Vláda zřejmě brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

13.06.2019

vz24.cz | Zdroj: ČTK


Praha - Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům lesů ještě vyšší. Vyplynulo to z vyjádření zástupců ministerstva financí a zemědělství Pavla Kouřila a Václava Lidického na dnešním jednání Senátu o petici Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů. Pomoc státu chtějí kvůli tomu, že jejich peníze nestačí ani na obnovu vykácených míst. 

"Je žádoucí pomoc státu zejména nestátním vlastníkům lesů," uvedl Kouřil, podle kterého v těchto dnech skončilo k návrhu ministerstva zemědělství na třímiliardový dotační program připomínkové řízení. Senát v usnesení uvolnění peněz doporučil a uvedl také, že příští rok bude třeba vyčlenit na obnovu lesů pět až sedm miliard korun. Lidický zmínil šestimiliardovou částku, výše ale bude záviset na rozhodnutí kabinetu. 

Zástupce organizátorů petice, lesník Radomír Charvát, senátorům řekl, že situace lesů je neudržitelná. Varoval před tím, že Česko může přijít o významnou část lesů. "Peníze nám vyschly a potřebujeme do soukolí nalít jiný zdroj, který nyní nemáme," podotkl. 
 

Senátor ODS Miloš Vystrčil kritizoval přístup státu ke státnímu podniku Lesy ČR, z něhož, jak uvedl, od roku 2013 vysál 33 miliard korun. Bez péče o státní lesy, které tvoří asi polovinu celkové rozlohy, se soukromí vlastníci podle Vystrčila nemají šanci kůrovcové kalamitě bránit. Lidický uvedl, že letos ani příští rok stát odvody ze svého podniku chtít nebude. 

Lesy České republiky dnes oznámily, že jim loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017. Šlo o nejnižší výsledek v novodobé historii podniku. Důvodem byl výrazný pokles cen dřeva způsobený kůrovcovou kalamitou. 

Zástupci ministerstev zapochybovali o některých dalších usneseních horní komory, které směřují k možnému státnímu výkupu dřeva od drobných vlastníků lesů a k výjimkám ze zákona o zadávání veřejných zakázek na těžbu nebo přepravu kůrovcového dříví. Naopak v souladu s postojem Senátu stát chystá řešení situace s přemnoženou spárkatou zvěří, bez něhož podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Dolejského nelze lesy obnovit. 

Projednáním petice červnová schůze Senátu skončila. Další zasedání je naplánováno na 24. července, kdy by se senátoři měli dostat mimo jiné k unijnímu materiálu o směřování k udržitelné Evropě do roku 2030, který musel odložit kvůli absenci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Přílohy