Hokejové reprezentanty, kteří se před 74 lety stali oběťmi komunistického režimu, dnes při pietním aktu uctil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Spolu s Gustavem Bubníkem, synem jednoho z hokejistů, a senátorem Jiřím Růžičkou (za TOP 09) položil květiny k pamětní desce v pražské Pštrossově ulici v místě, kde byli hokejoví mistři světa z let 1947 a 1949 zatčeni komunistickou tajnou policií a následně ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzeni za velezradu a špionáž.
Připomínat jejich osudy označil Vystrčil za důležité a poučné. „U některých se zdá, když se dívám na dnešní dobu, že poučitelní nejsou,“ poznamenal předseda Senátu. Také podle Růžičky je nutné v současnosti upozorňovat na zločinnost komunismu. „My to dneska potřebujeme víc, než bychom si přáli a potřebovali,“ uvedl. Ze současného pohledu je podle Bubníka nepochopitelné, že komunistickému režimu stálo za to zlikvidovat hokejisty těsně před obhajobou titulu. Jejich příběh by se podle Bubníka mohl dočkat do dvou let filmového zpracování v režii Jana Hřebejka.
Komunistická tajná policie zatkla 13. března 1950 devět hokejových mistrů světa v tehdejší pražské hospodě U Herclíků. Následně zadržela další dva hokejové reprezentanty a majitele hospody a bývalého hokejistu Mojmíra Ujčíka. Za vůdce skupiny označila brankáře Bohumila Modrého, kterého obvinila ze styku s cizími špiony a z úmyslu emigrovat, ačkoli se schůzky nezúčastnil a na rozdíl od ostatních hokejistů už neměl reprezentovat Československo na mistrovství světa v Londýně.
Do Velké Británie měl hokejový tým odletět 11. března 1950, ale z rozhodnutí ministra informací Václava Kopeckého se cesta neuskutečnila, neboť komunističtí vůdci se obávali hromadné emigrace členů hokejového týmu. Zrušení cesty zdůvodnili falešnou záminkou, že Britové odmítli vystavit vstupní víza československým rozhlasovým reportérům. „Zjistili jsme však, že to byla všechno lež a víza vydaná byla,“ uvedl později jeden ze potrestaných hokejistů Augustin Bubník.
Zklamaní hokejisté se o dva dny později po oficiálním oznámení, že se mistrovství nezúčastní, sešli v restauraci U Herclíků, nazývané Zlatá hospůdka, kde nevybíravě kritizovali komunistický režim. Jejich setkání sledovali příslušníci Státní bezpečnosti, kteří spolu s připravenými posilami hokejisty pozatýkali.
V říjnu 1950 byli hokejisté odsouzeni k souhrnnému trestu 74 let a čtyř měsíců, skončili v uranových dolech. Nejvyšší tresty dostali Modrý (15 let), Bubník (14 let), Stanislav Konopásek (12 let), Václav Roziňák a Vladimír Kobranov (oba po deseti letech). Ujčík byl odsouzen ke třem letům za neoznámení trestného činu. V roce 1955 byli omilostněni a v roce 1968 Nejvyšším soudem rehabilitováni. Modrý se toho nedočkal, zemřel v roce 1963 ve věku 46 let na následky pobytu v uranových dolech. Pamětní deska připomínající jejich zmařené osudy byla na budovu bývalé hospody umístěna před 15 lety, v roce 2009.
Zpravodajství ČTK | 17:10