Vysočina má finalisty soutěže Naše Evropa

18.04.2014

Jihlavský deník | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | autor: (mm)


Jihlava - Dva zástupce bude mít Kraj Vysočina ve finále soutěže Naše Evropa. Vybrat z více než šesti desítek literárních výtvorů dva nejzajímavější nebylo snadné. Nakonec jsme zvolili texty Oliviye Pluzhnikové z Gymnázia Humpolec a Filipa Doležela z Gymnázia Třebíč.
„Všech třináct prací, které se sešly v krajském kole, bylo velmi kvalitních. Bez problémů by obstály na stránkách novin a o to těžší bylo vybírat. Nakonec jsme se rozhodli pro dvě práce, které prezentují rozmanitost uvažování studentů," říká Marcel Moržol, šéfredaktor vysočinských Deníků. „Určitě by se přitom našly také další, které by si místo ve finále zasloužily, ale kraj mohou zastupovat pouze dvě,"dodává.
Příspěvky hodnotil rovněž jihlavský senátor a dlouholetý gymnaziální učitel Miloš Vystrčil.
I jemu se studentské práce líbily. Zaujaly jej práce Oliviye Pluzhnikové, René Ramiše ze Žďáru nad Sázavou a Elišky Chlubnové ze Žďáru nad Sázavou. „U té, která psala na téma Moje Evropa, oceňuji zejména závěr eseje, ve které se autorka snad jako jediná zmiňuje (možná si to ani neuvědomuje a o to je to pro mě cennější), byť nepřímo, o zásadním významu svobody - svobodného rozhodování pro volbu místa pro život.," zmiňuje senátor.
Mluvčí Kraje Vysočina Jitku Svatošovou zaujaly práce Ireny Bártíkové z Gymnázia Havlíčkův Brod, Kateřiny Lorencové a Filipa Doležela, obou z Gymnázia Třebíč. „Je zajímavé vidět fungování Evropské unie očima náctiletých, sdílet v textu jejich asociace a konfrontovat je s realitou. Studenti překvapivě dobře znají tradice zemí EU, netají se svými aktivitami na sociálních sítích, rádi přijímají nabídnuté téma a informace z Facebooku dále sdílejí," říká Jitka Svatošová k soutěžním textům.
Soutěž naše Evropa organizovala vydavatel regionálních Deníku, společnost VLP, ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR u příležitosti 10. výročí vstupu ČR do Evropské unie středoškoláci mohli psát na čtyři témata: V kůži europoslance, Jak se (ne)známe, Evropané na Facebooku a Moje Evropa.

Práce v krajském kole Anna Zelená (Gym. Jihlava), Karolína Šímová (Hotelová škola Třebíč), Filip Doležel (Gym. Třebíč), Kateřina Lorencová (Gym. Třebíč), Natálie Hrušková, (SZŠ Žďár n. S.), René Rámiš (SPŠ Žďár n. S.), Eliška Chlubnová (SŠ obchodní Žďár n. S.), Jiří Dalík (Gym. Humpolec), Oliviya Pluzhnikova (Gym. Humpolec), Lucie Salavová (OA Pelhřimov), Irena Bártíková (Gym. H. Brod), Zuzana Neuvirthová (Gym. H. Brod), Jan Doškář (Gym. H. Brod)

Přílohy