Ze silnice už nebude tankodrom

24.02.2015

Jihlavský deník | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | autor: Zuzana Musilová


Obce mezi Telčí, Novou Říší a Želetavou musí rychle vyřešit majetkové vztahy


Jihlavsko – Plná děr a nebezpečných míst, kde si musí řidiči dávat dobrý pozor, aby se nevybourali. Tak už léta vypadá frekventovaná silnice druhé třídy mezi Telčí, Novou Říší a Želetavou. Nyní to ale vypadá, že se vše změní a silnice v katastrofálním stavu se zřejmě už od příštího roku začne postupně opravovat.
Podmínkou však je, aby se během letošního roku podařilo vypořádat majetkové vztahy týkající se pozemků, na kterých silnice leží. Vlastníků jsou přitom desítky, kromě kraje, obcí to jsou i soukromé osoby. Aby se celý proces urychlil, konalo se nedávno na krajském úřadě pracovní jednání se starosty dotčených obcí, které inicioval senátor Miloš Vystrčil.
„Starostové obdrželi seznam všech vlastníků pozemků. V některých případech bude majetkové vypořádání hodně složité. Například tam, kde má pozemek několik vlastníků nebo kde již vlastník pozemku zemřel. Ale vypořádání je reálné. Někde k tomu pomůže smlouva se souhlasem majitele, že na jeho pozemku se mohou realizovat tyto práce,“ vysvětlil senátor Miloš Vystrčil.
Situaci ohledně pozemků budou kromě Telče, Nové Říše, Želetavy během letošního roku řešit i v Dyjici, Zvolenovicích, Vystrčenovicích, Jindřichovicích a ve Zdeňkově. „Za nás mohu říct, že budeme dělat vše pro to, aby se majetkové vztahy narovnaly a silnice se mohla co nejdřív opravit. Co se týče stavu vozovky, úsek u Dyjice je ještě přijatelný, horší to je směrem k Nové Říši,“ řekl starosta Dyjice Milan Opravil.
Pokud vše půjde podle plánu, v letech 2016 – 2017 přijdou na řadu větší opravy nejvytíženějšího úseku mezi Telčí a Novou Říší, kudy denně projede tisíc aut.

dokončení na straně 2 Ze silnice už nebude tankodrom...

dokončení ze strany 1

V úseku od Nové Říše po Želetavu pak kraj slibuje souvislé opravy. Opravu komunikace mezi Telčí a Želetavou krajští úředníci plánují už od roku 2010, veškeré přípravné práce už léta brzdí právě náročné majetkoprávní vztahy. Na špatný stav vytížené silnice obce i jejich obyvatelé upozorňují už delší dobu.
Mezi Novou Říší a Telčí denně jezdí i MagdaPojerová z Nové Říše, která je také velmi nespokojená. „Hlavně ze Zvolenovic do Vystrčenovic je to samá díra, někde chybí krajnice. Jízda po takové silnici je velmi nebezpečná, pokud tudy nějaký řidič jede vysokou rychlostí, může se velmi snadno vybourat. Někde je spousta děr, kde si lidé mohou zničit auto. Díry se sice zalepí, ale nepomáhá to, velmi brzy se zase obnoví,“ popsala svou zkušenost řidička z Nové Říše s tím, že silnice je opravdu velmi vytížená. „Denně tudy jezdí několik autobusů a stovky automobilů,“ dodala Pojerová. Na opravu silnice mezi Telčí, Novou Říší a Želetavou mají přispět peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury, který spadá pod Ministerstvo dopravy. „V roce 2015 by měly být z fondu krajům poskytnuty na opravy silnic druhých a třetích tříd asi čtyři miliardy korun, Kraj Vysočina by měl obdržet necelých čtyři sta milionů korun. Stejně to má být i v roce 2016. Z této částky by právě měla část financí jít na opravu zmíněné silnice,“ doplnil další informace Miloš Vystrčil.

***

„Hlavně ze Zvolenovic do Vystrčenovic je to samá díra, někde chybí krajnice. Jízda po takové silnici je velmi nebezpečná, pokud tudy nějaký řidič jede vysokou rychlostí, může se velmi snadno vybourat.“

Přílohy