenek. Měly by to být věci v pevném obalu. Musíme je totiž vydezinfikovat,“ poznamenala Svobodová.

Situace v jihlavském Alzheimercentru připomíná stav, v jakém se na konci března ocitl Domov pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Tehdy ale armáda žádosti o pomoc nevyhověla s tím, že nemá dostatek volného vhodného personálu. S chodem břevnického domova, kde se nakazilo všech 22 klientů, nakonec vypomohli profesionální hasiči.

 

https://www.impuls.cz/regiony/vysocina/koronavirus-armada-pomoc-alzheimercentrum-jihlava-milos-vystrcil-jihlava-vysocina-covid-19-nakaza.A200729_144604_imp-vysocina_kov

Přílohy