Vystrčil: Zájem o cestu na Taiwan přesáhl kapacitu letadla

17.06.2020

Zpravodajství ČTK | Rubrika: for pol pod


Zájem českých podnikatelů a výzkumných institucí o cestu na Taiwan překročil kapacitu vládního letadla. ČTK a CNN Prima News to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který dnes o své plánované cestě jednal s vedoucím Taipeiské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR Kche Liang-žuejem. Vystrčil na schůzce převzal i oficiální pozvání k návštěvě Taiwanu, která se uskuteční od 30. srpna do 5. září. 

"Spontánně přihlášených zájemců je více, než je kapacita letadla a bude muset být prováděn nějaký výběr. Věřím, že by se mohlo podařit naplnit to, že budeme mít s sebou dostatečně silnou jak podnikatelskou delegaci, tak delegaci, která se zabývá vědou, výzkumem a inovacemi," řekl Vystrčil. V podnikatelské delegaci budou podle něj zastoupeny firmy, které už na Taiwanu kontakty mají, začínající podnikatelé i zástupci společností, které působí v nevýrobním sektoru. 

Vystrčil počítá také s tím, že by ho na cestě doprovodilo dalších sedm senátorů. Podotkl, že i mezi členy horní komory Parlamentu je zájem o cestu větší, o konkrétních účastnících se proto bude muset teprve rozhodnout. 

Zástupci Senátu, kteří cestu organizují, podle Vystrčila jsou v kontaktu s příslušnými ministerstvy, aby zajistili koordinaci hospodářských a vědeckých aktivit s českou politikou. "Ta cesta není nic jiného než propagace České republiky v zahraničí a rozvíjení hospodářské, vědeckotechnické a kulturní spolupráce, a tudíž ten kontakt tady existuje," řekl. 

Sám se nebrání dalším jednáním o cestě s vysokými ústavními činiteli, pokud o to budou mít zájem. Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Vystrčilovi cestu na Taiwan nedoporučili. Proti plánované cestě ostře protestovala Čína, která považuje Taiwan za svou vzbouřeneckou provincii.