Předsedové obou komor Parlamentu i zástupci ministerstva zahraniční vyjádřili soustrast rodinám obětí zemětřesení na Tchaj-wanu. Podle Černínského paláce je Česko připraveno na ostrov poslat pomoc.
Česká republika navázala v posledních letech poměrně intenzivní vztahy s Tchaj-wanem, a to k velké nelibosti pevninské Číny, která ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii. V čele tohoto diplomatického úsilí stáli především předsedové obou parlamentních komor – Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS).
Oba už se také vyjádřili k ničivému zemětřesení, které ostrovní zemi ve středu ráno zasáhlo. „Když se dívám na následky zemětřesení na Taichaj-wanu, myslím na všechny ztracené životy a vyjadřuji svou lítost, solidaritu a podporu. Přeji všem zraněným a celému Tchaj-wanu brzké uzdravení,“ napsal na síť X předseda Senátu Vystrčil.
As I look at the aftermath of the earthquake in 🇹🇼, I think of all the lives lost and express my regret, solidarity and support.
I wish all those injured and all of Taiwan a speedy recovery. https://t.co/AQrQYBWv4k— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) April 3, 2024
„Vyjadřuji soustrast všem postiženým zemětřesením na východním pobřeží Tchaj-wanu a přeji našim přátelům hodně sil, které budou potřebovat k tomu, aby se s následky této mimořádně ničivé katastrofy vypořádali,“ sdělila pak TN.cz předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarová Adamová.
Na zemětřesení už reagovalo také české ministerstvo zahraničí, a to přesto, že Česko oficiálně Tchaj-wan jako stát neuznává. „Tchaj-wan zasáhlo silné zemětřesení, při kterém přišly o život nebo byly zraněny desítky lidí. Naše upřímná soustrast všem rodinám a blízkým obětí. Česko je připraveno pomoci,“ uvedl Černínský palác na síti X. Blíže ale ministerstvo pomoc zatím nespecifikovalo.
Podle českých diplomatů nejsou žádní Češi na ostrově v ohrožení života. Ministerstvo ale varuje před dalšími otřesy a radí, aby se lidé na místě řídili pokyny tamních úřadů.
tn.cz | 11:04 | Rubrika: Domácí | Autor: Lukáš Skládal