Věřitelé se obávají o finance ODS

19.05.2015

Lidové noviny | Rubrika: Domov | Strana: 3 | autor: Ondřej Koutník


LN získaly smlouvu, z níž vyplývá, že věřitelé ODS mají obavu, že chřadnoucí straně docházejí síly splácet dluhy.


PRAHA Nechceme slevu zadarmo, zní jedna z obchodních pouček. Jako by se jí v roce 2009 v éře Mirka Topolánka řídila Občanská demokratická strana. Ta si před šesti lety od firem ze struktury J&T půjčila na volební kampaň zhruba 70milionů korun. Podmínky půjčky byly tehdy pravděpodobně výhodnější než u konkurenčních bankovních domů – jistou roli hrálo asi i to, že Topolánek měl k česko-slovenským finančníkům velmi blízko. Problém je, že strana úvěr dosud nesplatila, čímž se situace pro ODS komplikuje. Novému vedení modrých pod předsedou Petrem Fialou hrozí, že partaj bude muset vrátit až dvojnásobek. Navíc již do zástavy musela dát svůj majetek napříč regiony – takzvané modré domy. To vše vyplývá ze zástavní smlouvy, kterou LN nyní získaly.
Špatné volební výsledky (ve sněmovních volbách v roce 2013 pouhých 7,7 procenta hlasů) způsobily, že ODS dostává od státu daleko méně peněz.
Zatímco v roce 2009 ODS za svých 86 poslanců inkasovala 73 milionů korun ročně, loni se tento příspěvek vzhledem k šestnáctičlennému klubu ve sněmovně smrsknul na necelých 14 milionů. Výpadek příjmů si uvědomují i věřitelé, kteří kvůli neplnění původní úvěrové smlouvy mění podmínky splácení.
Auditor: Raději šetřete Takzvanou smlouvu o zřízení zástavního práva k nemovitostem letos v březnu uzavřela ODS s RMS Mezzanine (coby poskytovatelem úvěru). Kromě zastavených nemovitostí, o kterých LN informovaly před třemi týdny, se v dokumentu píše i o zajišťovaných pohledávkách. Jde o veškeré současné i případně budoucí pohledávky zástavního věřitele, tedy RMS Mezzanine vůči zástavci, tedy ODS, které dle smlouvy mohou dosáhnout až do výše 140 milionu korun. V rámci této sumy je zahrnutý požadavek na „vrácení finančních prostředků ve výši 68,6 milionu korun na jistině“.
Zbytek (tedy bezmála 70milionů korun) tvoří různé dodatečné poplatky či smluvní pokuty, které vznikly, protože strana neplní původní úvěrovou smlouvu. Touto zástavní smlouvou věřitel mimo jiné občanským demokratům vzkazuje, že již příliš nedůvěřuje jejich finanční kondici – způsobené úbytkem peněz od státu za získané mandáty.
Dle výroční zprávy za loňský rok celkové příjmy strany činily 143 milionů korun, výdaje naopak 195 milionů (ztráta přesáhla 50 milionů korun). Auditor pak ve svém hodnocení upozornil, že takové zatížení není pro stranu zdravé a partaj bude muset přijmout úsporná opatření. „Podmínkou další úspěšné existence účetní jednotky je plnění uvedených opatření,“ píše se ve výroční finanční zprávě ODS za rok 2014. Žumpa na úvěry Vraťme se však k firmě, která ODS oficiálně před šesti lety poskytla peníze.
„Poskytovatel úvěru je společnost kotovaná na Burze cenných papírů Praha. Za působení Petra Fialy v čele ODS nebyly přijaty nové úvěry, navíc došlo ke snížení úrokových sazeb,“ uvedla na adresu firmy RMS Mezzanine mluvčí strany Jana Havelková. Zajímavé však je, že zástavní smlouva naznačuje, že peníze straně půjčila přímo J&T Banka. Přitom modří v tomto kontextu dosud uváděli jen příbuznou společnost RMS Mezzanine, která sice spadala do roku 2009 do struktury česko-slovenské finanční skupiny, nicméně její příbuznost byla vysvětlována personálním propojením a obchodní spoluprací s „matkou“. Dle zástavní smlouvy ale J&T Banka disponuje rovněž zástavním právem. Navíc: pokud by strana přestala peníze splácet, banka by měla při „uspokojení“ svých pohledávek přednost před RMS Mezzanine.
Svědčí o tom i slova místopředsedy partaje a senátora Miloše Vystrčila, který LN řekl, že ony dvě plomby či pohledávky jsou ve smlouvě uvedeny z důvodu, že jedna má před druhou přednost. „Pořadí, které uvádíte (první J&T, druhá RMS Mezzanine, pozn. red.), dává logiku,“ dodal senátor. Ukazuje se tedy, že na začátku sponzorského řetězce stála banka J&T, která v průběhu let pohledávku za ODS prodala své příbuzné firmě RMS Mezzanine. „Je to v podstatě tak, jak říkáte,“ sdělil Vystrčil.
Choulostivá minulost Jistá obava občanských demokratů z propojování jejich strany se strukturami J&T je vysvětlitelná. Úvěr byl podepsaný v době, kdy vazby expředsedy Mirka Topolánka na tuto dravou finanční skupinu nastartovaly expremiérův politický ústup ze slávy. Jejím tryskáčem letěl v roce 2008 na Sardinii do vily italského premiéra Silvia Berlusconiho. O rok později se J&T podílela na koupi vilyv Monte Argentariu, kde Topolánek, další politici a vrcholní manažeři státních firem trávili letní dovolenou.
Jiné vysvětlení nabídl expert na bankovní finance, který si však nepřál být jmenován. Dle něho banka přesunula pohledávku na RMS Mezzanine, aby nesplacený úvěr nezatížil při dohledu České národní banky její bilanci.
„Banka nechtěla vykopat s ODS válečnou sekeru a nešla cestou exekuce zástavy, nýbrž úvěr převedla na RMS Mezzanine. To banky tak dělají, když mají nesplacené úvěry – to jest klasifikované úvěry – které by zatížily bilanci banky například povinnou tvorbou rezerv. Z toho důvodu tyto úvěry přesunují na své takzvané mimobilanční dcery. To jsou společnosti, které jsou navenek mimo banku, ale ve skutečnosti je banka ovládá. Firmy jako třeba RMS Mezzanine tak mohou sloužit jako určitá žumpa, kde vyhnívají klasifikované či nezajištěné úvěry,“ dodal expert.
Ostatně spoluzakladatel J&T Patrik Tkáč potvrdil, že jeho skupina s RMS Mezzanine a někdejším kolegou Borisem Procikem úzce spolupracuje od „rozdělení“ v roce 2009.
„Dlouho byl v J&T, v rámci dělení si zabral RMS,“ pronesl Tkáč o Procikovi, který dnes RMS ovládá.

***

Příběh dluhu ODS

2009

* J&T Banka z finanční skupiny J&T poskytla úvěr Občanské demokratické straně (ODS), kterou tehdy řídil Mirek Topolánek (dnes lobbista blízký podnikatelům této skupiny).
Jde zhruba o 70 milionů korun.
Pohledávka se v průběhu dalších let postupně dostala k firmě RMS Mezzanine, která do roku 2009 spadala přímo do struktury J&T.
Půjčku vyjednával jeden z šéfů skupiny Dušan Palcr.
* V témže roce RMS ovládl slovenský podnikatel Boris Procik.
Dodnes však RMS s J&T úzce spolupracuje. V odborných kruzích je s nadsázkou označována za „mimobilanční dceru“ této banky.

2010

* ODS po volbách s šéfem Petrem Nečasem staví novou vládu.

2012

* RMS Mezzanine, věřitel ODS, si od státních Lesů České republiky půjčuje 560 milionů korun. Lesy spadají do správy ministerstva zemědělství, které v té době vedl ministr za ODS Petr Bendl.

2013

* Lesy ČR uvolnily další peníze.
Kyperská společnost Tatry Investment Limited spadající do struktury J&T si na základě směnky od Lesů půjčila bezmála 540milionů korun, částku vrátila před rokem.
* Kvůli aféře Nagygate Nečasova vláda končí. V podzimních předčasných volbách získala ODS jen 7,72 procenta hlasů. Tím se dostala do finančních problémů, neboť od státu za nízký počet mandátů dostává méně peněz.

2015

* Kvůli nesplacenému úvěru dala RMS Mezzanine do zástavy část majetku ODS v několika regionech – jde o tzv. modré domy.
Jak vyplývá z dokumentů získaných nyní LN, věřitelem ODS nadále zůstává i samotná J&T. Problémy s financemi dnes za stranu řeší její předseda Petr Fiala.

Přílohy