Prezident Petr Pavel i další ústavní činitelé srovnávali na pietním aktu u příležitosti 78. výročí osvobození ČR od nacismu druhou světovou válku se současnou ruskou invazí na Ukrajinu, která trvá už necelých patnáct měsíců.
„Situace na Ukrajině rozsahem a mírou destrukce připomíná bojiště druhé světové války. I tehdy začal konfl ikt poukazováním na nedodržování práv etnické menšiny, které se stalo záminkou k obsazování území. Tehdejší premiéři velmocí ale dali přednost ústupkům a toto rozhodnutí přijal i československý prezident Edvard Beneš,“ prohlásil Pavel při projevu na pražském Vítkově, kde se kromě čelných politiků shromáždili také zástupci armády a válečných veteránů. Pietnímu aktu přihlížela i veřejnost.
Pavel zároveň připomněl památku milionů padlých vojáků na všech bojištích. „Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za dnešní Rusko,“ řekl Pavel. „Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou Noční vlci nebo jejich nadšení čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy,“ uvedl prezident. Noční vlci jsou klub ruských nacionalistických motorkářů, kteří podporují současného prezidenta Vladimira Putina. Častým hostem jejich jízd, které někdy zahrnují i Česko, je poslanec SPD Jaroslav Foldyna.
„Nejhorší je nepoučit se a opakovat stejné chyby. Jsem rád, že Česko Ukrajinu od začátku plně podporuje,“ řekl Pavel.
Podobná slova volili i další politici. „ČR díky historické zkušenosti se dvěma okupacemi hned věděla, o co na Ukrajině jde. Od počátku poskytujeme Ukrajině pomoc, humanitární i vojenskou,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS). „Musíme myslet na lidi, co bojují za svou nezávislost. Do značné míry bojují i za nás. Je potřeba, aby Rusko se svou agresí neuspělo. Aby vidělo, že agrese není cesta k dosažení cílů,“ uvedl premiér. ČR by měla podle něj podporovat ambice Ukrajiny stát se součástí západního společenství.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je Den vítězství připomenutím, že svoboda stála miliony životů. „Starejme se o ty, co svobodu ztrácejí. Nejen v zájmu Ukrajiny, ale v zájmu celého svobodného světa,“ uvedl Vystrčil.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) řekla, že připomínat si vítězství nad nacismem je dnes důležitější než v minulosti. „Jako ČR jsme měli obrovské štěstí stát se členem NATO. Na rozdíl od jiných zemí, které to štěstí neměly, si na nás jen tak někdo netroufne,“ řekla Černochová. „Nikdo z nás není válečným štváčem, nechceme prodlužovat válku. I my máme přispět k mírovému řešení, ale v žádném případě ne za cenu, aby Ukrajina musela vydat část svého území,“ uvedla ministryně obrany.
Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Velitel čestné jednotky podal hlášení prezidentovi, poté zazněla státní hymna. Za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci pak vojáci přinesli historické armádní prapory.
Jako první položil věnec k hrobu Neznámého vojína prezident, po n ěm se přišli poklonit předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Vystrčil a premiér Fiala.
Přítomní uctili minutou ticha památku padlých vojáků. Následoval přelet vojenských stíhacích letounů a vrtulníků nad Vítkovem.
Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za dnešní Rusko Petr Pavel
Právo | Rubrika: Zpravodajství | Autor: Jan Martinek